אחוזי נכות כתף במשרד הביטחון | ועדה רפואית | הכנה לועדה

אחוזי נכות על כתף במשרד הביטחון | איך נקבעת הנכות בכתף?

אחוזי הנכות על הכתף במשרד הביטחון ייקבעו על בסיס ההדמיות, הבדיקות הקליניות ובהתאם לאבחנה הרפואית. אחוזי הנכות ייקבעו בוועדה הרפואית שמונתה על ידי יו"ר הוועדות. נכים חדשים ייבדקו על ידי ועדה בבית החולים תל השומר או בבית החולים לוינשטיין. רוב הרופאים בוועדות הרפואיות הם לא מומחה כתף, ההבנה הרפואית שלהם בנושא הכתף היא לא תמיד גבוהה, חשוב להגיע לוועדות הרפואיות במשרד הביטחון בצורה מקצועית ומסודרת כדי לקבל אחוז נכות גבוה ומתאים.
אחוזי נכות כתף במשרד הביטחון

תוכן עניינים

אחוזי נכות על קרע לברום בכתף

כאשר יש קרע לברום הכתף וקצין התגמולים קבע שקיים קשר סיבתי בין השירות הצבאי / הביטחוני  לקרע בלברום, יופנה התובע לועדה רפואית במשרד הביטחון.

הוועדה הרפואית תבדוק את מצב הרפואי של הכתף, כאשר קרע בלברום (בלבד) יעיד (לרוב) על כאבים והגבלה בתנועה, לכן אחוזי הנכות שייקבעו עבור הכתף במשרד הביטחון על קרע בלברום יהיו על בסיס הגבלה בתנועה.

במידה ואותו הנכה התבוע סובל גם מפריקות של הכתף, אחוזי הנכות במשרד הביטחון יינתנו בהתאם לפריקות ולהגבלת התנועה.

אחוזי הנכות בהגבלה בתנועה של הכתף יהיו בהתאם לסעיף 41 (7) 4 לתקנות הנכים. אחוזי הנכות בתקנות יהיו בעיקר בשל הגבלה בתנועה עד לגובה השכם –  דבר שיקנה 15% נכות.  כאשר יש הגבלות משמעותיות יותר או הגבלות בסיבוב כלפי חוץ או פנימה – ניתן יהיה לקבל אחוזי נכות גבוהים יותר.

ככל שהמצב יהיה חמור יותר מבחינת הגבלת התנועה, שהוועדה תרצה שתהיה התאמה עם הדמיות שבוצעו, דלדול שריר, הבדיקה הקלינית, והאבחנות הרפואיות של הרופאים המטפלים.

למאמר בנושא קרע לברום בכתף בצבא – לחצו כאן 

סרטונים בנושא אחוזי נכות במשרד הביטחון על כתף

אחוזי נכות פריקת כתף

ועדה רפואית במשרד הביטחון

פריקת כתף בצבא

החמרת מצב במשרד הביטחון

מה לא אומרים בוועדה הרפואית

התנהלות התביעה במשרד הביטחון

טעות קטנה של משרד הביטחון ששוה הרבה

ממתי מוכרים כנכי צהל ומקבלים פיצויים

ערעור על החלטת הוועדה העליונה

אחוזי נכות על פריקת כתף במשרד הביטחון

תובע אשר עבר פריקת כתף אחת, הסיכוי שלו לייצר פריקות נוספות גבוה מאוד.  לפי הספרות הרפואית יש 90% לפריקה נוספת בטווח של השנה מיום הפריקה הראשונה.

למעשה לאחר פריקה אחת, יישלח בד"כ התובע/החייל לבדיקת MRI אשר תדגים את מצב הכתף. לאחר פריקה ימצא ככל הנראה בבדיקת ה MRI קרע בלברום ונזק מסוג  היל-זקס (שבר בראש ההומרוס בעקבות הפריקה).

במידה והתובע הגיע לוועדה רפואית כשהוא סובל מפריקות של הכתף, הוועדה תצטרך להיות משוכנעת שאכן מדובר בפריקות וההדמיות שבוצעו מתאימים לטענת הפריקות.

ישנם ועדות רפואיות המחמירות (שלא כל כך מאמינות לנכים הנבדקים על ידה, לרוב זה קורה אצל רופאים שעובדים שנים בוועדות הרפואיות) ירצו לראות תיעוד של פריקות כתף והחזרה של הכתף במוסד רפואי. דרישה זו היא דרישה שמנוגד את לפסיקה, אינה נכונה, ופוגעת באופן משמעותי בנכים.

ולכן מה שחשוב לפני ההגעה לוועדה רפואית ובמידה ומדובר בפריקות חוזרות של הכתף, להגיע לוועדה עם כמה שיותר תיעוד, הוכחות באשר לפריקות הכתף.

פריקת כתף הכוונה ליציאה מלאה מהכתף כשההחזרה שלה מתבצעת על ידי פעולה אקטיבית לצורך החזרתה. כאשר הכתף יוצאת ממקומה וחוזרת באופן ספונטני, לרוב יהיה מדובר בתת פריקה.

כאשר אתם סובלים מפריקות של הכתף אבל אין לכם תיעוד של החזרה של הכתף במוסד רפואי, כדאי להביא לוועדה הרפואית עדויות שונות אשר יוכיחו עדין שמדובר בפריקות כתף, עדויות שכאלה יתנו לוועדה הוכחה באשר לפריקות השכיחות ואז בעצם יחייבו את הוועדה בקביעת אחוזי נכות גבוהים יותר.

הוכחות כלה יכולות להיות ע"י מספר תמונות של פריקות כאשר רואים את הכתף מחוץ לשקע הכתף,, מסמכים רפואיים אותנטיים וברורים, בדיקת mri או ct המעידים על נזק מסוג היל זקס גדול ועוד.

למאמר מורחב העובק בפריקת כתף בצבא וקביעת אחוז נכות  – לחצו כאן

אחוזי נכות כתף במשרד הביטחון
MRI כתף

סעיפי הנכות עבור פריקות כתף במשרד הביטחון

סעיף 41 (1) עוסק בפריקות של הכתף.

סעיף 41  קובע שפריקות שכיחות והכרח להיזהר מתנועות מעל גובה השכם – 20% נכות.

נקיעות שכיחות המופיעות בכל תנועה 30% נכות ליד דומיננטית ו20% נכות ליד שאינה דומיננטית.

נקיעות שכיחות הניתנות להחזרה רק בעזרה רפואית 40% נכות ליד דומיננטית, ו30% נכות ליד שאינה דומיננטית

סובלים מפריקות כתף בעקבות הצבא?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

אחוזי נכות על כתף לאחר ניתוח

כאשר התובע מגיע לוועדה רפואית לאחר ניתוח של הכתף, מדובר לרוב במצב שעבר שיקום, ואז לרוב אחוזי הנכות יהיו נמוכים מלפני מועד הניתוח. אם הנכה סבל מפרקות חוזרות לפני הניתוח, הרי שהניתוח תיקן יציבות הכתף ולכן אחוזי הנכות לא יוכלו להיות בהתאם לפריקות חוזרות ונשנות.

לאחר ניתוח, לרוב אחוזי הנכות יינתנו על בסיס הגבלה בתנועה. במידה והניתוח לא צלח והכתף עדין לא יציבה, כדאי להציג בפני הוועדה מסמכים רפואיים, מסמכים ממומחי כתף אשר מאבחנים אי יציבות של הכתף,  בדיקת mri חוזרת אשר תוכיח כשל ניתוחי, וזאת בכדי לקבל אחוז נכות גבוה גם לאחר ניתוח הכתף.

ישנם שני סוגים של ניתוחים בכתף. האחד זה ניתוח ארתוסקופי, ניתוח הפשוט יותר, אם ההחלמה קצרה יותר לכתף. הניתוח הנוסף הוא ניתוח לטראז'ה, ניתוח שהוא בפתיחה, ולא בכניסה ע"י אמצעים אורטוסקופיים. ניתוח מהסוג הזה קורה בד"כ לאחר פריקות רבות ונזק היל זקס משמעותי.

לאחר ניתוח אורטרוסקופיה, אם השיקום עבר כמו שצריך, אחוזי הנכות יוכלו להיות לפי סעיף 41 (1) ד' לתקנות הנכים  "לאחר ניתוח פעולת הזרוע טובה 5%  נכות". כאשר פעולת הזרוע אינה טובה, יהיה נכון לבקש מהוועדה אחוזי נכות גבוהים יותר בהתאם להגבלה קלה או בהתאם להגבלות תנועה אחרות. ולרוב עוד אחוז נכות אחד נוסף בשל הצלקות האוטוסקופיות.

לאחר ניתוח לטרזה, אם השיקום עבר כמו שצריך, עדיין תישאר הגבלה בעיקר בסיבוב החיצוני של הכתף. חשוב מאוד להסביר זאת לוועדה, כיוון שחלק גדול מהרופאים בוועדות הרפואיות לא יודעים לאבחן זאת, ולכן לא נכון לקבוע  5% בשל פעולת זרוע טובה, אלה לקבוע אחוזי נכות גובהים יותר בהתאם להגבלות התנועה בסיבוב חיצוני ואחרים.

כיוון שניתוח לטראזה משאיר צלקת של גודל בערך 5 עד 10 ס"מ בקדמת הכתף, נכון לבקש אחוזי נכות המירביים.

תביעה להחמרת מצב במשרד הביטחון
בדיקות רפואיות הכרחיות

לסיכום: אחוזי נכות על כתף במשרד הביטחון

כיוון שרוב הוועדות הרפואיות לא מספיק בקיאות ברפואת הכתף, ולא מספיק בקיאות בפסיקה ובתקנות הנכים, חשוב להגיע לוועדה הרפואית מצוידים במסמכים רפואיים, הדמיות, בטענות ברורות, וזאת בכדי שתקבלו את מירב אחוזי הנכות. הבנה של הוועדה הרפואית איך שהיא מתנהלת ואיך שהיא קובעת את אחוזי הנכות תעזור לכם מאוד לנסח את הטענות שלכם ולהבהיר את עצמכם בצורה ברורה ונכונה. ייצוג מדוייק ומקצועי בשילוב הכנה מתאימה לוועדה ותפקוד נכות בוועדה יגדילו באופן משמעותית את הסיכויי שלכם לקבלח אחוזי נכות גבוהים על הכתף.

 

סובלים מקרע בלברום בעקבות השירות הביטחוני?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

רוצים לדאוג למירב הנכות עבור הכתף במשרד הביטחון?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן