חבלה בזמן חופשה מהצבא | תביעה למשרד הביטחון | נכה צהל | עו"ד ידידיה בלומהוף

חבלה בזמן חופשה מהצבא: הגשת תביעה והכרה כנכה צה"ל

פציעה בזמן השירות הצבאי היא לא אירוע נדיר, וניתן לקבל פיצויים בגין פציעות כאלו. אך, מה דינן של חבלות שאירעו במהלך חופשה מהצבא? במקרה של חבלה בזמן חופשה מהצבא, ניתן לממש זכויות מסוימות ולהגיש תביעה לקבלת פיצויים.
חבלה בחופשה מהצבא

תוכן עניינים

דבר החוק על חבלה בזמן חופשה מהצבא

ישנה הבחנה חוקית בין חיילים שנפצעו במהלך ובעקבות השירות הצבאי ובין חיילים שנפצעו בחופשה: חוק הנכים (תגמולים ושיקום) תשי"ט – 1959, נוסח משולב: סעיף 1 של חוק הנכים מעניק זכאות לתגמולים עבור חיילים שנפגעו עקב השירות הצבאי ובדרך למחנה או ממנו. הסייג לחוק הזה לעניין הדרך לבסיס ובחזה ממנו הוא שהשהות הייתה כדין, ללא סטיות מהדרך שאינו קשורות לשירות.

בשנת 1988 התווסף חוק  שמכיר בחיילים שנפצעו בחופשה כנכה צהל. החוק נקרא חוק התגמולים לחיילים ולבני משפחותיהם (חבלה שלא בעת מילוי תפקיד).

חבלה בזמן חופשה מהשירות בסדיר: חופשה בחו"ל

פציעה בצבא
פציעה בחופשה מהצבא

חוק הנכים מדבר ברובו על מאורעות שמתרחשים בישראל וגורמים לפציעה. כלומר, חבלות שאירעו בצבא או מחוצה לו – בגבולות הארץ (בהתאם לתקנות החדשות).

כאשר מדובר בחיילים בודדים שנסעו לבקר את משפחותיהם בחו"ל, ניתן יהיה להכיר בהם לפי חוק התגמולים לחיילים ולבני משפחותיהם גם כאשר החבלה אירעה מחוץ לארץ.

התנאים לקבלת תגמולים בגין חבלה בזמן חופשה 

ההגדרות מעלה מתארות את המקרים שבהם עלולה להתרחש חבלה בזמן חופשה מהשירות הצבאי. כדי לחדד את העניינים אף יותר, חוק התגמולים לחיילים ולבני משפחותיהם  (חבלה שלא בעת מילוי תפקיד) מגדיר אילו תנאים צריכים להתקיים על מנת שחייל יוכל להגיש תביעה על חבלה בזמן חופשה:

  1. חבלה אירעה בתקופת השירות הסדיר.
  2. החבלה התרחשה בזמן שהחייל לא נעדר משירותו שלא ברשות: כלומר, ניתן לקבל תגמולים על חבלה בחופשה רק בתנאי שהחופשה אושרה מראש על ידי גורם מוסמך ביחידה.
  3. חבלה שלא במילוי תפקיד: חבלה שאירעה בתקופה של 14 יום ראשונים שבהם החייל לא מילא תפקיד בשירות (עבור חבלות שאירעו שלא במילוי התפקיד).
  4. החבלה אירעה שלא בעת פעילות שמניבה תמורה כספית: החבלה התרחשה במהלך פעילות שאינה מניבה או שווה כסף – כמו עיסוק בספורט או במהלך עבודה. (גם כאשר יש אישור לביצוע פעולות כאלו על ידי הצבא).

* ישנו סייג לתנאי הרביעי, והוא חיילים שפועלים מטעמים של מצוקה כלכלית. במקרים הללו, חיילים יוכלו להגיש תביעה נגד הצבא על חבלה בזמן חופשה.

**מאמר נוסף ולסרטון מידע בנושא פציעה בחופשה מהצבא – לחצו על הליינק

 

סובל/ת מחבלה בזמן חופשה מהצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

קביעת אחוזי נכות וקבלת תגמולים על חבלה בזמן חופשה

הגשת תביעה נגד משרד הביטחון, מכל סיבה שהיא, מטרתה היא לקבל אחוזי נכות במשרד הביטחון. הכרה בנכות מאפשרת לקבל פיצויים בהתאם לחוק, ובעצם לפצות על המגבלות שנגרמו עקב פציעה כזו או אחרת. ישנם מקרים שבהם ניתן לקבל תגמול כספי רק מאחוז נכות מסוים, וחבלה במהלך חופשה היא אחד מהמקרים הללו.

כדי לקבל תגמולים על פציעה במהלך חופשה מהצבא, צריך לקבל 20% נכות לפחות. אולם, אין זה אומר שלא ניתן יהיה לקבל תגמולים בעתיד. קבלת אחוזי נכות נמוכים מ-20% מהווה הכרה בנכות שנגרמה במהלך השירות. במקרה שהנכות תחמיר בעתיד,

כלומר, ניתן יהיה להגיש תביעה בגין החמרת מצב.

הגשת תביעה על חבלה בזמן חופשה 

אגף שיקום נכים בפתח תקווה
אגף שיקום נכים במשרד הביטחון

כדי לקבל תגמולים ממשרד הביטחון, יש להגיש תביעה בגין חבלה בזמן חופשה. תהליך התביעה במשרד הביטחון הוא תהליך מוסדר ומוגדר, ויש לעקוב אחר שלביו השונים:

  1. הגשת תביעה אצל קצין התגמולים: התביעה שמגישים צריכה לכלול טופס עם פרטי התובע, ומסמכים שמגבים את טענותיו. כלומר, יש לכלול בתביעה דוח פציעה (אם ישנו כזה) וכן מסמכים רפואיים שמעידים על פציעה שהתרחשה במהלך חופשה מהצבא.
  2. בדיקת התיק בידי מומחים: קצין התגמולים יעביר את כל החומרים שהגיעו לידיו אל מומחים מטעם משרד הביטחון. המומחים הללו (רופאים) יבחנו את התיק לעומק ויבדקו האם יש סיבה לתביעה. כלומר, הם יבחנו את נסיבות האירוע ויקבעו האם החבלה נופלת בהגדרות של חבלה בחופשה. אם עולה חשד שהחייל נהג לא כשורה ונפגע עקב כך, התביעה תידחה.
  3. בחינה בידי ועדה רפואית: אם נקבע שהתביעה לגיטימית, המומחים יעבירו את מסקנותיהם לקצין התגמולים. מכאן התיק יעבור לידי ועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות שמגיעים לתובע. כלומר, הוועדה תקבע את היקף הפציעה והזכאות לתגמולים וטיפול רפואי.

כאמור, כדי לקבל תגמולים כספיים וסיוע רפואי בגין חבלה בזמן חופשה, צריך לקבל 20% נכות לפחות. ישנם מקרים שבהם הוועדה הרפואית קובעת אחוזי נכות שאינם הולמים את המציאות. כתוצאה מכך, חיילים שזכאיים לתגמולים לא מקבלים אותם. במקרים הללו, וגם במקרים שבהם תביעות נדחות שלא בצדק – ניתן להגיש ערעור.

מימוש זכויות עבור חיילים שנפגעו במהלך חופשה מהשירות הצבאי

קבלת תגמולים בגין פציעות שונות היא חיונית במקרים רבים; חיילים שחווים מגבלות עקב פגיעות מתקשים לנהל אורח חיים תקין. במקרים מסוימים מדובר במגבלות קלות, אך ישנם מקרים שבהם המגבלות הן חמורות יותר. פגיעות במהלך הצבא, בין שהן גופניות או נפשיות, דורשות טיפול מקצועי.

כדי לממש את הזכויות האלו, חשוב להגיש תביעות שכוללות את כל המידע הרלוונטי לתיק שלכם. מעבר לכך, חשוב שהתביעה שלכם תוצג באופן שיטה את הכף לטובתכם. כדי לעשות זאת, יש פעמים רבות צורך בעורך דין משרד הביטחון שמכיר את מהלך העניינים באופן יסודי.

משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף מתמחה באופן בלעדי בתביעות נגד משרד הביטחון; עורכי הדין בחברה מסייעים לחיילים וחיילות רבים מדי שנה שזקוקים לסיוע משפטי מול הצבא. לאחר פציעה שחווה בשירותו ביחידת שלדג, עו"ד בלומהוף התוודע לאופן שבו המערכת עובדת.

המאבק של עו"ד בלומהוף, כמו מאבקם של חיילים רבים, לא היה פשוט – מה שניתן אותו לעסוק בתחום אופן מקצועי. כיום המשרד מעניק שירות מקצועי עבור תביעות נגד משרד הביטחון, לרבות תביעות על חבלה בזמן חופשה. המומחים במשרד מלווים כל חייל/ת באופן אישי כדי להביא לתוצאות הטובות ביותר. בין שמדובר בתביעה חדשה או בערעור – במשרד עורכי דין ידידיה בלומהוף תוכלו לקבל מענה מקצועי, אדיב וקשוב לאורך כל הדרך.

נחבלת במהלך חופשה מהשירות הצבאי?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

עברתם פציעה במהלך חופשה מהשירות הסדיר?

השארו פרטים ונחזור אליך בהקדם
חיפוש

סובלים מפציעה שאירעה לכם עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן