קרע במיניסקוס בצבא – פגיעת ברך במסגרת השירות הצבאי – עורך דין משרד הביטחון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
קרע במיניסקוס בצבא הוא דבר נפוץ בעיקר אצל חיילים קרביים והוא כשלעצמו מהווה נכות. חיילים רבים נפצעים בצבא וכתוצאה מכך סובלים מקרע במיניסקוס בברך.
קרע במיניסקוס בצבא - ראומטולוגיה

קרע במיניסקוס בצבא -רקע כללי

בברך ישנם שני מיניסקוסים, החיצוני (לטרלי) והפנימי (מדיאלי). המיניסקוס הוא בצורת סהרון, מטרתו העיקרית היא שמירה על המפרק ובלימת זעזועים. המיניסקוס גם מחלק את העומסים באופן שווה בברך עצמה. סיבוב פתאומי של מפרק הברך, נחיתה לא נכונה ועוד, יכולים לייצר פגיעה שכזו. משכך, חיילים רבים, בעיקר קרביים מאובחנים בפגיעה זו. זאת בשל העבודה האינטנסיבית, בשילוב סחיבת המשקלים אותם הם נדרשים לשאת.

אבחנה של קרע במיניסקוס

האבחנה תתרחש בראש ובראשונה לפי תיאור האירוע. היא עשויה להיות זהה לאבחנה של קרע ברצועה הצולבת. כמו כן, ישנם מצבים של קרע במיניסקוס בנוסף לקרע ברצועה הצולבת. בדר"כ, הסימפטומים הם נפיחות, קושי בהליכה, שינוי צבע. אורתופד אליו מגיע חייל עם פגיעה שכזו יפנה בד"כ לצילום תהודה מגניטית M.R.I. הצילום יקבע באופן מוחלט מה היא האבחנה הנכונה.

חשוב לציין, כי קרע במיניסקוס לא תמיד מחייב התערבות כירורגית.

ככל שכן מתבצע ניתוח,  לרוב  הפעולה היא פעולה כירורגית זעירה-  ניתוח באורטוסקופיה.

בחבלות מהסוג הזה לפעמים אנו עדים לחבלה נוספת – ברצועות שבברך. פרטים נוספים בנושא קרע ברצועה הצולבת ניתן לקרוא במאמר "קרע של הרצועה הצולבת – פגיעת ברך במסגרת השירות הצבאי"

יש הבדל אם קרע במיניסקוס הוא פנימי או החיצוני לעניין סוג הניתוח.

ניתוח לטיפול בקרע במיניסקוס

כאשר הקרע הוא במיניסקוס הלטרלי (חיצוני), האורתופד המנתח ינסה לבצע כריתה של המיניסקוס הקרוע. זאת על מנת שלא ימשיך להיקרע כשיהיה תחת לחץ. כאשר מדובר בקרע במיניסקוס המדיאלי (הפנימי), האורתופד המנתח יבצע בד"כ ניתוח לתיקון הקרע. ביצוע התיקון הוא ע"י תפירה שלו.

המשמעות של ניתוח כריתה לבין ניתוח עם תפירה, הוא משך זמן ההחלמה. בניתוח עם תפירה, ההחלמה היא ארוכה ויכולה להימשך אפילו למעלה מחצי שנה. לעומת זאת, ניתוח כריתה יכול להחזיר לשגרה זמן קצר ממועד הניתוח.

הגשת תביעה נגד הצבא בגין קרע במיניסקוס

גם אם החלטת לבצע ניתוח לתיקון קרע במיניסקוס וגם אם לא, תוכל עדיין להגיש תביעה לאגף שיקום נכים במשרד הביטחון. זאת כאשר החבלה קרתה כתוצאה מהשירות הצבאי. כאשר החבלה קרתה לחייל בסדיר במסגרת חופשה, אזי ניתן לבדוק האם יהיה ניתן להגיש את התביעה בהתאם לחוק חיילים בחופשה. בנושא זה נכתב מאמר "נפצעתם בחופשה מהצבא? ייתכן שתהיו זכאים לפיצויים".

כל אדם יגיב בצורה שונה לניתוח. ישנם חיילים שיעברו את הניתוח ולאחר מכן ירגישו מעולה. בצורה כזאת שהברך חוזרת לתפקד כבעבר ובלי כאבים מיוחדים. לעומתם, ישנם חיילים שיעברו את הניתוח ועדיין ימשיכו לסבול מכאבים ומגבלות בברך. פרטים בנושא קרע ברצועה הצולבת ניתן לקרוא במאמר: "קרע ברצועה הצולבת בצבא".

נחבלת או חלית במהלך השירות?​

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכי אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון כאן לשירותך.

תביעה נגד משרד הביטחון

לאחר ביצוע הניתוח, החייל יהיה תחת פיקוח חיל הרפואה – ר"מ 2. בתקופה שבסמוך לניתוח ולאחריו יעבור החייל וועדה רפואית. הוודעה, ככל הנראה תוריד את הפרופיל שלו לפרופיל התואם את סוג הניתוח שעבר (כריתה או תפירה). ניתוח כריתה יזכה את מבצע הניתוח בד"כ למספר ימי "גימלים" מצומצם. זאת לעומת חייל שיבצע ניתוח תפירה של המניסקוס – אשר אצלו ישנה אפשרות שהפרופיל שיקבע עבורו יהיה פרופיל פוסל שירות. כתוצאה מכך החייל ישוחרר מצה"ל /יועבר לר"מ ד'.

כבר בר"מ 2, מוצע לחייל למלא תביעה נגד אגף השיקום. המשקי"ם של ר"מ 2 מציעים את עזרתם בנושא. לקריאה נוספת לחצו על הלינק "הגשת תביעה למשרד הביטחון דרך ר"מ 2 בגין חבלה או מחלה – יתרונות וחסרונות". ההמלצה שלי היא, להתייעץ מוקדם ככל הניתן עם עורך דין המתמקצע בתביעות כנגד משרד הביטחון. זאת בכדי לוודא שהתביעה כתובה באופן מקצועי ונכון. חשוב גם לוודא כי מצורפים לה כל הנספחים הרלוונטיים. פעולה בדרך זו, הינה חשובה ותסייע בניטרול בעיות בהמשך הדרך. בעיות שהתיקון שלהם הוא מורכב מאוד, אם בכלל ניתן לתקן.

הכרה לצורך טיפול רפואי בקרע במיניסקוס

במידה והחייל יועבר לר"מ ד' או ישוחרר סופית משירותו הצבאי, יידרש החייל להגיש תביעה לאגף השיקום באופן מיידי. זאת בכדי שיוכל לקבל טיפול רפואי על חשבון משרד הביטחון. קצין התגמולים נותן הכרה לצורך הטיפול הרפואי רק כאשר יש סיכוי סביר שהתביעה תתקבל. הטיפול הרפואי הוא חשוב וחוסך הוצאות רפואיות רבות בטיפול בקרע במיניסקוס. ניתן לקבל טיפולים, תרופות, ניתוחים ועוד והכל בהתאם להמלצות הרפואיות ובאישור הרופא המחוזי של האגף.

כמו-כן, במידה והחייל לא יכול לעבוד כתוצאה מהחבלה, הוא רשאי להגיש תביעה לתגמול טיפול רפואי לאגף השיקום. הוא יוכל לקבל שכר על אותה התקופה והכל בהתאם לנהלים ובאישור קצין התגמולים והרופא המחוזי.

פונים לעורך דין מקצועי המתמחה בתביעות משרד הביטחון

את התביעה יש להגיש למשרד הביטחון – אגף שיקום נכים. כמובן, שיש יתרון משמעותי כאשר עורך דין המתמקצע בתביעות משרד הביטחון מנהל תביעה שכזו. העורך דין מגיש אותה בעצמו ומתלווה לחייל בוועדה הרפואית אשר עתידה לקבוע את אחוזי הנכות שייקבעו לו.

בחבלות מהסוג הזה, אנו נדרשים להבין היטב האם הפגימה היא רק אורתופדית או שהיא גם נוירולוגית, כירורגיה פלסטית ועוד. כאשר, כל תחום, בפני עצמו, עשוי לזכות באחוזי נכות נפרדים ונוספים לפגיעה.

מובן, שככל שהקביעה הנכותית אודות הפגימות שנוצרו תהא מקיפה, יסודית וכוללת את כל תחומי הרפואה הרלוונטיים, ההטבות והתמלוגים יהיו גבוהים יותר.

משרד עו"ד ידידה בלומהוף – תביעות משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

נחבלת או חלית במהלך השירות?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכי אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק