פוסט טראומה - אחוזי נכות במשרד הביטחון | איך נקבעים האחוזים? | משרד הביטחון

פוסט טראומה – אחוזי נכות במשרד הביטחון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
אנשי כוחות הביטחון, ובייחוד אלו שמשרתים בצבא, חווים אירועים שמשפיעים על חייהם. בחלק מהמקרים, אירועים מסוימים מובילים לפוסט טראומה שגורמת למגבלה תפקודית של ממש. למרות שמדובר במאורע נפשי, אלו שלוקים בפוסט טראומה זכאים לקבל אחוזי נכות ותגמולים בהתאם למצבם. עבור אלו שחוו פוסט טראומה, המידע הבא יעזור לעשות סדר בנושא ולגלות מה הזכויות שמגיעות לכם על פי חוק.
פוסט טראומה אחוזי נכות

תוכן עניינים

אחוזי נכות בגין פוסט טראומה בצבא

לאחר שמשרד הביטחון הכיר בהפרעה הפוסט טראומתית כהפרעה שנגרמה בעקבות השירות הצבאי, התובע יועבר לוועדה רפואית. הועדה הרפואית במשרד הביטחון תבדוק את התובע ותקבע עבורו אחוז נכות. ככל שאחוז הנכות שיקבע יהיה גבוה יותר כך גם הזכאות לפיצויים, הטבות ותגמולים תהיה גבוהה. כמו-כן ככל שאחוז הנכות יהיה גבוה כך גם הסיכויים לקבל נכה נצרך תגדל  (נכה אשר טוען כי הנכות מונעת ממנו לעבוד). לכן, התנהלות נכונה לאורך כל התביעה ופירוט מדויק בפני הוועדה הרפואית – תגדיל את הזכויות שלכם בתביעה במשרד הביטחון.

מה היא פוסט טראומה?

על מנת שניתן יהיה לאבחן פוסט טראומה, נקבעו מספר קווים מנחים לבדיקת המצב. על פי הספר (DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, PTSD (Post Traumatic Stress Disorder), ישנם מספר מאפיינים שצריכים להתקיים על מנת שאדם יהיה מוגדר כלוקה בפוסט טראומה:

DSM 5 - ספר פסיכיאטריה - פוסט טראומה
DSM 5 – ספר פסיכיאטריה – פוסט טראומה
 • מצוקה פסיכולוגית: בחשיפה לאירועים או גירויים שמזכירים את האירוע הטראומתי, האדם יחווה תופעות פיזיולוגיות, כמו דופק מהיר, לחץ דם גבוה, הזעה, קוצר נשימה, ועוד.
 • תחושת חזרה לאירוע הטראומתי: הבזקים חוזרים ונשנים לאירוע שגרם לפוסט טראומה, סיוטים על האירוע, זיכרונות מהאירוע, ואף אשליות שהאירוע מתרחש מחדש.
 • חוסר יכולת להגיע לרגיעה: מצב של עוררות מתמדת שמונע רגיעה.
 • הימנעות: אדם שחווה פוסט טראומה ינסה להימנע מגירויים שמזכירים את האירוע הטראומתי.
 • קושי בוויסות רגשי ו/או תגובות רגשיות קיצוניות
 • חוסר מוטיבציה: חוסר רצון לבצע פעולות שגרתיות והימנעות מקשרים חברתיים.
 • קהות חושים: מצב של ניתוק רגשי ממה שקורה סביב.

התסמינים האלו הם הבולטים ביותר בכל הנוגע לפוסט טראומה. אולם, הגרסה המחודשת של הספר DSM כוללת בתוכה תסמינים נוספים לתופעה הפסיכולוגית הזו. כדי לקבוע האם אדם אכן חווה פוסט טראומה, התסמינים צריכים להתקיים במשך חודש לפחות. בנוסף, צריך אבחון פסיכיאטרי ממומחה בתחום שמאבחן כי המתלונן אכן שורה במצב של הפרעת דחק פוסט טראומתית.

*למאמר מקיף בנושא הגשת תביעה בגין פוסט טראומה בצבא – לחצו על הלינק

מה גורם לפוסט טראומה?

למרות שנהוג לחשוב שפוסט טראומה נגרמת כתוצאה מחשיפה ישירה לאירוע טראומתי, זה לא תמיד כך. ישנן מספר הגדרות לאירועים שמובילים לפוסט טראומה והן:

 • חשיפה ישירה לאירוע טראומתי – רווח במיוחד בקרב חיילים קרביים שנחשפים למאורעות ומראות קשים במהלך שירותם הצבאי.
 • עדות לטראומה – חוויה עקיפה של האירוע הטראומתי, כמו צפייה בחבלה או מוות של אדם אחר.
 • חשיפה לטראומה של אחרים – מצב שנוצר עקב סיפור על טראומה של חבר או קרוב משפחה קרוב.
 • חשיפה עקיפה לפרטי מאורע טראומתי – מצב שבו האדם שלוקה בפוסט טראומה סובל מהמצב עקב למידה על אירועים טראומתיים אחרים. למשל, כאשר למדים על אירועים טראומתיים במהלך אימונים או קורסים במסגרת הצבא.
פוסט טראומה בצבא - תביעה למשרד הביטחון
פוסט טראומה בצבא – תביעה למשרד הביטחון

אחוזי נכות פוסט טראומה : כיצד נקבעים אחוזי נכות ומקבלים זכויות?

הדבר הראשון שחשוב לדעת בכל הנוגע לפוסט טראומה הוא החשיבות של אבחון מקצועי. כאשר מגישים תביעה על פוסט טראומה, לא ניתן לעשות זאת על בסיס של אבחון עצמי; יש צורך בחוות דעת מקצועית של מומחה בתחום וכן מסמכים רפואיים שמגבים את חוות הדעת (לאו דווקא חוות דעת משפטית פרטית שעולה כסף, מספיק מסמך רפואי מאבחן).

ברגע שיש את המסמכים הללו, רק אז ניתן להגיש תביעה על פוסט טראומה בצבא. בשלב הראשון של התביעה, יש להגיש את הטפסים הנחוצים והמסמכים אצל קצין התגמולים במשרד הביטחון. כאשר יהיו לקצין התגמולים את כל החומרים הרלוונטיים, הוא יעבירם למומחים מטעם משרד הביטחון.

מצידם, המומחים (פסיכיאטרים) ינסו לבדוק האם אכן מדובר בפוסט טראומה או בתופעה נפשית אחרת. ישנם מקרים שבהם נקבע שחייל שתובע את משרד הביטחון על פוסט טראומה לא סובל מהתופעה אלא מבעיה אחרת, כמו דיכאון.

כדי לבדוק אם אכן יש קשר בין השירות הצבאי ובין הפוסט טראומה,  המומחה הפסיכיאטר יבצע מבדקים לתובע. במהלך בבדיקה הרפואית  המומחה ינסה לגלות על התסמינים שהתובע סובל מהם: האם הוא חווה הבזקים של מאורע טראומתי, האם הוא מפגין התנהגות אלימה, האם הוא נוטל תרופות פסיכיאטריות, ועוד.

בנוסף, המומחה יבצע בדיקה של עברו של התובע, לרבות עברו הנפשי. אם יימצא שהיו בעבר בעיות פסיכולוגיות אצל התובע, הדבר יוכל להשפיע על תוצאות התביעה.

הבעייתיות עם הגשת תביעה על פוסט טראומה

אגף שיקום נכים בפתח תקווה
אגף שיקום נכים פתח תקווה

למרות שלתביעות על פוסט טראומה אין חוק התיישנות, הן עדיין בעייתיות במקרים רבים. ראשית, יש בעיה להוכיח שאכן קיימת פוסט טראומה בשל הייחוד של המצב הזה. שנית, ישנו קושי להוכיח את הקשר בין השירות ובין המצב הנפשי של אדם הסובל מפוסט טראומה.

בשנים האחרונות עלתה המודעות לנושא של חומרת מצבם הנפשי של חיילים משוחררים רבים. כתוצאה מכך וממספר אירועים מכוננים בנושא, ישנה נטייה ליצור הקלות על תביעות פוסט טראומה בקרב חיילים קרביים. 

כאשר חייל קרבי מסופח ליחידה כזו או אחרת, זה נעשה לאחר מבדקים מטעם הצבא. כלומר, אם הצבא קבע שחייל כזה או אחר כשיר לשירות קרבי – כנראה שהחייל לא סבל מפגיעה פסיכולוגית לפני כן.

במקרים שבהם נמצא שאכן היו בעיות פסיכולוגיות טרם השירות, לא מדובר בפסילה על הסף של תביעות פוסט טראומה. במקרים הללו משרד הביטחון ייקח בחשבון את עברו הפסיכולוגי של התובע ויאזן אותו עם מצב הפוסט טראומה כאשר ינסה להגיע להחלטה על אחוזי נכות.

 

סובל/ת מפוסט טראומה בעקבות הצבא ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

כיצד מקבלים אחוזי נכות על פוסט טראומה?

תביעות נגד משרד הביטחון
ועדה רפואית לקביעת אחוזי נכות

כאמור, יש להגיש תחילה תביעה אצל קצין התגמולים על פוסט טראומה כדי לקבל אחוזי נכות במשרד הביטחון. אם המומחים מטעם משרד הביטחון קובעים שאכן יש מצב של הפרעת דחק פוסט טראומתית, התיק יעבור לידי ועדה רפואית במשרד הביטחון. הוועדה תקבע את אחוזי הנכות בהתאם לחומרת מצבו של התובע. לפי סעיף 34א' לתקנות הנכים, תש"ל 1969, אלו מדרגות הנכות עבור אלו שלוקים בפוסט טראומה:

 • 5% – הפרעה נפשית מזערית עם כושר תפקודי תקין
 • 10% – הפרעה נפשית המלווה בהגבלה קלה בכושר התפקוד
 • 20% – הפרעה נפשית המלווה בהגבלה בינונית בכושר התפקודי
 • 30% – הפרעה נפשית עם סימנים אובייקטיביים ניכרים, קיום צירוף הפרעות של סף גירוי נמוך, הפרעות בריכוז, בחשיבה, באפקט, בכוח ההתמדה וברציה, המגבילות את הכושר התפקודי באופן ניכר .
 • 50% – הפרעה נפשית עם סימנים אובייקטיביים קשים בקיום קשרים בין- אישיים תקינים ובצירוף הפרעות של סף גירוי נמוך, הפרעה בריכוז, בחשיבה, באפקט, בכוח ההתמדה וברציה, המגבילות את הכושר התפקודי באופן קשה.
 • 70% – הפרעה נפשית המלווה בהפרעה קשה בקיום יחסים בין- אישיים, בבחינת המציאות ובשיפוט, בצירוף סימנים אובייקטיביים קשים של ירידה בסף הגירוי, בריכוז, בחשיבה, באפקט, בכוח ההתמדה וברציה, המגבילות את הכושר התפקודי באופן קשה ביותר.
 • 100% – מצב חמור ביותר עם אי יכולת מוחלטת לתפקד באופן עצמאי, צורך בסיוע מתמיד בחיי יום יום או באשפוז.

אלו שהוועדה הרפואית קובעת להם אחוזי נכות של 20% ומעלה יקבלו תגמולים חודשיים, טיפול על חשבון משרד הביטחון, תגמול מחייתי כאשר הנכה אינו מסוגל לעבוד עקב הנכות וכו. ככל שאחוז הנכות בגין הפוסט טראומה יהיה גבוה יותר – ההטבות והתגמולים יהיו גבוהים יותר. מ10% -19% – הנכה יקבל מענק חד פעמי שמתחיל ב 53,000 עד 201,000ש"ח ל19% נכות.

ערעור על החלטת הוועדה הרפואית של משרד הביטחון

לאחר קבלת ההחלטה והפרוטוקול, ניתן לערער על הוועדה הרפואית המחוזית בפני הוועדה העליונה. כאשר לרוב, הנכה מקבל את ההחלטה ועורך הדין המייצג מקבל גם את ההחלטה וגם את הפרוטוקול.

הוועדה הרפואית העליונה מוסמכת להעלות את אחוז הנכות, להשאיר את הנכות כפי שהיא, ולהפחית אחוז נכות – במידה שהוועדה הרפואית תרצה להפחית, הוועדה תידרש להודיע להנכה כי בכוונתה להפחית את הנכות והנכה יהיה רשאי למשוך את הערעור (בהתאם לפסיקה חדשה של בית המשפט המחוזי).

על הוועדה הרפואית העליונה לא ניתן לערער בשאלה רפואית; אם זאת, כאשר ישנה סוגיה משפטית שהוועדה הרפואית שגתה, ניתן יהיה לפנות לבית המשפט המחוזי.

טבלת הפיצויים של נכה צה"ל – לחצו על הלינק.

מה עושים במקרים הללו?

בית משפט - ערעור נכי משרד הביטחון
בית משפט – ערעור נכי משרד הביטחון

במקרה והוועדה המחוזית אינה הביאה לתוצאות הרצויות, כלומר, לטענתו של התובע נקבע לו אחוז נכות נמוך, ניתן לערער לוועדה העליונה שכוללת שלושה רופאים לפחות.

ישנו סיכון שהוועדה העליונה תקבע אחוזי נכות נמוכים יותר מהוועדה המחוזית. במקרים הללו, ובמקרים של תביעה נגד משרד הביטחון בכלל, חשוב שיהיה לכם ייצוג משפטי הולם. תביעה על אחוזי נכות עקב פוסט טראומה היא אינה קלה, וחשוב שיהיה לכם את כל ההוכחות הנחוצות כדי להוכיח את המצב: אבחון פסיכיאטרי, מסמכים רפואיים, עדויות, וכל מסמך נוסף.

במשרד עורכי דין ידידיה בלומהוף תוכלו לקבל ליווי משפטי מקצועי בתביעות פוסט טראומה ובכל תביעה אחרת נגד משרד הביטחון. עו"ד ידידיה בלומהוף מכיר מקרוב את רזי מערכת הצדק הביטחונית לאחר שחווה פציעה בעת שירותו בשלדג. התביעה הובילה לקבלת אחוזי נכות, אך לא בקלות. עקב המאורע, עו"ד בלומהוף החליט לסייע לכל מי שזקוק לליווי משפטי במהלך תביעות נגד הצבא. כדי להגדיל את סיכוייכם לקבל אחוזי נכות עקב פוסט טראומה או לערער על החלטות הוועדה, אנו זמינים לכם בכל עת, עד שתזכו לפיצויים שמגיעים לכם.

סובלים ממחלה שאירעה לך עקב השירות?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל/ת מפוסט טראומה בעקבות הצבא?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן