תאונת דרכים בצבא | פיצויים | הגשת תביעה | עורך דין

תאונת דרכים בצבא: את מי ניתן לתבוע ולקבל פיצויים?

חיילים או חיילות שנפגעים בתאונות דרכים במהלך שירותם הצבאי זכאיים לקבל תגמולים על הנזקים שנגרמו להם. מדובר במקרים שהם שונים מתביעות נכות "רגילות", ולכן חשוב לדעת כיצד לנהוג במצבים הללו.
תאונת דרכים בצבא

תוכן עניינים

הגדרות של תאונת דרכים בצבא

כדי להסדיר את הנושא של קבלת פיצויים על תאונות דרכים בצבא, משרד הביטחון קבע מספר הגדרות חשובות:

 • חייל/חיילת – חיילים בשירות סדיר, אנשי קבע, או חיילים/חיילות במילואים.
 • במהלך השירות הצבאי – תאונות שאירעו במהלך השירות הצבאי: בדרך מהשירות/בסיס, או בדרך מהשירות/בסיס.
 • תאונות דרכים במהלך חופשה – חיילים בשירות סדיר שעברו תאונה במהלך חופשה יכולים להגיש תביעה נגד משרד הביטחון תחת חוק "חבלה בחופשה".

את מי צריך לתבוע על תאונות דרכים בצבא?

תאונות דרכים במהלך השירות מהוות נושא מעט סבוך בשל האחריות המוטלת על הגורמים בתאונות הללו. כדי שניתן יהיה לקבל פיצויים כספיים, חשוב לדעת מה תקבלו בכל אחד מסוגי התביעה:

תביעת חברת הביטוח של הרכב האזרחי

במקרים שבהם אירעה תאונה עם רכב אזרחי, אין חובה להוכיח את האחריות של הנהג הפוגע. כמו בתאונות רגילות בעולם האזרחי, חברת הביטוח תישא את האחריות ותשלם את הפיצויים על התאונה (מלבד מקרים חריגים). חיילים בשירות הצבא, שנפגעים בתאונת דרכים, יכולים להגיש תביעה למשרד הביטחון או לחברת הביטוח. הגשת תביעה נגד חברות ביטוח כוללת מספר יתרונות וחסרונות, כדלקמן:

יתרונות:

 • אין חובת הוכחת רשלנות – החייל/ת הפגועים אינם צריכים להוכיח שהם זכאיים לקבלת פיצויים.
 • קבלת פיצויים מאחוז הנכות הראשון – כאשר נקבעים אחוזי נכות בעת תביעה של חברת הביטוח, התובע יקבל פיצויים ותגמולים כספיים כבר מהאחוז הראשון (מה שלא קיים במשרד הביטחון).
 • פיצויים שהולמים את השכר – הפיצויים שמתקבלים מחברות הביטוח נקבעים לפי השכר בחודשים שלפני התאונה. פירוש הדבר הוא שבעלי תפקידים בכירים יקבלו פיצויים נאים במיוחד.

חסרונות:

 • המתנה ארוכה לפיצויים – תביעה של חברת ביטוח אורכת חודשים רבים, ולעתים אפילו מעל 3 שנים. כלומר, יש לחכות תקופה ארוכה כדי שתקבלו את הפיצויים שמגיעים לכם.
 • אין הטבות נוספות – פיצויים של חברת ביטוח כוללים תגמול כספי בלבד. התובע לא יקבל הטבות מיסים, רכב שמתאים לצרכיו, והטבות נוספות.
 • פיצויים חד פעמיים – הפיצויים שמקבלים מחברות הביטוח הם חד פעמיים, ולא חודשיים, כמו הפיצויים ממשרד הביטחון.

עברת תאונת דרכים בצבא?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

תביעות נגד משרד הביטחון על תאונות דרכים בצבא

לחייל/ת שנפגעו יש זכות לבחור אם להגיש תביעה אזרחית או תביעה נגד משרד הביטחון במקרה של תאונת דרכים בצבא. אם מדובר בתאונה שקשורה לפעילות צבאית (אפילו אם מדובר בנסיעה לבסיס), ניתן להגיש תביעה נגד משרד הביטחון. במקרים שבהם החייל/ת שנפגעו היו בחופשה, ניתן להגיש תביעה תחת חוק "חיילים בחופשה". תביעות נגד משרד הביטחון גם הן מביאות עמן יתרונות וחסרונות מסוימים, כדלקמן:

יתרונות:

 • הליך קצר יחסית – תביעה נגד משרד הביטחון בגין תאונה היא קצרה יותר מכיוון שאין כאן משפט, כמו בתביעה נגד חברת ביטוח.
 • קבלת פיצויים חודשיים – אלו שמקבלים אחוזי נכות בגין תאונה יקבלו פיצויים חודשיים קבועים במידה ויגיעו ל20% נכות..
 • אפשרות להגדלת פיצויים – גם אם אחוזי הנכות שנקבעים אינם גבוהים, ניתן יהיה להגיש בקשה עתידית להחמרת מצב. במקרה הזה ייקבעו אחוזי נכות גבוהים יותר שיובילו לפיצויים גבוהים יותר.
 • מלבד התגמול הכספי, נכי צה"ל מקבלים עוד הטבות רבות שקשה מאוד לאמוד אותם בכסף. כגון: הנחנה בארנונה, חמי מרפא, לימודיים אקדמיים, מיסיים, רכב וכו'(בהתאם לגובה הנכות)

חסרונות:

 • פיצויים תלויי נכות – רק חיילים שמקבלים אחוזי נכות של 10% נכות ומעלה במסגרת תביעה צבאית יקבלו גמול כספי (20% נכות במידה והתאונה אירעה בחופשה). זאת בשונה מתביעה של חברת ביטוח שבה מקבלים פיצויים כבר מאחוז נכות ראשון.
 • קצבה שלא הולמת את השכר – כאשר מקבלים תגמולים קבועים, הם אינם נקבעים לפי סוג העבודה. פירוש הדבר הוא שבעלי תפקידים בכירים ובעלי תפקידים זוטרים יקבלו בדיוק את אותם פיצויים.
אגף שיקום נכים בפתח תקווה
אגף שיקום נכים במשרד הביטחון

באיזה מסלול כדאי לבחור?

בין שמדובר בתאונת דרכים שנגרמה עקב השירות או תאונה במהלך חופשה/לא במילוי תפקיד, ניתן לתבוע פיצויים. לכל אחת ממסלולי התביעה מעלה יש את היתרונות והחסרונות שלו. כדי לעשות את הבחירה הנכונה, צריך לבצע תחזית מדויקת ככל שניתן של הדברים. צריך לקחת בחשבון את סיכויי ההצלחה שלכם בחברת הביטוח לעומת משרד הביטחון, את הפיצויים שתקבלו לאחר התביעה, גובה הנכות שתקבלו, ועוד. לכן, חשוב לעשות שיקולים מושכלים בעזרת גורם מקצועי בתחום שיוכל להמליץ לכם על תביעה נגד משרד הביטחון, או להניא אתכם מכך.

החשיבות של ייצוג משפטי לאחר תאונות דרכים בצבא

תאונות דרכים במהלך השירות או במהלך חופשה מהצבא מביאות למספר בעיות. אחת מהבעיות הללו היא הוכחת האחריות, וכן קבלת אחוזי נכות ההולמים את המצב והמזכים בפיצוי. כדי לממש את הזכויות שלכם במלואן, חשוב שיהיה לכם גיבוי משפטי לאורך שלבי התביעה השונים.

עורך דין משרד הביטחון יכול לייצג אתכם כדי להוכיח שתאונה לא אירעה באשמתכם, וכן לוודא שתקבלו את הפיצויים שמגיעים לכם.

במשרד עורכי דין ידידיה בלומהוף תוכלו ליהנות מייצוג משפטי של מומחים בתביעות נגד משרד הביטחון. אצלנו תוכלו לגלות איזו תביעה מומלץ לכם להגיש, ולקבל ייצוג מקצועי במקרה שבו יש צורך להגיש תביעה נגד הצבא.

לאחר פגיעה ביחידת שלדג, עו"ד ידידיה בלומהוף מצא את עצמו בתביעה נגד משרד הביטחון שהשתרכה שלא לצורך. לאחר מאבק לא קצר, עו"ד ידידה הוכר כנכה משרד הביטחון, ושם לו למטרה לסייע לחיילים וחיילות שנפגעו גם הם. כיום המשרד מעניק ייצוג לחיילים וחיילות מכל רחבי הארץ, עם תוצאות שמביאות לצדק עם יוצאי משרד הביטחון.

במשרד זמינים לכם מגוון שירותים בתביעות נגד הצבא על מנת שתוכלו לקבל את מה שמגיע לכם. אם עברתם תאונת דרכים במהלך השירות שלכם, משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף ישמח לייצג אתם ולוודא שתקבלו את הזכויות שמגיעות לכם על פי חוק.

סובלים מנכות בעקבות תאונת דרכים בצבא?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

עברתם תאונת דרכים בצבא ונגרם לכם נזק רפואי?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן