קרע במיניסקוס בצבא | לתבוע את משרד הביטחון ולהיות מוכר כנכה צהל | עו"ד

קרע במיניסקוס בצבא – פגיעת ברך במסגרת השירות הצבאי – עורך דין משרד הביטחון

קרע במיניסקוס בצבא הוא דבר נפוץ בעיקר אצל חיילים קרביים והוא כשלעצמו מהווה נכות. חיילים רבים נפצעים בצבא וכתוצאה מכך סובלים מקרע במיניסקוס בברך. הגשת תביעה נגד משרד הביטחון תוביל את התובע להיות מוכר כנכה צה"ל ולקבל את המגיע לו. מאמר זה יעסוק באפשרות ובדרך של החייל / איש הביטחון להיות מוכר כנכה צה"ל בגין קרע במיניסקוס
קרע במיניסקוס בצבא - ראומטולוגיה

תוכן עניינים

קרע במיניסקוס בצבא -רקע כללי

בברך ישנם שני מיניסקוסים, החיצוני (לטרלי) והפנימי (מדיאלי). המיניסקוס הוא בצורת סהרון, מטרתו העיקרית היא שמירה על המפרק ובלימת זעזועים. המיניסקוס גם מחלק את העומסים באופן שווה בברך עצמה. סיבוב פתאומי של מפרק הברך, נחיתה לא נכונה יכולים לייצר פגיעה שכזו. משכך, חיילים רבים, בעיקר קרביים מאובחנים בפגיעה זו. זאת בשל העבודה האינטנסיבית, בשילוב סחיבת המשקלים אותם הם נדרשים לשאת.

אבחנה של קרע במיניסקוס

האבחנה תתרחש בראש ובראשונה לפי תיאור האירוע. היא עשויה להיות זהה לאבחנה של קרע ברצועה הצולבת. כמו כן, ישנם מצבים של קרע במיניסקוס בנוסף לקרע ברצועה הצולבת. בדר"כ, הסימפטומים הם נפיחות, קושי בהליכה, שינוי צבע. אורתופד אליו מגיע חייל עם פגיעה שכזו יפנה בד"כ לצילום תהודה מגניטית M.R.I. הצילום יקבע באופן מוחלט מה היא האבחנה הנכונה.

חשוב לציין, כי קרע במיניסקוס לא תמיד מחייב התערבות כירורגית.

ככל שכן מתבצע ניתוח,  לרוב  הפעולה היא פעולה כירורגית זעירה-  ניתוח באורטוסקופיה.

בחבלות מהסוג הזה לפעמים אנו עדים לחבלה נוספת – ברצועות שבברך. פרטים נוספים בנושא קרע ברצועה הצולבת ניתן לקרוא במאמר "קרע של הרצועה הצולבת – פגיעת ברך במסגרת השירות הצבאי".

יש הבדל אם קרע במיניסקוס הוא פנימי או החיצוני לעניין סוג הניתוח. לאתר אורתופדי בינלאומי העוסק במיניסקוס – לחצו כאן

סרטונים בנושא פציעת ברך בצבא ואחוזי נכות במשרד הביטחון

קרע של המיניסקוס בצבא והכרה כנכי צה"ל

חשיבות של הגשת תביעה למשרד הביטחון

אחוזי נכות עבור קרע במיניסקוס

אחוזי נכות על קרע של הרצועה הצולבת

פציעות ברך בצבא והכרה כנכי צהל

קביעת נכות על קרע בצולבת בצבא

למה בחר עו"ד בלומהוף לייצג נכים

מה חשוב לבדוק אחרי החלטת ועדה

ועדה רפואית במשרד הביטחון

מה לא אומרים בוועדה ברפואית

ניתוח לטיפול בקרע במיניסקוס

כאשר הקרע הוא במיניסקוס הלטרלי (חיצוני), האורתופד המנתח ינסה לבצע כריתה של המיניסקוס הקרוע. זאת על מנת שלא ימשיך להיקרע כשיהיה תחת לחץ. כאשר מדובר בקרע במיניסקוס המדיאלי (הפנימי), האורתופד המנתח יבצע בד"כ ניתוח לתיקון הקרע. ביצוע התיקון הוא ע"י תפירה שלו.

המשמעות של ניתוח כריתה לבין ניתוח עם תפירה, הוא משך זמן ההחלמה. בניתוח עם תפירה, ההחלמה היא ארוכה ויכולה להימשך אפילו למעלה מחצי שנה. לעומת זאת, ניתוח כריתה יכול להחזיר לשגרה זמן קצר ממועד הניתוח.

אחוזי נכות בגין קרע במיניסקוס בצבא

לפני הוועדה הרפואית חשוב להבין את גודל הנזק והאם הוועדה הרפואית תדון רק בפגימה במיניסקוס או שקיימים גם פגימות נוספות ( כמו: קרע של הצולבת, פגיעה סחוסית וכיוצ"ב)

להלן מספר דוגמאות של נכות שנקבעה לנכים שהגישו תביעה נגד משרד הביטחון:

  • חייל שעבר ניתוח לתיקון המיניסקוס ומצב הברך תקין וללא הפרעה תפקודית  – 1% נכות על הפגיעה האורתופדית + 1% נכות בגין הצלקת.
  • חייל שעבר ניתוח של המיניסקוס והוא עדין קצת סובל מכאבים בברך – 5% נכות על הפגיעה האורתופדית + 1% נכות בגין הצלקת.
  • חייל שעבר ניתוח לתיקון המיניסקוס ועדין המצב לא תקין והוא עם הפרעה תפקודית – 10% נכות + 1% נכות בגין הצלקת
  • חייל שסובל מקרע במיניסקוס אשר פוגעת בתפקוד שלו (לא ביצע ניתוח)  – 10% נכות
  • חייל שסובל מנעילות של הברך בעקבות קרע של המיניסקוס (מאובחן בבדיקה הקלינית וניתן לראות את סוג הקרע המתאים בMRI) – יקבע עבורו 20% נכות

כמו כן, חיילים שיסבלו מפגימות נלוות עקב הניתוח/ הפגיעה יקבלו עוד נכות נוספת. לדוגמא: ירידה בתחושה בברך בעקבות הניתוח וללא השפעה – 1% נכות.

*למאמר מורחב בנושא אחוזי נכות על מיניסקוס במשרד הביטחון – לחצו כאן

*למאמר מורחב בנושא קביעת אחוזי נכות במשרד הביטחון ואיך הם נקבעים – לחצו כאן

*לטבלת התגמולים/פיצויים של משרד הביטחון לפי אחוזי הנכות –לחצו כאן

סובל מקרע במיניסקוס מהצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

הגשת תביעה למשרד הביטחון בגין קרע במיניסקוס בצבא

גם אם החלטת לבצע ניתוח לתיקון קרע במיניסקוס וגם אם לא, תוכל עדיין להגיש תביעה לאגף שיקום נכים במשרד הביטחון. זאת כאשר החבלה קרתה כתוצאה מהשירות הצבאי. כאשר החבלה קרתה לחייל בסדיר במסגרת חופשה, אזי ניתן לבדוק האם יהיה ניתן להגיש את התביעה בהתאם לחוק חיילים בחופשה. בנושא זה נכתב מאמר "נפצעתם בחופשה מהצבא? ייתכן שתהיו זכאים לפיצויים".

כל אדם יגיב בצורה שונה לניתוח. ישנם חיילים שיעברו את הניתוח ולאחר מכן ירגישו מעולה. בצורה כזאת שהברך חוזרת לתפקד כבעבר ובלי כאבים מיוחדים. לעומתם, ישנם חיילים שיעברו את הניתוח ועדיין ימשיכו לסבול מכאבים ומגבלות בברך. פרטים בנושא קרע ברצועה הצולבת ניתן לקרוא במאמר: "קרע ברצועה הצולבת בצבא".

תביעה נגד משרד הביטחון

לאחר ביצוע הניתוח, החייל יהיה תחת פיקוח חיל הרפואה – ר"מ 2. בתקופה שבסמוך לניתוח ולאחריו יעבור החייל וועדה רפואית. הוודעה, ככל הנראה תוריד את הפרופיל שלו לפרופיל התואם את סוג הניתוח שעבר (כריתה או תפירה). ניתוח כריתה יזכה את מבצע הניתוח בד"כ למספר ימי "גימלים" מצומצם. זאת לעומת חייל שיבצע ניתוח תפירה של המניסקוס – אשר אצלו ישנה אפשרות שהפרופיל שיקבע עבורו יהיה פרופיל פוסל שירות. כתוצאה מכך החייל ישוחרר מצה"ל /יועבר לר"מ ד'.

כבר בר"מ 2, מוצע לחייל למלא תביעה נגד אגף השיקום. המשקי"ם של ר"מ 2 מציעים את עזרתם בנושא. לקריאה נוספת לחצו על הלינק "הגשת תביעה למשרד הביטחון דרך ר"מ 2 בגין חבלה או מחלה – יתרונות וחסרונות". ההמלצה שלי היא, להתייעץ מוקדם ככל הניתן עם עורך דין המתמקצע בתביעות נגד הצבא. זאת בכדי לוודא שהתביעה כתובה באופן מקצועי ונכון. חשוב גם לוודא כי מצורפים לה כל הנספחים הרלוונטיים. פעולה בדרך זו, הינה חשובה ותסייע בניטרול בעיות בהמשך הדרך. בעיות שהתיקון שלהם הוא מורכב מאוד, אם בכלל ניתן לתקן.

הכרה לצורך טיפול רפואי בקרע במיניסקוס בצבא (אט"ר)

במידה והחייל יועבר לר"מ ד' או ישוחרר סופית משירותו הצבאי, יידרש החייל להגיש תביעה לאגף השיקום באופן מיידי. זאת בכדי שיוכל לקבל טיפול רפואי על חשבון משרד הביטחון. קצין התגמולים נותן הכרה לצורך הטיפול הרפואי רק כאשר יש סיכוי סביר שהתביעה תתקבל. הטיפול הרפואי הוא חשוב וחוסך הוצאות רפואיות רבות בטיפול בקרע במיניסקוס. ניתן לקבל טיפולים, תרופות, ניתוחים ועוד והכל בהתאם להמלצות הרפואיות ובאישור הרופא המחוזי של האגף.

כמו-כן, במידה והחייל לא יכול לעבוד כתוצאה מהחבלה, הוא רשאי להגיש תביעה לתגמול טיפול רפואי לאגף השיקום. הוא יוכל לקבל שכר על אותה התקופה והכל בהתאם לנהלים ובאישור קצין התגמולים והרופא המחוזי.

פניה לעורך דין מקצועי המתמחה בתביעות משרד הביטחון

את התביעה יש להגיש למשרד הביטחון – אגף שיקום נכים. כמובן, שיש יתרון משמעותי כאשר עורך דין המתמקצע בתביעות משרד הביטחון מנהל תביעה שכזו. העורך דין מגיש אותה בעצמו ומתלווה לחייל בוועדה הרפואית אשר עתידה לקבוע את אחוזי הנכות שייקבעו לו.

בחבלות מהסוג הזה, אנו נדרשים להבין היטב האם הפגימה היא רק אורתופדית או שהיא גם נוירולוגית, כירורגיה פלסטית ועוד. כאשר, כל תחום, בפני עצמו, עשוי לזכות באחוזי נכות נפרדים ונוספים לפגיעה.

מובן, שככל שהקביעה הנכותית אודות הפגימות שנוצרו תהא מקיפה, יסודית וכוללת את כל תחומי הרפואה הרלוונטיים, ההטבות והתמלוגים יהיו גבוהים יותר.

 

לסיכום – תביעה נגד משרד הביטחון בגין קרע במיניסקוס בצבא

חייל או איש ביטחון שהחלו לסבול מכאבים בברך ולאחר מכן אובחנו עם קרע במיניסקוס, כדאי יהיה לבחון את מרכיב הקרע ואם הקרע נגרם בעקבות השירות הצבאי / ביטחוני. ככל שהקרע נגרם ע"י חבלה ספציפית או ע"י עומס יתר – ניתן יהיה להגיש תביעה למשרד הביטחון בכדי להיות מוכרים כנכה צה"ל. נזק במיניסקוס יכול להיות מוחמר במהלך החיים ולגרום לפגיעה בסחוס  – דבר שיכול להוביל להחלפה של הברך, ולאיברים אחרים, לכן חשוב מאוד להגיש תביעה למשרד הביטחון בכדי שמשרד הביטחון ייקח אחריות גם במידה ותהיה החמרה במצב לאחר שנים. כמו כן, ובעקבות האפשרות שיקבע אחוז נכות שלא יזכה בפיצוי כספי (פחות מ10%), כדאי להגיש את התביעה בצורה מסודרת ומקצועית בכדי להגדיל את הסיכויים שלכם לקביעת אחוז נכות מרבי.

מחפשים עורך דין לתביעה למשרד הביטחון?

תשאירו פרטים כאן באתר ועורך דין ממשרדנו יחזור אליך בהקדם.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל/ת מקרע במיניסקוס מהצבא?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
חיפוש

סובל/ת מחבלה בברך מהשירות הצבאי?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן