קרע ברצועה הצולבת בצבא – פגיעת ברך במסגרת השירות הצבאי – עו"ד משרד הביטחון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
קרע ברצועה הצולבת במסגרת השירות הצבאי, הינה פציעה נפוצה. חיילים, בעיקר קרביים, נפצעים בברך וקורעים את הרצועה הצולבת. בספרות הרפואית ניתן לראות, כי פציעה זו נפוצה אצל ספורטאים רבים וזאת כתוצאה מפעילויות מגוונות. משכך, אצל חיילים ובעיקר הלוחמים, אנחנו עדים להרבה פציעות מסוג זה.
קרע ברצועה הצולבת

במאמר זה אסקור בפניכם את השלבים הרלוונטיים:

  1. איבחון נכון של הבעיה
  2. הדרך להגשת תביעה נגד משרד הביטחון
  3. עמידה בפני הוועדה הרפואית ועד לשלב בו מוכרים כנכי צה"ל, על כל המשתמע מכך.

קרע ברצועה הצולבת בצבא – רקע כללי:

מטרת הרצועה הצולבת היא לתת יציבות לברך מבלי שעצם השוקה תברח. קרע ברצועה הצולבת הקדמית או במונח המקצועי קרע של ה- ACL – Anterior cruciate ligament, הוא קרע נפוץ אצל חיילים והוא קורה בדרך כלל באירוע תאונתי טראומתי שהברך עוברת. המקרה הנפוץ ביותר, הוא סיבוב פתאומי של הברך. כך למשל, חייל שרץ ונתקע בחפץ וכתוצאה מכך הברך הסתובבה הצידה, יכול לחוות קרע ברצועה הצולבת. כנ"ל לגבי נחיתה חזקה לאחר קפיצה. התגובה הגופנית של קרע ברצועה, היא בד"כ נפיחות של הברך בשעות שלאחר הפציעה וזאת כתוצאה מהצטברות נוזלים. ניתן גם להבחין בד"כ בשינוי צבע של הברך לצבע אדום/כחול – כתוצאה מהדם.

בחבלות מהסוג הזה, לפעמים אנו עדים לחבלה נוספת במניסקוס שבברך. פרטים בנושא קרע במניסקוס ניתן לקרוא במאמר -"קרע במיניסקוס בצבא – פגיעת ברך במסגרת השירות הצבאי"

אבחנה סופית של הקרע ברצועה, תתבצע ע"י ביצוע בדיקת דימות: M.R.I

ניתוח לתיקון קרע ברצועה הצולבת בצבא

יצויין, כי לא בכל קרע ברצועה הצולבת תהיה המלצה על ניתוח. ככל שהקרע רחב יותר או שהפעילות הספורטיבית של אותו אדם חשובה לו, אזי ניתוח שכזה יהיה מומלץ יותר. כאשר יש כוונה לבצע ניתוח לתיקון קרע ברצועה הצולבת, אזי יידרש החייל לבצע טיפולי פיזיותרפיה עוד לפני הניתוח. זאת בכדי לחזק את השרירים שסביב הברך על מנת לקצר את זמן ההחלמה.

הניתוח מתבצע באורטוסקופיה עם גיד שנלקח ממקום אחר בגוף. זמן ההחלמה הוא איטי ויכול אף לעבור את החצי שנה.

כל אדם יגיב בצורה שונה לניתוח. ישנם חיילים, שיעברו את הניתוח ולאחר מכן ירגישו הטבה משמעותית. בנוסף, הברך תחזור חזרה לתפקד כבעבר ובלי כאבים מיוחדים (רוב האנשים). לעומתם, ישנם חיילים שיעברו את הניתוח ועדיין ימשיכו לסבול מכאבים וממגבלות בתנועה בברך.

סובל/ת מקרע בצולבת מהצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

תביעה נגד משרד הביטחון – קרע ברצועה הצולבת בצבא

גם אם החלטת לבצע ניתוח לתיקון קרע ברצועה הצולבת וגם אם לא, תוכל עדיין להגיש תביעה לאגף שיקום נכים במשרד הביטחון. זאת כאשר החבלה קרתה כתוצאה מהשירות הצבאי. כאשר החבלה קרתה לחייל בסדיר במסגרת חופשה, אזי ניתן לבדוק האם יהיה ניתן להגיש את התביעה בהתאם לחוק חיילים בחופשה.

מעבר לר"מ 2

לאחר ביצוע הניתוח החייל יהיה תחת פיקוח חיל הרפואה – ר"מ 2. בתקופה שבסמוך לניתוח ולאחריו יעבור המנותח וועדה רפואית, שככל הנראה תוריד את הפרופיל הרפואי שלו לפרופיל פוסל שירות. כתוצאה מכך, סביר שהחייל ישוחרר מצה"ל.

כבר בר"מ 2 מוצע לחייל למלא תביעה נגד אגף השיקום. המשקי"ם של ר"מ 2, מציעים את עזרתם בנושא. ניתן להרחיב על הנושא במאמר "הגשת תביעה למשרד הביטחון דרך ר"מ 2 בגין חבלה או מחלה – יתרונות וחסרונות".

ייעוץ עם עורך דין משרד הביטחון במידה ואתה סובל בקרע ברצועה הצולבת

ההמלצה שלי היא, להתייעץ מוקדם ככל הניתן עם עורך דין המתמקצע בתביעות כנגד משרד הביטחון. זאת בכדי לוודא שהתביעה כתובה באופן מקצועי ונכון ומצורפים לה כל הנספחים הרלוונטיים. פעולה בדרך זו הינה חשובה ותסייע בניטרול בעיות בהמשך הדרך. בעיות שהתיקון שלהן מורכב מאוד, אם בכלל ניתן לתקן.

הגשת תביעה לאגף שיקום נכים

במידה והחייל יועבר לר"מ ד', יחידת מחלימים או ישוחרר סופית משירותו הצבאי, יידרש החייל להגיש תביעה לאגף השיקום באופן מיידי. זאת בכדי שיוכל לקבל טיפול רפואי על חשבון משרד הביטחון. קצין התגמולים נותן הכרה לצורך הטיפול הרפואי רק כאשר יש סיכוי סביר שהתביעה תתקבל. הטיפול הרפואי הוא חשוב וחוסך הוצאות רפואיות רבות. ניתן לקבל טיפולים, תרופות , ניתוחים ועוד והכל בהתאם להמלצות הרפואיות ובאישור הרופא המחוזי של האגף.

כמו-כן, במידה והחייל לא יכול לעבוד כתוצאה מהחבלה, הוא רשאי להגיש תביעה לתגמול טיפול רפואי לאגף השיקום. בעשותו כך, יכול החייל לקבל שכר על אותה התקופה והכל בהתאם לנהלים ובאישור קצין התגמולים והרופא המחוזי.

את התביעה יש להגיש למשרד הביטחון – אגף שיקום נכים. כמובן שיש יתרון משמעותי כאשר עורך דין המתמקצע בתביעות משרד הביטחון מנהל תביעה שכזו. העורך דין מגיש את התביעה בעצמו ומתלווה לחייל בוועדה הרפואית אשר עתידה לקבוע את אחוזי הנכות שייקבעו לו.

בירור סוג הפגיעה

בחבלות כמו קרע ברצועה הצולבת אנו נדרשים להבין היטב האם הפגימה היא רק אורתופדית או שהיא גם נוירולוגית, כירורגיה פלסטית ועוד. כל תחום, בפני עצמו, עשוי לזכות באחוזי נכות נפרדים ונוספים לפגיעה.

מובן, שככל שהקביעה הנכותית אודות הפגימות שנוצרו תהא מקיפה, יסודית וכוללת את כל תחומי הרפואה הרלוונטיים, ההטבות והתמלוגים יהיו גבוהים יותר.

נחבלת בברך במהלך השירות הצבאי?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידה בלומהוף - תביעות משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

סובל/ת מקרע בצולבת מהצבא?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

קרעתם את הצולבת בברך כשהייתם בצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

דילוג לתוכן