פציעה בצבא | תביעה נגד הצבא | אחוזי נכות | עורך דין משרד הביטחון

פציעה בצבא: להיות מוכרים כנכה צה"ל בגין פציעה בצבא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
פציעה בצבא והאפשרות להיות מוכר כנכה צה"ל. כחלק מהשירות הצבאי לא מעט מחיילנו חווים פציעה בצבא ונאלצים לעבור טיפול ושיקום רפואי. חוק הנכים תגמולים ושיקום, מקנה לאותם החיילים שנפצעו את הזכאות להגיש תביעה לאגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל טיפולים, תרופות, הטבות ותגמולים בהתאם.
פציעה בצבא - אדם על כסא גלגלים - טבלת תגמולים לנכי צה"ל - אורתופדיה

תוכן עניינים

פציעה בצבא היא שכיחה, ככל שהשירות הצבאי קרבי יותר כך גם תדירות החיילים שנפצעים גדולה יותר.

פציעה בשירות הצבאי מתרחשת לרוב אצל חיילים קרביים

האחת: ההכשרה הקרבית היא אינטנסיבית וכרוך בה פעילויות גופניות שונות, פיזיות ובתנאי שטח משתנים. בנוסף,  אימוני קרב מגע מגדילים את הסיכון לנפילות, למכות ולתאונות אשר יכולות לגרום בסופו של דבר לפציעה בצבא.

השנייה: העומסים הפיזיים המתמשכים בשירות הצבאי ביחידות הקרביות יכולים לייצר פציעות שונות ומגוונות, כאשר אנו עדים לרוב בפגיעות אורתופדיות.

דוח פציעה

כאשר נפצעת בשירות הצבאי, בחובת הפיקוד והרופא למלא טופס דוח פציעה. טופס זה ייחתם על ידי המפקד הישיר, הרופא, מפקד היחידה. טופס זה יאמת שאכן אירעה הפציעה ויש לכך את האישורים. דוח הפציעה יעזור רבות בהגשת תביעה נגד משרד הביטחון. למאמר המלא בנושא דוח פציעה בצבא – לחצו כאן

חומרת הפציעה בצבא

לעתים, אנו עדים לפציעות קלות אשר תקופת ההחלמה היא קצרה. מאידך, אנחנו עדים לפציעות קשות אשר משביתות את החייל לתקופה ממושכת. פציעות קשות יותר דורשות התערבויות ניתוחיות אשר תשאיר את החייל עם נכות/פגימה לכל החיים.

פציעה בצבא יכולה להיות כחלק מפעילות מבצעית. בנוסף, היא יכולה להתרחש כתוצאה ממשחק כדור-רגל שהתרחש בבסיס ואפילו בתאונה שהתרחשה בדרך לבסיס.

למעשה, בגין כל פציעה בצבא, תהיה אפשרות להגיש בקשה להכרה ממשרד הביטחון. על ההבדל בין חבלה שקרתה כתוצאה מאירוע נקודתי-תאונה לבין חבלה שקרתה כתוצאה מנסיבות השירות. *ישנם מצבים שהתביעה תוכר לפי חוק חיילים ובני משפחותיהם (חבלה בחופשה) ולא לפי חוק הנכים.

ניתן לקרוא במאמר "תביעה נגד אגף שיקום נכים במשרד הביטחון – כמה זמן צפוי ההליך להימשך?".

פציעה של חייל בחופשה

ישנה אפשרות להגיש תביעה גם על חבלה שקרתה במהלך חופשה של חייל בסדיר, בהתאם לחוק חיילים בחופשה. חוק זה מקנה רשת ביטוחית גם לחיילים ששהו בחופשה ונפצעו בתנאים המוגדרים בחוק. ניתן לקרוא את המאמר שעוסק בדיוק בנושא הנ"ל ומסביר באופן מפורט את הזכאות ואיך ניתן להגיש תביעה שכזו "נפצעתם בחופשה מהצבא? ייתכן שתהיו זכאים לפיצויים".

סובל/ת מפציעה בצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

מטרת חוק הנכים תגמולים – נכי צהל

בדיוק בגלל פציעות כאלו, נחקק חוק הנכים תגמולים. חוק זה נועד לתת מענה "ביטוחי" בדיוק לאותם החיילים שחוו פציעה בצבא וכתוצאה מכך נזקקים לטיפול, שיקום ואף נותרו עם נכות. חוק זה מאפשר לאותו החייל שנפצע להגיש תביעה לאגף שיקום נכים במשרד הביטחון ולדרוש את אשר מגיע לו.
הליך התביעה יכול להימשך תקופה ארוכה והכל לפי לסוג התביעה. על אורך התביעה ניתן לקרוא במאמר  "תביעה נגד אגף שיקום נכים במשרד הביטחון – כמה זמן צפוי ההליך להימשך?".

שלבי התביעה במשרד הביטחון בגין פציעה בצבא

הוכחת קשר סיבתי

השלב המשמעותי הראשון הוא הוכחת הקשר הסיבתי בין החבלה/פציעה לבין השירות הצבאי. כלומר, על התובע להוכיח שהפעולה הספציפית או אוסף הפעולות הספציפיות שביצע בשירות גרמו לפציעה הנתבעת. הוכחת הקשר הסיבתי מתבצעת ע"י ידי הגשת מסמכים רפואיים עכשוויים, מסמכים רפואיים מהעבר שמשרד הביטחון ממציא מקופת החולים, סיפור עובדתי, דוח פציעה, תצהיר, אישור מהיחידה ועוד.

אומדן הנזק שנוצר מפציעה בצבא

השלב השני הוא שלב אומדן הנזק. התובע נדרש להגיע לוועדה רפואית בנוכחות רופאים מומחים שתחום התמחותם מתאים לסוג הפציעות של התובע. הרופאים שבוועדה מתרשמים מהתיעוד הרפואי, מהצגת תלונותיו של התובע, מהטיעונים של עורך הדין ומהבדיקה קלינית שמתבצעת אח"כ על ידי הרופא.

אחוזי הנכות במשרד הביטחון יקבעו על בסיס תקנות הנכים. למיד נוסף אודות קביעת אחוזי הנכות במשרד הביטחון – לחצו כאן

תביעה נגד משרד הביטחון בגין פציעה בצבא עם עורך דין משרד הביטחון

חשוב לדעת, שהתביעה יכולה להיות מוגשת גם ללא עורך דין. יחד עם זאת, כדאי בכל מקרה להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתביעות משרד הביטחון באופן בלעדי. זאת על מנת להבין את הסיכונים והסיכויים בהגשה תביעה שכזו ומה ניתן לעשות כדי למנוע בעיות בהמשך. ככל שהתביעה תוגש באופן מדויק יותר וההליך ינוהל באופן מקצועי יותר אזי משך התביעה יתקצר באופן משמעותי והתוצאה הסופית תהיה טובה יותר.

נחבלת או חלית עקב השירות הצבאי?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורכי דין ידידיה בלומהוף מתמחה בייצוג חיילים ואנשי כוחות הביטחון בתביעות נכות נגד אגף השיקום במשרד הביטחון. עו"ד משרד הביטחון  בלומהוף בקשר רציף עם מספר רב של רופאים בכירים רבים, אשר נותנים את חוות דעתם בתיקי המשרד ומייעצים לצורך קידום ומיקסום התיקים. המשרד זוכה לתשבוחות רבות בקרב נכי צה"ל .

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל מפציעה שאירעה לך עקב השירות ?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

סובל/ת מפגיעה רפואית מהצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

דילוג לתוכן