אחוזי נכות במשרד הביטחון | כמה מגיע לי ואיך הם נקבעים | עורך דין משרד הביטחון

אחוזי נכות במשרד הביטחון – כמה מגיע לי ואיך הם נקבעים?

איך למעשה נקבע גובה אחוזי נכות במשרד הביטחון? האם יש השלכות על הכאבים מהם התובע סובל לעניין גובה הנכות? האם התובע יכול לדעת מבעוד מעוד את גובה אחוז הנכות המגיע לו? על בסיס מה נקבעת ההחלטה? כל אלה שאלות נכונות וחשובות לפני נגשים לוועדה רפואית במשרד הביטחון אגף שיקום נכים.
אחוזי נכות במשרד הביטחון - מחלות פנימיות

תוכן עניינים

אחוזי נכות במשרד הביטחון

לאחר שהתובע עבר את מסוכה החבות משרד הביטחון – אגף שיקום נכים (הוכחת הקשר הסיבתי בין המחלה/ חבלה לשירות הצבאי), התובע יופנה לוועדה רפואית במשרד הביטחון אשר תאמוד את גובה אחוזי נכות שתהיה לנו.

איך הוועדה הזאת פועלת? לפי מה הם קובעים את גובה אחוזי הנכות? איך זה בכלל מתבצע? האם אפשר לערער על החלטה?

התהליך בוועדה הרפואית הקובעת אחוזי נכות במשרד הביטחון

לאחר שקצין התגמולים הכיר בתביעה (קשר סיבתי), התובע יקבל זימון לוועדה רפואית בדואר כחודש +- לפני מועד הוועדה. הוועדה הרפואית תתקיים במחוזות השונים כאשר רוב הוועדות מתקיימות בבתי החולים או במחוזות. במכתב הזימון לוועדה, התובע נדרש להביא מס' דברים כגון: תקליטורים של ההדמיות וביגוד מתאים לבדיקה.

הוועדה מונה לפחות רופא מומחה אחד ומזכיר הוועדה שאחראי על ניהול הוועדה וכתיבת פרוטוקול הוועדה.

לאחר הצגת המקרה ע"י התובע ועורך הדין המייצג, לרוב התובע יוזמן למיטת הטיפולים לצורך בדיקת אחוזי הנכות במשרד הביטחון. ניתן להרחיב את הידע בנושא הוועדה הרפואית במאמר זה.

*למאמר בנושא המודל החדש בוועדות הרפואיות בבית חולים לוינשטיין ושיבא – יתרונות וחסרונות – לחצו כאן

איך הרופא קובע את אחוזי הנכות במשרד הביטחון?

ההרכב הרפואי יקבע את אחוז הנכות בהתאם לבדיקה הקלינית, ממצאי ההדמיה והתיעוד הרפואי. אם המצב הרפואי הוטב (השתפר) הוועדה הרפואית של משרד הביטחון תקבע בהתאם למצב העכשווי. כך, שאין כל כך חשיבות למצב הרפואי שקדם ואין צורך לבזבז את הזמן בוועדה כדי לספר על המצב שקדם. המשקל המכריע לקביעת אחוז הנכות במשרד הביטחון יהיה על בסיס הבדיקה הקלינית של הרופא. הרופא ישמש "כשמאי" ויבדוק את המגבלות, הקושי התפקודי, טווחי התנועה וכיוצ"ב.

בהתאם לבדיקה שביצע הרופא ובהתאם לבדיקות ולמסמכים שנמצאו בתיקו הרפואי של התובע, תקבע הוועדה את אחוז הנכות של משרד הביטחון. זאת לפי קובץ מבחנים לקביעת דרגת נכות התש"ל (1969), לחצו כאן לקובץ  בדיקת אחוזי נכות(הידידותי שבנינו במיוחד עבורכם).המעוגן בתקנות, המכיל תיאור מפורט של פגימות ומחלות לפי סוגיהן, ולכל פגימה ומחלה נקבעו אחוזי נכות, בצד הפירוט של החומרה וההגבלה המסוימת שנגרמה על ידי אותה פגיעה.

אחוזי נכות במשרד הביטחון – אופן החישוב

דרגת הנכות הכוללת מחושבת ב"שיטת השקלול". בכל מקרה שנקבעו לנכה דרגות נכות לגבי מספר פגימות שונות, תחושב דרגת הנכות הכוללת באופן הבא:

  • דרגת הנכות הגבוהה מבין כל הפגימות תחושב במלואה.
  • דרגת הנכות השנייה בגובהה תחושב מתוך האחוז שנותר. זאת לאחר לאחר הפחתת דרגת הנכות הגבוהה בכל מקרה של מספר פגימות, שלגבי כל אחת ואחת מהן קיימת דרגת נכות נפרדת – ייעשה החישוב באותו האופן.
במקרים מיוחדים, כאשר שתי פגימות או יותר מתייחסות ל"איברים זוגיים" של מערכת התנועה והיציבה – רשאית הוועדה הרפואית לבצע "קומולציה". בצורה הזו היא תחבר דרגת נכות אחת עם קודמתה (בחישוב מתמטי פשוט), ולאחר מכן תכליל בחישוב המקובל.

הכנה לוועדה הרפואית במשרד הביטחון

  • להגיע לוועדה הרפואית עם הבנה מקסימלית לעניין המצב הרפואי העכשווי.
  • להביא לוועדה את כל המסמכים העדכניים, הדמיות, פיענוחים – כל דבר שיבהיר לוועדה הרפואית את המצב העדכני.
  • להביא תעודת זהות או רישיון נהיגה והביגוד שהתבקשתם בזימון לוועדה.
  • תכינו רשימה תמציתית של דברים מהם את סובלים כתוצאה מאותה הנכות.

מעוניין/ת להגיש ערעור על הוועדה הרפואית של משרד הביטחון?

השאר פרטים ועו"ד מומחה לתביעות משרד הביטחון יחזור אליך בהקדם

ערעור על אחוז הנכות שנקבע בוועדה הרפואית של משרד הביטחון

על החלטת הוועדה הרפואית המחוזית ניתן לערער בפני הוועדה הרפואית העליונה. שימו לב למועד להגשת הערער. מידע נוסף על האפשרות לערעור ניתן לקרוא במאמר: מתי כדאי להגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית המחוזית במשרד הביטחון?

ערעור על הוועדה העליונה במשרד הביטחון אינו אפשרי, הדרך היחידה היא על שאלה משפטית שהייתה בוועדה הרפואית והיא תתנהל בבית משפט המחוזי.

ייצוג של עורך דין בוועדה רפואית לצורך קבלת אחוז נכות הולם במשרד הביטחון

אחוז הנכות במשרד הביטחון הוא זה שיקבע את גובה ההטבות, התגמולים והגמלה שתשולם לכם. לכן כדאי מאוד להיות מלווים ע"י עורך דין המתמקצע באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון, עורך דין שמכיר את התקנות, הוועדות הרפואיות, את אחוזי הנכות הספציפיים של משרד הביטחון ואת התנהלות משרד הביטחון .כפי שנאמר במאמר, ישנה חשיבות מכרעת בהגעה לוועדה רפואית של משרד הביטחון מוכנים מהבחינה הרפואית, יודעים לומר את מה מפריע לכם בצורה ברורה ונכונה ויודעים להתנהל בוועדה הרפואית בצורה הטובה ביותר. חשוב להבין, הרופאים אשר נמצאים בוועדות הרפואיות הם רופאים בכירים, אשר יודעים לזהות מי מהנבדקים טוען טיעונים מוצדקים ומי פחות, ולכן חשוב להתנהל בוועדה בצורה מקצועית, ברורה ונכונה. עורך דין שמייצג מספר רב של תובעים במשרד הביטחון ומתמחה בתביעות אלו באופן בלעדי, ידע לתת לכם ביטחון בוועדה הרפואית, ידע טעון טיעונים רפואיים ומשפטיים אשר יעזרו לוועדה הרפואית בקביעת אחוזי הנכות.

סובל/ת ממחלה ו/או מחלה שאירעה לך עקב השירות?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

מעוניין/ת להגיש תביעה למשרד הביטחון?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
חיפוש

סובל ממחלה שאירעה לך עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן