ועדה רפואית בשיבא ובלונשטיין | נכות במשרד הביטחון | נכי צהל

ועדות רפואית של משרד הביטחון בבית לוינשטיין ובתל השומר – יתרונות וחסרונות

כחלק מהרפורמה שנעשתה לאחרונה באגף השיקום במשרד הביטחון, הוועדות הרפואיות המחוזיות הוצאו מהמחוזות השונים ועברו להתקיים בבתי החולים לוינשטיין ותל השומר (שיבא). לצד יתרונות רבים, קיימים גם חסרונות שצריך וחשוב להכיר.
ועדות רפואית של משרד הביטחון - בית חולים שיבא

תוכן עניינים

ועדה רפואית במשרד הביטחון בבתי החולים – מה היה עד עכשיו?

עד לאחרונה, כאשר קצין התגמולים היה מכיר בפציעתו ו/או מחלתו של הנכה התובע, היה מועבר הנכה לוועדה רפואית מחוזית ליד מחוז מגוריו (חיפה, ירושלים, באשר שבע, פתח תקווה). שם הייתה מתהלת הוועדה המחוזית, לאחר הוועדה, יו"ר הוועדות היה חותם על המלצת הוועדה והתיק היה עובר מטה אגף השיקום כדי שקצין התגמולים יוציא החלטה לעניין גובה הנכויות והזכאויות.

כאשר היה הנכה חולק על החלטת הוועדה המחוזית, היה הנכה מערער על הוועדה ומופיע בפני ועדה עליונה במחוז מגוריו (למעט מחוז באר שבע שהוועדות העליונות היו מתקיימות בפתח תקווה).

ועדות רפואית של משרד הביטחון בבית חולים לוינשטיין - מודל חדש
בית חולים לוינשטיין – לוגו

הוועדות המחוזיות בבית לווינשטיין ובתל השומר – המודל החדש

בשנת 2022, כחלק מהתייעלות אגף השיקום ובעקבות עומסים משמעותיים על הוועדות במחוזות השונים, תלונות רבות של נכים והמתנות ארוכות, החליט שר הביטחון להוציא את הוועדות הרפואיות המחוזיות ממשרד הביטחון לגופיים פרטיים.

אגף השיקום פנה לבית חולים תל-בשומר (שיבא) ולבית חולים לוינשטיין בבקשה לבצע את כל הוועדות הרפואיות המחוזיות החדשות וזאת בכדי לקבוע אחוזי נכות לנכים החדשים.

אותם בתי החולים מתומחרים לפי ועדה ועל בית החולים החובה לעמוד בדרישות משרד הביטחון (מקבלת התיק מהמטה, ביצוע הוועדה והחזרת התיק לאחר חתימה היו"ר).

לכן, כיום, כל נכה חדש שנשלח לוועדה רפואית לראשונה, ישלח או לבית חולים לוינשטיין או לבית החולים תל השומר. כאשר החלוקה עובדת לפי הספרה השישית של מספר התיק של הנכה במשרד הביטחון (1 עד 5 בית חולים תל השומר, 6 עד 0 בית החולים לוינשטיין  123123001).

יתרונות במודל החדש של הוועדות הרפואיות בבתי החולים

הוועדות הרפואיות בתל השומר (שיבא) ובלוינשטיין הינם ועדות שירותיות יותר ונעימות יותר. זמן ההמתנה עד זימון ולוועדה רפואית הינו מהיר (בפרט בבית חולים שיבא). הרופאים היושבים בוועדות הינם רופאים חדשים, רעננים ולרוב מאפשרים קיום של וועדה נעימה.

ועדה רפואית במשרד הביטחון - שירותים רפואיים
ועדה רפואית

חסרונות הוועדות הרפואיות במודל החדש במשרד הביטחון

רוב רופאי הוועדות הרפואיות הינם חדשים, אשר אינם מוכשרים ויודעים לקבוע נכויות. קביעה של נכות, הינה מלאכה שונה מאבחון / טיפול של חולה בבית החולים. קביעה של נכות מצריכה בקיאות בתקנות, פסיקה, ניסיון רב. עבודת הוועדה הינה למעשה "שמאות גוף" ולא אבחון/ טיפול בבעיה. כאשר לרופאי הוועדה את המיומנות המתאימה יכולים להתבצע תקלות אשר יפגעו בנכה הנבדק.

כמו-כן בשונה ממה שקיים בכל הוועדות הרפואיות השונות (ביטוח לאומי, מינוי מומחים בביתמשפט) ובמשרד הביטחון בפרט, שובצו רופאים שתחום התמחותם הינו עונה במדוייק על סוג הפגימה שעל הוועדה לבדוק. שובצו רופאים המומחים ברפואת שיקום אשר נדרשים לקבוע נכויות בנושאים אורתופדיים (ועדות אורופדיה הינם הוועדות הפופלאריות ביותר).

אותם רופאי שיקום שלא עברו התמחות ספציפית באורתופדיה קובעים נכות אורתופדית מבלי שיש להם את ההתמחות המתאימה.

מצב דברים זה, של רופאים חדשים ללא הכשרה מתאימה בקביעת נכות ורופאים עם התמחות שאינה מתאימה, מייצר מצב של טעויות רבות בוועדות השונות וערעורים רבים.

 

עומדים בפני וועדה רפואית של משרד הביטחון?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

ערעור על החלטת הוועדה הרפואית

ערעור על הוועדות המחוזיות בבתי החולים ישלח למחוז הרלוונטי (באר שבע, חיפה, טבריה, רחובות, דן, ירושלים) והוועדה הרפואית העליונה תתקיים במחוז עצמו.

פוסט טראומה אחוזי נכות
אחוזי נכות

לסיכום – ועדות רפואיות במשרד הביטחון בבתי החולים- מה נכון לעשות?

קביעת גובה הנכות הינו השלב המשמעותי ביותר של הנכה בתביעה מול משרד הביטחון. ככל שהנכות שתקבע תהיה גבוהה יותר – כך גם ההטבות, התגמולים והזכויות היו גבוההים יותר.

קיימים יתרונות רבים במודל החדש של הוועדות הרפואיות המחוזיות בבתי החולים, לצד זה, ישנם גם חסרונות לא מעטים, ניתן וצריך לדעת להתנהל מולם כשניגשים לוועדות הנ"ל (לפני הוועדה, בזמן הוועדה ולאחר הוועדה).

מעוניינים בייצוג של וועדה רפואית במשרד הביטחון?

אתם מוזמנים להשאיר כאן פרטים ונחזור אלכם בהקדם.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

מעוניינם בייצוג עורך דין בוועדה רפואית של משרד הביטחון?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
חיפוש

סובלים ממחלה שאירעה לכם עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן