קרע בלברום בצבא | הכרה כנכה צה"ל | תביעה נגד משרד הביטחון | עו"ד בלומהוף

קרע בלברום בצבא: הכרה כנכה צה"ל וקבלת אחוזי נכות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
קרע של הלברום בכתף יכול להיגרם כתוצאה של מספר דברים. קרע בלברום יכול לגרום לקושי תפקודי משמעותי. לעיתים קרע בלברום נגרם בנוסף לפגיעה נוספת בכתף. חייל שהתגייס לצבא ובמהלך שירותו הצבאי אובחן עם קרע בלברום בכתף, כדאי יהיה לבחון את האפשרות להגיש תביעה נגד משרד הביטחון כדי להיות מוכרים כנכה צה"ל. מאמר זה יעסוק תביעה נגד משרד הביטחון בעקבות קרע בלברום שבכתף, וקבלת הטבות ותגמולים שבעקבות כך.
קרע בלברום בצבא - תביעה נגד משרד הביטחון

תוכן עניינים

קרע של הלברום בכתף: רקע כללי

הלברום היא רקמה סחוסית שקיימת בכתף ובירך. רקמת הלברום בכתף תומכת את ראש עצם הזרוע לשקע הכתף. שירות צבאי עצים, חבלה טראומתית יכולים לגרום לקרע. בכדי להגיש תביעה נגד משרד הביטחון על החייל התובע להוכיח שהקרע בלברום הכתף נגרם בעקבות השירות הצבאי, זה יכול להיות בעקבות חבלה ספציפית ויכול להיות גם בעקבות עומס יתר שהיה בשירות הצבאי.

לפני שמוגשת תביעה למשרד הביטחון כדאי להבין טוב את סיפור המקרה ולהבין מבחינה רפואית את סוג הקרע, אופיו ונסיבותיו, זה בכדי להוכיח למשרד הביטחון שאכן הפגיעה בכתף נגרמה בעקבות השירות הצבאי.

 

הקרע בלברום הכתף מחולק לשניים:

 1. קרע מסוג BANKAT LESION שהוא קרע בחלק הקדמי התחתון של הלברום. קרע מהסוג הזה יכול להיגרם בעקבות פריקת כתף ו/או נזק נוסף לקרע ברצועה שבכתף.
 2. קרע מסוג SLAP שהוא קרע בחלק העליון או התחתון. קרע מהסוג הזה יכול להיגרם עקב חבלה לכתף ופעילות עצימה של הכתף. 60% מהקרעים נגרמים עקב עומס יתר על הכתף ללא חבלה ספציפית.

חייל שסובל מפריקות של הכתף, לרוב יאובחן עם קרע בלברום, עם זאת, קרע בלברום לא מחייב פריקות של הכתפיים. לאתר הבינלאומי לאורתופדיה בתחום הלברום – לחצו כאן

קרע בלברום הכתף מתרחש לרוב כתוצאה מהסיבות כדלקמן:

 1. נפילה עם היד מושטת לפנים.
 2. ביצוע טווחי תנועה קיצוניים בכתף
 3. חבלה ישירה לכתף
 4. משיכה של הכתף
 5. פריקת כתף
 6. מיקרוטראומה
 7. עומס על הכתף בעיקר בטווחים שמעל הכתף

הטיפול רפואי לקרע בלברום תלוי בהתאם למצב הכתף של המטופל, במידה והמטופל סובל מפריקות של הכתפיים אזי שהטיפול הרפואי לכך יהיה בניתוח לתיקון הכתף (לרוב כאשר יש פריקות של הכתפיים ניתן יהיה לראות ב MRA  נזק נוסף על שם  היל וזקס Hill Sache). כאשר קיים קרע בלברום והכתף יציבה (אין פריקות) ההמלצה הניתוחית תהיה רק לאחר טיפול בפיזיותרפיה והבנה שהכאב והמגבלה בתנועת הכתף מקשים באופן ממשי על התפקוד.

 

קרע בלברום בצבא – הגשת תביעה למשרד הביטחון

כאשר הקרע בלברום נגרם כתוצאה מעומס יתר (מתאים בעיקר ללוחמים או לחיילים אשר מבצעים פעילות עצימה בתנועות מעל השכם) יהיה על החייל התובע להוכיח שהעומס שביצע בשירות הצבאי גרם באופן ישיר לקרע בלברום. לצורך ההוכחה יצטרך התובע להגיש אישור תנאי שירות מהמפקד שלו. אישור זה ישמש כעדות למשרד הביטחון אודות העומס שהיה על החייל התובע בשירות הצבאי.

כאשר הקרע בלברום נגרם עקב פריקת כתף בצבא, כדאי שיהיה דוח פציעה בגין הפריקה. דוח הפציעה יוכיח למשרד הביטחון שהפריקה אירעה בשירות הצבאי וכך יהיה ניתן להוכיח שהקרע בלברום נגרם עקב הפריקה. לעוד פרטים בנושא דוח פציעה –לחצו כאן.

*למאמר בנושא קרע בלברום הירך בצבא – לחצו כאן.

סובל/ת מקרע בלברום מהצבא ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

הליך התביעה בגין קרע בלברום בצבא

בין אם הקרע בלברום נגרם ע"י אירוע חבלתי או בעקבות תנאי השירות, ייאסף תיקו הרפואי של התובע מלפני הגיוס והתובע יישלח לבדיקה ע"י אורתופד מומחה מטעם משרד הביטחון לצורך חוות דעת.

*במצבים קיצוניים יופנה התובע ישירות לוועדה רפואית של משרד הביטחון ללא צורך בחוות דעת מומחה – מסלול ירוק.

אותו אורתופד יכתוב למשרד הביטחון אם הנזק בכתף נגרם עקב השירות הצבאי וימליץ למשרד הביטחון אם לקבל את התביעה ולהכיר בתובע כנכה צה"ל,  או שמה לדחות את התביעה, או לחילופין להכיר בה בצורה חלקית.

בהתאם להמלצת האורתופד יוציא קצין התגמולים החלטה.

אם קצין התגמולים הכיר בקרע בלברום כנזק שנגרם בעקבות השירות הצבאי – יוכר התובע כנכה צה"ל ויופנה התובע לוועדה רפואית במשרד הביטחון.

אם קצין התגמולים דחה את תביעתו, אותו התובע לא יוכר כנכה צה"ל והאפשרות שעומדת ברשותו היא הגשת ערעור לבית המשפט.

למאמר מורחב בנושא פריקת כתפיים בצבא – לחצו כאן.

 

אחוזי נכות בגין קרע בלברום בצבא

לאחר שמשרד הביטחון הכיר בנזק בכתף שגרמו עקב השירות הצבאי, יופנה התובע לוועדה רפואית במחוז השיקום שבסמוך למקום מגוריו (חיפה, ירושלים, פתח תקווה, באר שבע, תל-השומר).

הוועדה הרפואית תבדוק את התובע ותכתוב את גובה אחוז הנכות ואת הסיבה לקביעה זו בהחלטתה שתשלח לקצין התגמולים.

ככל שהמצב בכתף טוב יותר, כך אחוז הנכות שיקבע יהיה נמוך יותר. ישנה חשיבות עליונה להגיע לוועדה הרפואית של משרד הביטחון כשאתם מוכנים וכאשר יש ברשותכם את כל הבדיקות וההדמיות לכתפיים.

הרופאים בוועדה הרפואית יבדקו אם התובע בהתאם לבדיקות ההדמיה, סיפור המקרה, תלונות והבדיקה הקלינית. בבדיקה יבדקו הרופאים אם התובע סובל מפריקות חוזרות ונשנות, את טווחי התנועה של הכתף, האם קיימת פגיעה עיצבית ואת גודל ורגישות הצלקות שנותרו בעקב הניתוח שבוצע (ככל שבוצע ניתוח לכתף).

*לטבלת התגמולים של משרד הביטחון לפי אחוזי הנכות –לחצו כאן

*למידע נוסף לגבי קביעת אחוזי נכות בוועדה הרפואית במשרד הביטחון – לחצו כאן

 

דוגמאות לקביעת אחוזי נכות בגין קרע בלברום במשרד הביטחון

 • קרע בלברום הכתף שתוקן בניתוח ומצב תנועות הזרוע טוב – 5% נכות.
 • קרע בלברום בכתף עם מצב תנועות טוב (לא בוצע ניתוח) – 5% נכות.
 • קרע בלברום עם הגבלה קלה בכתף – 10% נכות.
 • קרע בלברום עם הגבלת תנועה עד לגובה השכם – 15% נכות.
 • קרע בלברום עם הגבלה בינונית בכתף – 20% נכות.
 • פריקות חוזרות ונשנות של הכתף בעיקר מעל גובה השכם – 20% נכות.
 • פריקות חוזרות של הכתף עם החזרה של הכתף במוסד רפואי – 30% נכות.

*כאשר בוצע ניתוח, יקבע אחוז נכות נוסף בגין הצלקות. כמו כן, אם קיימת גם הפרעה נוירולוגית (נימול וחוסר תחושה) יקבעו נכות נוספת.

 

ערעור על הוועדה הרפואית במשרד הביטחון

לאחר בדיקת הוועדה הרפואית המחוזית, יוצא קצין התגמולים החלטה עם אחוז הנכות שנקבע לתובע בגין הקרע בלברום בצבא. במידה והתובע טוען שמצבו הרפואי חמור יותר / הוועדה הבינה באופן שגוי את המצב / נפלו פגמים בהליך וכו', יוכל התובע לערער על הוועדה המחוזית בפני הוועדה העליונה. שם המערער יופיע בפני הרכב גדול יותר של רופאים ולבדיקה ארוכה יותר. הוועדה העליונה מוסמכת לפתוח את הדיון מהתחלה ולקבוע אחוז נכות בהתאם לבדיקתם.

 

סיכום – קרע בלברום בכתף בצבא

קרע בלברום של הכתף הינו דבר שקורה רבות אצל לוחמים וחיילים אשר מאמצים את הכתף. קרע בלברום יכול לגרום לנזק קל בכתף ויכול גם לגרום לנזק משמעותי. הצורך בהגשת תביעה נגד משרד הביטחון בגין קרע בלברום הוא ברור וחשוב, שכן, אם התובע יוכר כנכה צה"ל הוא יוכל לפנות כל חייו למשרד הביטחון במידה ומצבו הרפואי יוחמר. כמו כן, במידה ויקבעו 10% נכות ומעלה, יקבל הנכה תגמול כספי והטבות.  

הליך התביעה נגד משרד הביטחון בגין קרע בלברום הוא הליך שדורש הבנה רבה ויכול לקחת זמן רב, כדאי להתייעץ עם עורכי דין המתמחים באופן בלעדי בתביעות שכאלה בכדי לדאוג למיצוי הזכויות שלכם.

 

סובלים מקרע בכתף מהצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות נגד הצבא עו"ד בלומוהף הוכר כנכה צה"ל בעקבות חבלה שעבר בעת שירותו הצבאי כלוחם ביחידת שלדג. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל/ת מקרע בכתף מהשירות הצבאי?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

נחבלת או חלית עקב השירות הצבאי ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

דילוג לתוכן