פריקת כתף בצבא | קרע בלברום בשירות הצבאי | עורך דין תביעות משרד הביטחון

פריקת כתף בצבא – קרע בלברום בכתף כתוצאה מהשירות הצבאי – עורך דין תביעות משרד הביטחון

פריקת כתף בצבא או בעיות נוספות אחרות בכתף הן בין החבלות הנפוצות ביותר בקרב חיילים בשירות הצבאי. במצבים מסוימים, חבלות אלו יכולות לזכות את תובע באחוזי נכות ממשרד הביטחון ואף ובמתן פיצויים והטבות. מאמר זה יעסוק באפשרות להגיש תביעה נגד משרד הביטחון בגין פריקת כתף בצבא ולהיות מוכרים כנכה צה"ל.
פריקת כתף בצבא

תוכן עניינים

פריקת כתף בצבא – רקע כללי:

מפרק הכתף ידוע כמפרק מורכב, בשל היותו מפרק גדול אשר מסוגל לבצע תנועות של 360 מעלות.

פריקת כתף בצבא או פגיעה אחרת יכולה להיות כתוצאה מפגיעה ישירה בכתף, פריקה, מתיחה חזקה או כתוצאה משבר בעצמות הסמוכות לכתף. לרוב, החבלות מתרחשות באירוע נקודתי ברור, אולם ישנם מצבים רבים בהן נוצרת בעיה שלא מאבחנים אותה באירוע נקודתי. אצל חיילים קרביים למשל, פריקת כתף עשויה להיגרם עקב אופי השירות והפעולות הנדרשות מהחיילים. כיום, רוב התביעות נגד אגף שיקום נכים במשרד הביטחון הן בגין בעיות בכתף שהופיעו מבלי שהתרחש אירוע טראומתי, נקודתי.

בספרות הרפואית בתחום האורתופדיה ניתן לראות שכאשר אדם עבר פריקת כתף ראשונה, אזי שב- 90% הוא יעבור פריקת כתף נוספת בשנה שלאחר מכן.

** למאמר נוסף בנושא פריקת כתפיים בצבא – לחצו כאן.

פריקת כתף - עו"ד משרד הביטחון
פריקת כתף – עו"ד משרד הביטחון

אבחון רפואי של פגיעה בכתף לאחר פריקת כתף או כאבים

אבחון סופי של בעיות בכתף מהסוג הזה יעשה לרוב על ידי הדמיה מסוג MRI ארתוגרם (תוספת חומר חומר ניגוד לבדיקה).

לרוב החייל ישלח לצילום הדמיה מהסוג הזה לאחר שעבר 2 פריקות ובכדי להבין את סוג הנזק בכתף. בד"כ כבר לאחר הפריקה הראשונה יווצר קרע ברצועות הכתף, דבר שיוביל לאי יציבות בכתף ויגדיל את הסיכויים לפריקה נוספת בהמשך, כפי שתואר למעלה.

סרטונים בנושא פריקת כתף בצבא וקביעת נכות במשרד הביטחון

פריקת כתף בצבא

פיצוי ללוחם במגלן על פריקת כתף

אחוזי נכות פריקת כתף

פציעה במילואים ומה לעשות

שיטת חישוב הנכות במשרד הביטחון

מתי נקבעים אחוזי נכות זמניים

התנהלות התביעה במשרד הביטחון

מה חשוב להגיד בוועדה הרפואית

SLAP בכתף – קרע בלברום בצבא

כאשר ישנה אבחנה של נזק מסוג SLAP בכתף, אזי שמדובר בנזק שלברום הכתף (רקמה סחוסית המחוברת לשולי השקע הגלנואידלי). פגיעות מסוג SLAP, יכולות להיגרם מפציעה טראומטית או משימוש יתר (נפוץ אצל ספורטאים ואצל לוחמים). כאשר החלו כאבים בכתף ללא אירוע טראומתי ברור אזי יהיה קשה לאבחן קרע מסוג SLAP בבדיקה הקלינית, זאת לאור הכאב הלא ספציפי שיהיה בכתף בקרע מסוג זה. הספרות הרפואית כותבת שמרבית הקרעים מהסוג הזה בכתף אירעו עקב עומס יתר ולא ע"י חבלה, דבר שיכול להסביר את סיבת הקרע הנ"ל אצל לוחמים או חיילים שביצעו עבודה פיזית עם הכתף. קרע מסוג SLAP היינו מחולק ל5 סוגים שמייצגים קרעים בצורות שונות.
*למאמר מורחב בנושא קרע בלברום הכתף בצבא וקביעת אחוזי נכות – לחצו כאן

פריקת כתף בצבא – אחריות משרד הביטחון:

כאשר חייל התגייס לשירות הצבאי עם פגיעה בכתף שקרתה עוד מלפני תקופת השירות או כאשר החייל נחבל שלא כתוצאה מהשירות הצבאי ולאחר מכן הוא נפצע שוב בצבא, אזי שמשרד הביטחון יראה את תביעה זו כתביעת "החמרה" במצב הרפואי הקיים ולא כתביעה בשל "גרימה" (לכל היותר).

ההבדל בין תביעה של "החמרה" לבין תביעה של "גרימה" הוא הבדל משמעותי ומהותי. יש השפעות רבות הן מבחינת אורך הליך התביעה מול משרד הביטחון והן בתוצאה הסופית של גובה אחוז הנכות שיינתן לתובע. כשמדובר בתביעה מסוג "גרימה", גובה אחוז הנכות של התובע יהיה בהתאם לתוצאות הוועדה הרפואית.

כשמדובר בתביעה בגין "החמרה" אזי התובע יידרש להיבדק ע"י מומחה רפואי מטעם משרד הביטחון. המומחה יכתוב חוות דעת בעניינו אשר תייחס את אחוז האחריות שיש למשרד הביטחון בפגימה הנ"ל.

לדוגמה, כאשר קצין התגמולים קבע שיש לייחס 50% מהנזק למשרד הביטחון אזי, שגובה אחוז הנכות יהיה חצי ממה שיקבע בוועדה הרפואית בעניינו. תובע החולק על החלטת קצין התגמולים רשאי להגיש ערר לוועדת עררים.

פרקת את הכתף בצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

פריקת כתף בצבא – ניתוח לתיקון הכתף:

ככל שיוחלט על ביצוע ניתוח, לרוב יתבצע הניתוח בצורה זהירה ובניתוח ארתרוסקופיה. ההחלמה מניתוח כזה, עשויה להימשך כחצי שנה. ישנם חיילים שעברו את הניתוח ומצב הכתף שלהם חזר להיות במצב תקין. מצד שני, ישנם חיילים שהניתוח השאיר אצלם מגבלות בתנועת הכתף.

עוד מלפני הניתוח ישנה חשיבות עליונה לדאוג לכל המסמכים הנדרשים לצורך מיצוי הזכויות להגשת התביעה נגד משרד הביטחון. זאת מכיוון שמיד לאחר הניתוח אותו החייל לא ישוב לשרת בבסיס האם שלו ויעבור לפיקוח חיל הרפואה -בר"מ 2. משכך, כדאי להכין הכל מבעוד מועד, בכדי שמיצוי הזכויות לא יפגע.

אגף שיקום נכים בפתח תקווה
מטה אגף שיקום נכים בפתח תקווה

הגשת תביעה בגין פריקת כתף בצבא דרך ר"מ 2:

בר"מ 2 החייל יזומן לשיחת זכויות ויוצע לחייל למלא תביעה נגד אגף השיקום והמשקי"ם של ר"מ 2 מציעים את עזרתם בנושא. ניתן לקרוא את המאמר – "הגשת תביעה למשרד הביטחון דרך ר"מ 2 בגין חבלה או מחלה – יתרונות וחסרונות" וללמוד ממנו עוד בדיוק בנושא זה.

תתייעצו מוקדם ככל הניתן עם עורך דין המתמקצע בתביעות כנגד משרד הביטחון. זאת בכדי לוודא שהתביעה כתובה באופן מקצועי ונכון ומצורפים לה כל הנספחים הרלוונטיים. פעולה בדרך זו הינה חשובה ותסייע בניטרול בעיות בהמשך הדרך. בעיות, שהתיקון שלהם הוא מורכב מאוד, אם בכלל ניתן לתקן. ניתן לקרוא בהרחבה בנושא שיחת זכויות בצבא בלינק: "שיחת זכויות בצבא – מה מטרתה ומהן ההשלכות? – עורך דין תביעות משרד הביטחון".

תביעה לאגף שיקום נכים – לצורך טיפול רפואי על חשבון משרד הביטחון:

במידה והחייל יועבר לר"מ ד' או ישוחרר סופית משירותו הצבאי, יידרש החייל להגיש תביעה לאגף השיקום באופן מיידי, וזאת בכדי שיוכל לקבל טיפול רפואי על חשבון משרד הביטחון. קצין התגמולים נותן הכרה לצורך הטיפול הרפואי רק כאשר יש סיכוי סביר שהתביעה תתקבל. הטיפול הרפואי הוא חשוב וחוסך הוצאות רפואיות רבות. ניתן לקבל טיפולים, תרופות , ניתוחים ועוד והכל בהתאם להמלצות הרפואיות ובאישור הרופא המחוזי של האגף.

כמו-כן, במידה והחייל לא יכול לעבוד כתוצאה מהחבלה בכתף, הוא רשאי להגיש תביעה לתגמול טיפול רפואי לאגף השיקום ולקבל שכר על אותה התקופה והכל בהתאם לנהלים ובאישור קצין התגמולים והרופא המחוזי.

מחפשים עורך דין מומחה לפריקות כתף בתביעות למשרד הביטחון?

אתם מוזמנים להשאיר כאן פרטים וצוות המשרד יחזור אליכם בהקדם האפשרי

תביעה נגד משרד הביטחון – פגיעה או פריקת כתף בצבא:

דוח פציעה :

בחבלות שקרו כתוצאה מאירוע תאונתי (אירוע חבלתי ברור) על החייל התובע לוודא שנכתב ונחתם דוח פציעה באופן ברור ומדויק. ניתן לקרוא בהרחבה מאמר מיוחד העוסק בחשיבות דו"ח פציעה בצבא בלינק: "דו"ח פציעה בצבא – מה מטרתו ומתי אנחנו נזקקים לו? – עורך דין משרד הביטחון".

הגשת התביעה:

את התביעה יש להגיש למשרד הביטחון – אגף שיקום נכים. כמובן שיש יתרון משמעותי כאשר עורך דין המתמקצע בתביעות משרד הביטחון מנהל תביעה שכזו. העורך דין מגיש אותה בעצמו ומתלווה ומייעץ לחייל בכל אורך התביעה  וכן נמצא איתו בוועדות הרפואיות אשר עתידות לקבוע את אחוזי הנכות שייקבעו לו.

פריקת כתף בצבא – התנהלות משרד הביטחון

לאחר שהוגשה התביעה בגין פריקת כתף בצבא, משרד הביטחון יאסוף את החומר הרפואי הצבאי והאזרחי אשר קדם לשירות. משרד הביטחון יאמת את אירועי הפריקה (בדגש על הפריקה הראשונה בהתאם לדוחות הפציעה או למכתבי המפקד שהוגשו יחד עם התביעה).

לאחר מכן קצין התגמולים יעביר את התיק הרפואי לרופא אורתופד מומחה לצורך בחינת הקשר הסיבתי (האם החבלות/ תנאי השירות הם אלה שגרמו לקרע בכתף או שמה הסיבה לנזק לא קשורה לשירות). הרופא יזמן את התובע לבדיקה ולאחר מכן יכתוב חוות דעת לעניין הקשר הסיבתי שבין המצב בכתף (פריקות כתף בצבא) לבין הנזק שבכתף. בהתאם לחוות דעתו של המומחה הרפואי של משרד הביטחון תתקבל החלטתו של קצין התגמולים.

ככל שקצין התגמולים הכיר התביעה – כלומר קבע שהבעיה בכתף נגרמה עקב השירות הצבאי, יופנה התובע לוועדה רפואית של משרד הביטחון לצורך קביעת אחוז נכות.

במידה וקצין התגמולים החליט לדחות את התביעה או לקבל אותה באופן חלקי – האפשרות שעומדת בפני התובע היא לערער על קצין התגמולים בבית המשפט.

ועדה רפואית במשרד הביטחון

לאחר שהתובע הועבר לוועדות הרפואית יהיה עליו להגיע לוועדה רפואית במשרד הביטחון בכדי שיקבע לו אחוז הנכות. כיוון שכל אחוז נוסף יעניק הטבות נוספות, כדאי יהיה להגיע לוועדה הרפואית מוכנים ומצוידים במסמכים הנכונים.

בחבלות מהסוג הזה אנו נדרשים להבין היטב האם הפגימה היא רק אורתופדית או שהיא גם נוירולוגית, כירורגיה פלסטית ועוד. כאשר, כל תחום, בפני עצמו, עשוי לזכות באחוזי נכות נפרדים ונוספים לפגיעה.

מובן, שככל שהקביעה הנכותית אודות הפגימות שנוצרו תהא מקיפה, יסודית וכוללת את כל תחומי הרפואה הרלוונטיים, ההטבות והתמלוגים יהיו גבוהים יותר.

אחוזי נכות לפריקת כתף בצבא

גובה אחוז הנכות שיקבע לתובע יהיה בהתאם לתקנות הנכים. בגין פגיעה בכתף ישנו סעיף ספציפי אשר קובע את גובה אחוז הנכות.

הוועדה הרפואית במשרד הביטחון תקבע את אחוז הנכות לכתף בהתאם למצב העכשיו של הכתף. ככל שהוועדה תתרשם שהמצב של הכתף יציב (הכתף לא נמצאת בהליך שיקומי) תקבע הוועדה נכות לצמיתות. ככל הוועדה תתרשם שהתובע נמצע בהליך שיקום והמצב צריך עוד להשתפר – הוועדה תקבע אחוז נכות לפרק זמן קצוב.

הפרמטרים לקביעת אחוזי נכות בגין פריקות כתף ובגין בעיות נוספות בכתף היו בהתאם למגבלת התנועה, האם קיים חוסר יציבות, האם יש פריקות חוזרות ונשנות, דלדול שריר, צלקות לאחר הניתוח, ירידה בתחושה וכיוצ"ב. כל אלו, מבחנים שיבדקו ע"י הועדה הרפואית של משרד הביטחון ובתאם לתוצאותיהם יקבע גובה אחוז הנכות.

למאמר מיוחד בנושא אחוזי נכות על כתף במשרד הביטחון – לחצו כאן

*לטבלת התגמולים/פיצויים של משרד הביטחון לפי אחוזי הנכות –לחצו כאן

סעיפי הנכות על פריקת כתף

41 (1) אחוזי נכות פריקת כתף – נקיעה חוזרת של הכתף (Recurrent Humero-scapular Dislocation) ימין שמאל

א. נקיעות שכיחות והכרח להיזהר מתנועות מעל גובה השכם 20% 20%

ב. נקיעות שכיחות המופיעות בכל תנועה 30% 20%

ג. נקיעות שכיחות הניתנות להחזרת רק בעזרה רפואית 40% 30%

ד. לאחר ניתוח – פעולת הזרוע טובה 5% 5%

(2) מפרק נד של הכתף40% 50% Flail Shoulder

(3) אחוזי נכות קשיון(Ankylosis) של פרק הכתף

א. קשיון נוח 30% 25%

ב. קשיון לא נוח 50% 40%

בקשיון נוח נמצאת הזרוע בריחוק של º50 -º 45 מהגוף בתנוחת-מה קדימה. בקשיון לא נוח נמצאת הזרוע בריחוק של º25 מהגוף או בריחוק מעבר ל- º60

(4) אחוזי נכות הגבלת התנועות בפרק הכתף

א. מעל לגובה השכם 1% 1%

ב. עד לגובה השכם 15% 15%

ג. עד º45 מהגוף או הגבלה ניכרת בסיבוב כלפי חוץ או פנימה 25% 25%

ד. עד º30 מהגוף 35% 35%

לכתבה בנושא קרע בלברום הירך בצבא והאפשרות להגיש תביעה למשרד הביטחון בגין פגימה זו, ניתן לקרוא בלינק: "קרע בלברום הירך בצבא – הכרה כנכה צהל – עורך דין משרד הביטחון"

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון והכרה כנכה צה"ל. למשרד יש ניסיון רב בייצוג חיילים/אנשי שירות ביטחון עם בעיות אורתופדיות שונות והוא נמצא בקשר רציף עם המומחים הטובים ביותר בתחום – וגם בכתף, בברכיים, בקרסול,פגיעות ספורט, עמוד שדרה וכו'. כבר בפגישה הראשונה עו"ד ידידיה יוכל להציג את סיכויי ההצלחה בתביעה וימליץ על פעולות מסוימות, אשר בכוחן יהא לקדם את ההליך. משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף זכה להיות המשרד המייצג והמוביל של לוחמים ביחידות מיוחדות  בשירות הצבאי ובשרות הביטחוני.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל/ת מפריקות כתף או מחבלות אחרות בכתף שאירעו מהצבא?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
חיפוש

סובל/ת מקרע בלברום בכתף מהשירות הצבאי?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן