הלם קרב בצבא | תביעות משרד הביטחון | עורך דין לנכה צהל

הלם קרב בצבא: תביעה למשרד הביטחון להכרה כנכה צה"ל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
טראומות שאנשים חווים בחייהם מהוות אירועים מכוננים שמשפיעים על עתידם. בשירות הצבאי, מתרחשים לא מעט אירועים כאלו שמשאירים את חותמם על חיילים רבים. בחלק מהמקרים האלו מתפתח מצב של הלם קרב בצבא שדורש טיפול מקצועי. כדי לקבל את אותו סיוע, חשוב להגיש תביעה על המצב, והמידע הבא יגלה לכם כיצד לעשות זאת.
הלם קרב בצבא

תוכן עניינים

מה זה הלם קרב בצבא?

הלם קרב, הידוע גם כ"תגובת קרב", היא תגובה לאירוע טראומתי שאירע במהלך השירות הצבאי. בעשורים האחרונים הנושא נחקר לעומק, וכיום הלם קרב בצבא ידוע כפוסט טראומה PTSD – (Post Traumatic Stress (Disorder.

מדובר למעשה בתופעה אחת שנופלת בקטגוריה של הפרעת דחק פוסט טראומתית. הלם קרב נגרם במהלך פעילות מבצעית-מלחמתית. פוסט טראומה, במובן הרחב, עלולה להיגרם גם באופן עקיף, כלומר לאו דווקא במהלך פעילות מלחמתית.

פוסט טראומה מהצבא
פוסט טראומה מהצבא

מה גורם להלם קרב?

מלבד אירועים קשים במהלך מבצעים צבאיים, הלם קרב בצבא עלול להיגרם בגלל:

 • פסיביות כפויה – מצבים שבהם לחיילים אין את האפשרות לשלוט על פעילותם. כלומר, מצבים של המתנה כפויה וחוסר ידיעה.
 • תשישות פיזית – מצבים ממושכים של רעב, קור, חום, מאמץ גופני ממושך, וכן חוסר שינה עשויים לגרום להלם קרב.
 • הזדהות עם המטרה – רמת ההזדהות של החיילים עם הפעילות שהם לוקחים בה חלק.
 • ירידה במורל – מצבים שבהם חיילים לא מקבלים מספיק תמיכה ביחידה שלהם.

במהלך השירות הצבאי, חיילים צעירים נכנסים למצב שהיה זר להם לחלוטין. הלחצים הטבעיים של גיוס לצבא ונטילת אחריות במסגרת הזו משפיעים על נפשם של חיילים רבים. אצל חלקם, תוספת הלחץ של מצבים קיצוניים, כמו מבצעים צבאיים, מביאה להתפתחות של הלם קרב. כניסה למצבי מלחמה מהווה מעמסה לא קלה על הנפש – מעמסה שחלק מהחיילים לא מצליחים להשתחרר ממנה, גם לאחר שסיימו את שירותם.

תסמינים נפוצים של הלם קרב בצבא

חשיפה לאירוע טראומתי, כאמור, עלולה להוביל להפרעת דחק פוסט טראומתית. למרבה הצער, ישנם חיילים שמתכחשים למה שעובר עליהם, ולכן חשוב להכיר את הסימנים של PTSD כדי לטפל במצב:

 • מחשבות חוזרות ונשנות על האירוע
 • קשיי הירדמות ונדודי שינה
 • סיוטים חוזרים ונשנים על האירוע
 • עצבנות רגשית
 • פרצי אלימות
 • הסתגרות חברתית
 • קושי להשתלב במסגרות (מקומות עבודה, לימודים)

שחרור מהצבא עקב הלם קרב

עורך דין צבאי
אירוע לחימתי

התסמינים של הלם קרב יכול להתפתח מיד לאחר האירוע הטראומתי או שנים אחריו. במקרים שבהם התרחש מאורע טראומתי והצבא הכיר בהתפתחות של הלם קרב, החייל יזומן לוועדה רפואית לצורך קביעת פרופיל עדכני. ככל שהפרופיל ירד ל 24 או 21, החייל ישתחרר משירותו הצבאי.

בעקבות שחרור שכזה, ניתן להגיש תביעה נגד משרד הביטחון על פוסט טראומה. אך, מה קורה אם לא הייתה הכרה בפוסט טראומה במעמד השחרור? גם במקרים האלו ניתן לקבל אחוזי נכות כתוצאה מהלם קרב בצבא. למצב הנפשי הזה יש ייחוד שהביא לכך שחוק ההתיישנות לא חל על מצבים של פוסט טראומה (במקרים מסויימים). ישנם לא מעט מקרים שבהם חיילים לשעבר חווים טריגר שמחזיר אותם לאירוע טראומתי שאירע במהלך שירותם הצבאי. כתוצאה מהטריגר הזה, מתפתחת פוסט טראומה שמלווה את הנפגע במשך זמן רב. כאשר הלם קרב מתפרץ, הוא אינו נעלם כשבא; הוא נשאר במשך זמן רב ודורש טיפול מקצועי.

במקרים האלו, וגם במקרים של שחרור מהצבא עקב פוסט טראומה, ניתן להגיש תביעה נגד משרד הביטחון. קבלת אחוזי נכות בעקבות התביעה מאפשרת לנפגעים רבים לקבל טיפול נפשי וגם סיוע כלכלי. מכיוון שאנשים רבים שסובלים מהלם קרב אינם מצליחים להחזיק בעבודה קבועה או לעבוד במשרה מלאה, מדובר בתגמולים שהם חיוניים.

 

סובל/ת מהלם קרב מהצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

הגשת תביעה על הלם קרב מהצבא

בית משפט - ערעור נכי משרד הביטחון
הגשת תביעה

תביעות בגין הלם קרב הן סבוכות יותר מפגיעות בגין חבלות גופניות. כאשר חייל נפגע בגופו, ניתן לראות את ההשפעות וגם לאמוד אותן באופן מדויק יחסית. אולם, במקרה שם הלם קרב בצבא, הנפש היא שנפגעת ואין פציעות גופניות שניתן לראות.

לכן חשוב שיהיה אבחון מקצועי על פוסט טראומה לפני שמתחילים את תהליך התביעה. נפגעי הלם קרב שמעוניינים לקבל אחוזי נכות ממשרד הביטחון צריכים לעשות זאת בעזרת מסמכים רפואיים המעידים על פוסט טראומה שאירע בעקבות הטראומה בשירות הצבאי.

לאחר שיש חוות דעת שכזו, ניתן לגשת לקצין התגמולים ולהתחיל את תהליך התביעה. אצל קצין התגמולים יש להגיש את כל המסמכים הרלוונטיים לתביעה, כולל:

 • טופס תביעה מלא
 • מסמכים רפואיים של אנשי מקצוע בתחום הנפש, כמו פסיכיאטר ופסיכולוג
 • עדויות על המקרה שהביא לפוסט טראומה (אם אכן יש כאלו)
 • מידע רפואי רלוונטי
 • תצהיר
 • אישור תנאי שירות
 • דוח פציעה – כאשר הלם הקרב נגרם בעקבות פציעה

קצין התגמולים הוא זה שמעביר את התביעה לוועדה רפואית, אך הוא לא זה שמחליט אם אכן יש לעשות זאת. כדי לקבוע אם יש קשר סיבתי בין השירות הצבאי ובין הלם קרב, תיק התביעה עובר מקצין התגמולים אל מומחים מטעם משרד הביטחון.

עוד קודם למעבר התביעה למומחים הרפואיים, התביעה תגיע למחלקת חוקרים באגף השיקום לצורך אימות הטענות שנטענו בכתב התביעה.

בבדיקה הרפואית יושב פסיכיאטר שבוחן את התביעה וגם את התובע. הרופא הפסיכיאטר יבצע אינטק (אבחון רפואי), יבדוק אם התובע סובל אכן מהפרעה פוסט טראומתית שאירע בעקבות מה טען התובע בתביעתו.  הרופא ישאל את התובע האם הוא נוטל תרופות פסיכיאטריות, כיצד אירע האירוע/ים שהוביל להלם קרב, מה היו נסיבות האירוע, אילו תסמינים הוא חווה, ועוד.

רק לאחר המבדקים הללו ורק במקרה שבהם הרופא הפסיכיאטר פסק שהתובע אכן סובל מפוסט טראומה בעקבות השירות הצבאי  -התיק יעבור לוועדה רפואית.

*למאמרים נוספים בנושא זה: פוסט טראומה מהצבא, PTSD בצבא, אחוזי נכות פוסט טראומה, פוסט טראומה בצבא

ועדה רפואית של משרד הביטחון בתביעות הלם קרב בצבא

ועדה רפואית במשרד הביטחון - שירותים רפואיים
וועדה רפואית

תפקידה של הוועדה הרפואית במשרד הביטחון הוא אחד: לקבוע אחוזי נכות לתובע בהתאם למצבו. במקרים מסוימים, הוועדה תרצה לבצע בדיקות נוספות, ויש ביכולתה לעשות זאת. לאחר בחינה של חוות דעתם של המומחים, הוועדה תקבע אחוזי נכות על פוסט טראומה בצבא.

אם הוועדה קבעה אחוזי נכות של 20% ומעלה, התובע יקבל פיצוי חודשי, טיפולים על חשבון אגף השיקום, הטבות וכיוצ"ב.

אם אחוזי הנכות שיקבעו יהיו בין 10% – 19%, התובע יקבל פיצוי חד פעמי ממשרד הביטחון. במידה והתובע יקבל פחות מ10% – הוא לא יהיה זכאי לפיצוי כספי.

טבלת התגמולים של משרד הביטחון – לחצו על הלינק

קושי ההוכחה של הלם קרב בצבא מצריך סיוע משפטי של מומחה בתחום. במשרד עורכי דין ידידיה בלומהוף, תקבלו את השירות המשפטי שאתם זקוקים לו במהלך תביעות על פוסט טראומה. עו"ד ידידיה בלומהוף הוגדר כנכה צה"ל לאחר שחווה פגיעה גופנית במהלך שירותו ביחידת שלדג.

הפציעה הובילה לא רק לתביעת אחוזי נכות משרד הביטחון, אלא עוררה גם רצון לסייע לחיילים לעבור תביעות נגד הצבא בצורה טובה יותר. כיום המשרד מתמחה במתן סיוע משפטי ליוצאי צה"ל עבור תביעות מכל הסוגים, לרבות תביעות על הלם קרב. בכל שלב בתביעה ניתן לקבל ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי כדי לקבל את מירב הזכויות שמגיעות לכם.

תביעה על הלם קרב היא לעולם אינה פשוטה. אולם, עם משרד מקצועי לצידכם, תוכלו לקבל ייצוג מול כל הרשויות הרלוונטיות ולעבור את תהליך התביעה בשלום.

 

סובלים מפוסט טראומה בעקבות השירות?

אתם מוזמנים להשאיר כאן פרטים ונחזור אלכם בהקדם.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל/ת מהלם קרב בעקבות הצבא?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן