תסמונת CRPS בצבא | תסמונת כאב כרוני | אחוזי נכות משרד הביטחון

CRPS בצבא: תסמונת כאב והכרה כנכה צה"ל ועם אחוזי נכות

תסמונת כאב אזורי מורכב (Complex Regional Pain Syndrome – CRPS) שהתפתחה בעקבות השירות הצבאי תאפשר הגשת תביעה למשרד הביטחון והכרה כנכה צה"ל. אבחנה של תסמונת זו אורכת לעיתים פרק זמן משמעותי ולעיתים הרופאים האורתופדים מסרבים לקבל אבחנה הזו. מאמר זה יעסוק בתביעה למשרד הביטחון בעקבות CRPS בצבא.
CRPS בצבא

תוכן עניינים

רקע כללי על CPRS בצבא

תסמונת הכאב האזורי (CRPS) קוראת לרוב לאחר חבלה בגפיים העליונות (כ 60% מהמקרים) או בגפיים התחתונות (40% מהמקרים). הכאב העז שחש המטופל אינו פרופורציוני לאבחון האורתופדי. אין עדין הסבר מדעי לתסמונת זו וחוקרים רבים מנסים עדין למצוא את הסיבה לה. שכיחות התסמונת היא כ 5 אנשים לכל 100,000 אנשים. כאב מוגזם, נפיחות, נוקשות, שינויי בצבע, רגישות, הזעת יתר הינם הסממנים העיקריים ל CRPS.

*מידע מורחב בנושא CRPS ניתן למצוא באתר הבינלאומי האורתופדי. , מידע נוסך על הגשת תביעה למשרד הביטחון אחרי שבר / נקע בקרסול בצבא או שבר בכף היד בצבא.

סרטונים בנושא תסמונת כאב CRPS בצבא והכרה כנכי צה"ל

תסמונת כאב CRPS בצבא וקביעת נכות במשרד הביטחון

מה לא אומרים בוועדה הרפואית של משרד הביטחון

תהליך ההכרה כנכי צה"ל

חישוב הנכות במשרד הביטחון "שקלול"

תוך כמה זמן מקבלים את הכסף ממשרד הביטחון

מה חשוב להגיד בוועדה הרפואית

חשיבות של עורך דין מומחה בתביעות נכי-צה"ל

נכות מוסבת לתסמונת כאב כרוני

תביעה נגד משרד הביטחון בעקבות CRPS בצבא

כאשר חייל נפצע בשירותו הצבאי ובעקבות הפציעה החלה אצלו תסמונת הכאב האזורי, הוא יוכל להגיש תביעה נגד משרד הביטחון בכדי שיכירו בו כנכה צה"ל ויקבעו עבורו אחוזי נכות התואמים את מצבו. לצורך הוכחת התביעה, יהיה על החייל התובע להוכיח כי נפצע. את ההוכחה לכך ניתן לעשות על ידי דוח פציעה חתום או על ידי אישור מהמפקד על קרות הפציעה/ תנאי שירות.

בדיקה רפואית אצל רופא מומחה מטעם משרד הביטחון

לאחר שמשרד הביטחון אסף את כל החומר הרפואי שקדם לשירות הצבאי של התובע ואימת את הפציעה שנטענה בכתב התביעה, התובע יופנה לרופא מומחה. המומחה הרפואי מטעם משרד הביטחון יהיה בתחום האורתופדיה. אותו אורתופד, יעיין בכל התיק הרפואי של החייל התובע, יבדוק את התובע ולאחר מכן יכתוב למשרד הביטחון חוות דעת. חוות הדעת של המומחה תמליץ למשרד הביטחון אם להכיר בנזק הרפואי (נכות) כנכות שמשרד הביטחון צריך לקחת עליה אחריות. במידה ומשרד הביטחון ידחה את התביעה, יוכל התובע לערעור בפני בית המשפט.

עורך דין משרד הביטחון - עו"ד ידידיה בלומהוף משרד עורכי דין
עורך דין משרד הביטחון – עו"ד ידידיה בלומהוף

ועדה רפואית במשרד הביטחון – אחוזי נכות ב CRPS

לאחר שמשרד הביטחון הכיר בנכות, יופנה החייל התובע לוועדה רפואית של משרד הביטחון לצורך קביעת הנכות. תסמונת הכאב האזורי (CRPS), מאובחנת ומטופלת ע"י מומחה כאב במרפאות הכאב. כמו כן, בתקנות הנכות של משרד הביטחון אין סעיף ספציפי העוסק בCRPS לכן קיים קושי לרופאי הוועדה לקבוע אחוז נכות שהינו נכון.

כמו כן, רופאי הוועדה יהיו אורתופדים, לאו דווקא רופאים המטפלים בתסמונת הכאב. מצב זה יכול לייצר אי צדק וקביעת אחוז נכות שאינו תואם את חומרת הבעיה.

תסמונת הכאב האזורי מורכבת מנכות אורתופדית, נכות נוירולוגית ונכות צלקתית (ככל שקיימת). הוועדה הרפואית נדרשת לקבוע נכות אורתופדית בהתאם למגבלת התנועה, נכות נוירולוגית בהתאם לפגיעה העיצבית, לחוסר התחושה/ תחושה מוגברת, ונכות צלקתית בהתאם לסוג הצלקת שקיימת. מצבור סעיפי הליקוי (סעיפי הנכות) יכול לגרום לקיפוח ואי דיוק בקביעת אחוז הנכות.

*למידע נוסף אודות הוועדה הרפואית וקביעת אחוזי נכות במשרד הביטחון – לחצו כאן

סובל ממחלה שאירעה לך עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

טיפים לפני ועדה רפואית בתסמונת CRPS

פוסט טראומה אחוזי נכות
קביעת אחוזי נכות

כפי שנכתב מעלה, ובכדי שהוועדה הרפואית של משרד הביטחון תקבע אחוז נכות המתאים לחומרת המצב, נכון לצרף מסמכים רפואיים מפורטים של מומחי הכאב לעניין חומרת התסמונת, דרגתה, טיפול הרפואי שניתן והמגבלה התפקודית.

במצב בו התובע יופנה לוועדה רפואית ללא מסמכים מפורטים לגבי מצבו, קיים סיכוי כי הוועדה הרפואית תקפח את אחוז הנכות המגיע לו.

כמה אחוזי נכות מקבלים על CRPS?

קביעת הנכות תתבצע על ידי הוועדה הרפואית במשרד הביטחון. רופאי הוועדה יבדקו את התובע/ת וימצאו את התקנה המתאימה ביותר למצב הנכה הנבדק- בהתאם לכך יקבע הנכות.

הקושי בCRPS הוא השטח "אפור" אם מדובר בCRPS או שלא, ישנם רופאים שחושבים שמדובר בCRPS וישנם רופאים שטוענים שלא מדובר בCRPS.

כמו-כן, אין סעיף נכות ספציפי בתקנות הנכים אשר קובע נכות ספציפית לסובלים מהפרעה זו.

לכן, כאשר הנכה סובל מCRPS ברור (עומד ברוב המבחנים) והוא אינו מסוגל להזיז את האיבר – הנכה יוכל לקבל נכות כאילו בגין כריתת האיבר כולו.

במצבים כאשר האיבר יכול לזוז וכו' – יקבעו הנכות בהתאם למגבלת התנועה, פגיעה נירולוגית וצלקתית.

במידה ואי אפשר לגעת באיבר ומדובר בCRPS בדרגת חומרה גובהה, אחוז הנכות יהיה לפי כריתה ממקום שבו לא ניתן לגעת/ מהמלצת הרופא וקטיעה.

נכות מוסבת בגין CRPS שהוכר במשרד הביטחון

לעיתים, ובצער רב, אנחנו נתקלים לא מעט בנכויות נלוות שנגרמות בשל תסמונות הCRPS, כגון, נכות נפשית שהתפתחה בעקבות ההתמודדות עם הפגיעה המשמעותית, פגיעה באיברים מקבילים בגוף וזאת בשל העומס המשמעותית שיש על אותם איברים  בעקבות אי השימוש באיבר המאובחן עם התסמונת, וכן פגיעות נוירולוגיות נוספות.

חשוב מאוד להכיר את התביעה, להיות מוכר בגין הנכות הראשית (CRPS) ולאחר ההכרה (ניתן אפילו לפני קביעת הנכות של הוועדה הרפואית) להגיש בקשה לנכות מוסבת לפי תקנה 9.

 

משרד עו"ד ידידה בלומהוף – עורכי דין לתביעות משרד הביטחון

תסמונת הכאב האזורי שהתפתח בצבא לא יוביל באופן אוטומטי להכרה כנכה צה"ל, לעיתים הליך התביעה וההכרה יהיה מורכב מאוד וארוך מאוד. בכדי לדעת עם בכלל כדאי להגיש תביעה, מה הסיכויים שלכם – כדאי להתייעץ עם עורך דין אשר מתמחה בתביעות משרד הביטחון באופן בלעדי. עורך דין שכזה מכיר היטב את משרד הביטחון, מכיר את הרופאים השונים, הפסיקות החדשות וידע לתת לכם את הייעוץ הנכון לפני הגשת התביעה.

כמוכן עורך דין משרד הביטחון יגדיל באופן משמעותי את האפשרות שלכם להיות מוכרים כנכה צה"ל וידע למצות את הזכויות שלכם בוועדה הרפואית וקביעת אחוז נכות מריבי בהתאם למצב הרפואי.

סובל מפציעה שאירעה לך עקב השירות?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות. עו"ד בלומהוף הינו נכה צה"ל בעקבות שירותו הצבאי כלוחם ביחידת שלדג.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל מתסמונת כאב אזורי שאירעה לך בעקבות השירות ?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
חיפוש

סובל ממחלה שאירעה לך עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן