קרע ברצועת הכתף בצבא | תביעה נגד משרד הביטחון | אחוזי נכות

קרע ברצועת הכתף בצבא – הכרה כנכה צה"ל

במהלך השירות הצבאי, בייחוד ביחידות קרביות, חיילים מאמצים את גופם במידה ניכרת. לעתים, עומס ומאמץ גופני מובילים לפציעות, שאחת הנפוצות שבהן היא קרע ברצועה בכתף. הפגיעה הזו מגבילה את התנועה מאוד, והיא מובילה לנכות זמנית או קבועה בקרב חיילים רבים. כאשר זה קורה, ניתן לקבל אחוזי נכות על הפגיעה בכתף. קרע ברצועה בכתף מזכה באחוזי נכות ובקבלת פיצויים ממשרד הביטחון, וכך תוכלו לקבל את מה שמגיע לכם.
קרע ברצועת הכתף בצבא

תוכן עניינים

קרע ברצועה בכתף: כיצד זה קורה?

בכתפיים יש קבוצות שרירים הקרויות "שרירי שרוול" שמהווים את הבסיס לתנועה תקינה של מפרק הכתף והזרוע. בנוסף, יש באזור הזה רקמה סחוסית בשם "לברום" אשר תומכת בראש עצם הזרוע ושקע הכתף.

קרע בכתף מתרחש כאשר מופעל עומס חריג על הגוף, למשל בעת הרמת משאות כבדים. בנוסף, קרעים בכתף עלולים להתרחש כתוצאה מטראומה לכתף, למשל חבלה או מכה חזקה. התוצאה היא מתיחה פתאומית של רצועות מפרק הכתף, ותנועה לא טבעית של הרצועות האלו. כאשר זה קורה, עלול להתרחש קרע באזור הפגיעה, שהוא אזור פחות חזק של הכתף.

קרעים רבים בכתף קורים במפרק, סביב החיבור של הרצועות הקדמיות. קרע באזורים האלו הוא לא רק כואב, אלא גם מוביל במקרים רבים למגבלות תנועה בינוניות, ובמקרים מסוימים גם למגבלות תנועה חמורות.

פריקת כתף - עו"ד משרד הביטחון
צילום XR של פריקת כתף

סוגי קרעים בכתף

נהוג לחלק את הקרע באזור הלברום לשניים:

  1. קרע BANKAT LESION: קרע שמתרחש בחלק הקדמי התחתון של אזור הלברום. קרעים כאלו נגרמים כתוצאה מפריקת כתף, ולעתים גם בגלל קרע ברצועה שבכתף.
  2. קרע SLAP: קרע שמתרחש בחלק התחתון או העליון של הלברום. קרעים מהסוג הזה נגרמים בעקבות עומס על הכתפיים ו/או חבלה לכתף.

כאשר מדובר בקרע בלברום בעקבות פריקות של הכתף או חוסר יציבות, ניתן יהיה להבחין לרוב גם בפגיעה שנקראת היל זקס – שבר דחיסה של העצם. ככל שהשבר גדול יותר כך תהיה הוכחה לפריקות משמעותיות יותר – למאמר מורחב בנושא פריקת כתף בצבא – לחצו כאן.

קרע רצועה בכתף בצבא – הכרה כנכה צה"ל

כאמור, קרע בכתף מהווה חבלה נפוצה בקרב חיילים קרביים. כדי לקבל פיצויים על המצב יש לקבל תחילה הכרה כנכה צה"ל מטעם משרד הביטחון. במהלך התביעה יש להוכיח שהפגיעה אירעה בגלל השירות, ושיש קשר סיבתי מובהק בין השירות ובין הקרע בכתף. חשוב לציין שהשפעה של קרעים בכתף היא לא תמיד מיידית. לעתים, עומס קבוע וממושך מוביל בהדרגה לקרעים בכתפיים. במקרים האלו יש להציג את הנזק שנגרם בעקבות העומס המתמשך כדי לקבל פיצויים מטעם משרד הביטחון.

קרע בכתף לאחר השירות: מה עושים?

קרע בלברום הכתף יכול להיגרם בעקבות עומס יתר, קרב מגע, זחילות, סחיבת משקלים, פעילות ספורטיבית ועוד (70% מהמקרים), ויכול גם להיגרם בעקבות אירוע חבלתי נקודתי. כאשר הקרע נגרם בעקבות תנאי השירות יהיה על התובע להגיש אישור תנאי שירות מגורם מוסמך מהצבא. ככל שהקרע נגרם בעקבות אירוע חבלתי יהיה על התובע הצורך להגיש דוח פציעה.

כאמור, ישנם מקרים שבהם קרע בכתף מתגלה רק בדיעבד. ישנם חיילים שסימני הקרע אצלם מופיעים לאחר שהם משתחררים משירותם. גם במקרים האלו ניתן להגיש תביעה בגין החבלה בכתף כדי לקבל פיצויים. הוכחת הקשר הסיבתי היא קריטית, ותביעות לאחר השחרור עלולות להיות מאתגרות מאשר פגיעות שאותרו כבר במהלך השירות. ככל שהיו תלונות על כאבים בשירות הצבאי והאבחנה הרפואיות הייתה בסמוך לשחרור המצב המשפטי יהיה פשוט יותר. לפרטים נוספים בנושא התיישנות של תביעה במשרד הביטחון לחצו על הלינק

פינוי פצועים - תביעה נגד משרד הביטחון

קבלת הכרה כנכה צה"ל בעקבות קרע בכתף

חבלה גופנית דורשת הוכחת קשר בין השירות ובין הפגיעה. במקרה של קרע בכתף, כמו בפגיעות גופניות אחרות, יש להגיש תביעה מסודרת נגד משרד הביטחון. במקרים שבהם הקרע התרחש באופן פתאומי, חשוב למלא דוח פציעה, שיהווה ראיה תומכת בקשר הנסיבתי האמור.

השלב הראשון בהגשת תביעות על חבלה גופנית הוא הגשת מסמכים וטופס תביעה אצל קצין התגמולים של משרד הביטחון. הקצין מעביר את התיק והמסמכים למומחים רפואיים מטעם משרד הביטחון, שמתמחים בסוג הפגיעה. במקרים של קרע כתף, המומחים יהיו אורתופדיים אשר מתמחים בפגיעות מהסוג הזה.

המומחים הרפואיים יבחנו בקפידה את התביעה ואת המסמכים הרפואיים שתומכים בה. ישנם מקרים שבהם תיקי רפואיים מהעבר ייבחנו גם הם, כדי לבדוק אם הייתה פגיעה קודמת שהחריפה או הובילה לקרע בכתף. אם המומחים מקבלים את דבר התביעה, הם ישלחו את חוות דעתם בחזרה לקצין התגמולים. משם, קצין התגמולים יעביר את המסקנות ואת התיק לידיה של ועדה רפואית מקצועית. וועדה רפואית של משרד הביטחון מהווה שלב מכריע בתיקי תביעה על חבלות שונות.

תפקידה של הוועדה הוא לקבוע את אחוזי הנכות, שמשפיעים באופן ישיר על גובה התגמולים שיקבל התובע. במקרה שבו נקבעים אחוזי נכות של 0%-9%, התובע כלל לא יקבל פיצויים. אחוזי נכות של 19%-10% מזכים בפיצוי חד פעמי, ואחוזי נכות מ-20% ומעלה מזכות בפיצויים חודשיים. אין צורך לומר שחשוב לקבל אחוזי נכות שתואמים את המגבלה שממנה סובל התובע. קרע בכתף בעקבות שירות בצבאי גורם למגבלות גופניות שמונעות ממשוחררים רבים למצות את הפוטנציאל שלהם במספר תחומים, כמו גם בעבודה. פיצויים כספיים מאפשרים לאזן את המצב הקשה הזה, ולקבל טיפול ראוי לפגיעה הגופנית.

 

סובל/ת מחבלה בכתף עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

ועדה רפואית על קרע בכתף

כאמור, הוועדה הרפואית אחראית על קביעת אחוזי נכות. במעמד הוועדה, התובע יישאל שאלות מסוימות בנוגע לפגיעתו. בנוסף, הוועדה תבחן אם הקרע בכתף גורם לנזקים מתמשכים (דוגמת פריקות חוזרות ונשנות של הכתף, נזק עצבי, מגבלת התנועה, ופרמטרים נוספים). המידע שמספק התובע, לצד המסמכים הרפואיים וחוות הדעת של המומחים, מאפשרים לחברי הוועדה לקבוע את אחוזי הנכות.

ועדה רפואית במשרד הביטחון - שירותים רפואיים
ועדה רפואית

הוועדה עבור פגיעות מהסוג הזה מתקיימת במחוז שיקום שנמצא בסמוך למקום מגוריו של התובע. ישנם מקרים שבהם הוועדה קובעת אחוזי נכות שתואמים את המגבלה שממנה סובל התובע. במקרים אחרים, גובה אחוזי הנכות אינו תואם את המציאות. במקרים האלו ניתן להגיש ערעור על החלטת הוועדה, ולהגדיל את אחוזי הנכות וגובה הפיצויים.

כמה אחוזי נכות מקבלים על קרע בכתף, קרע לברום או בגידים

אחוזי נכות על קרע בכתף, קרע בגידים או לברום יהיו לפי התקנות. התקנות בקרעים בכתף יהיו בהתאם להגבלה בתנועות. במידה ויש פריקות של הכתף, אחוזי הנכות יהיו בהתאם לפריקות ולכן כדאי לפנות למאמר בנושא פריקות כתף בצבא

סעיף 41 (4)

אחוזי נכות הגבלת התנועות בכתף

א. מעל לגובה השכם 1% 1%

ב. עד לגובה השכם 15% 15%

ג. עד º45 מהגוף או הגבלה ניכרת בסיבוב כלפי חוץ או פנימה 25% 25%

ד. עד º30 מהגוף 35% 35%

קרע ברצועה בכתף: הגשת תביעה עם משרד עו"ד מקצועי

הוכחת חבלה, גופנית או נפשית, שנגרמה בעקבות השירות עשויה להיות מאתגרת. ישנם מקרים רבים שבהם חיילים עברו דרך חתחתים, עד שקיבלו את ההכרה שהיו זקוקים לה. מקרה אחד שכזה אירע לעו"ד ידידיה בלומהוף, שנפגע במהלך שירותו ביחידת שלדג. לאחר מאבק אישי, עו"ד בלומהוף הצליח לקבל הכרה כנכה צה"ל.

הפגיעה הזו הובילה את עו"ד ידידיה בלומהוף להקים משרד שמוקדש לתביעות נגד משרד הביטחון, וליווי חיילים וחיילות בדרך שלהם לקבלת הכרה בנכותם. תמיכה מקצועית וייעוץ של עורכי הדין יכולים להטות את הכף לטובת התובעים, וזה בדיוק מה שאנו עושים מדי יום. אם אתם סובלים מקרע ברצועת הכתף או כל פגיעה אחרת בעקבות שירותכם, חשוב שתקבלו את מה שמגיע לכם. אנו זמינים לכם בכל עת, ונספק לכם שירות אישי ומקצועי לאורך כל הדרך – עד שתקבלו את מה שמגיע לכם.

סובל/ת ממחלה שאירעה לך עקב השירות?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובלים מקרע ברצועות הכתף שאירע בעקבות השירות הצבאי ?

השאירו פרטים ונחזור אליך בהקדם
חיפוש

מעוניינים להגיש תביעה למשרד הביטחון ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן