תאונה בצבא | הכרה כנכה צה"ל | קבלת פיצויים ממשרד הביטחון

תאונה בצבא: הכרה כנכה צה"ל וקבלת פיצויים

שירות בצבא מגיע עם סיכונים שהם חלק מובנה בכוחות הביטחון; לעתים חיילים וחיילות נפגעים במהלך אימונים או במהלך מבצעים, והם מוגדרים כנכי צה"ל. אולם, מה קורה כאשר תאונה בצבא היא זו שהובילה לנכות? במקרים האלו ניתן לקבל הכרה בנכות צבאית, וכעת נגלה כיצד ניתן לממש את הזכויות בעקבות תאונות בצבא.
תאונה בצבא

תוכן עניינים

תאונה בצבא: הגדרה תחת החוק

תאונות בצבא הן תחום אפור בשל אופיין. כדי להבהיר את המצב, ניתנו מספר הגדרות ל"תאונה בצבא", והן:

  • תאונות שאירעו במהלך השירות הסדיר: חיילים/חיילות שמשרתים בשירות סדיר ונפגעים בתאונה זכאים לקבל פיצויים.
  • תאונות שאירעו במהלך השירות: אם נגרמה תאונה במהלך השירות: בדרך החוצה מהשירות/בסיס, או בדרך לשירות/בסיס.
  • תאונות שאירעו במהלך חופשה: חיילים בסדיר שנפגעו בתאונה במהלך חופשה שאושרה מראש. תביעות מהסוג הזה מוגדרות כ"חבלה בחופשה".

הגשת תביעה על תאונת דרכים בצבא

כאמור, תאונות דרכים הן תחום ייחודי בכל הנוגע לתביעות נגד משרד הביטחון. בעוד שפגיעות שנגרמו  במהלך ובעקבות השירות מוגשות נגד משרד הביטחון, כאשר מתרחשת תאונה, יש לחיילים שנפגעו אפשרות בחירה: להגיש תביעה נגד משרד הביטחון, או להגיש תביעה אזרחית. כאשר מדובר בתאונות שהתרחשו בעקבות פעילות שקשורה בשירות (כמו נסיעה חזרה הביתה מהבסיס, למשל), ניתן להגיש תביעות נגד משרד הביטחון.

תביעה אזרחית בעקבות תאונה בצבא

תביעות נגד משרד הביטחון
תביעות נגד משרד הביטחון

ניתן להגיש תביעה אזרחית נגד חברת הביטוח, ולקבל את הפיצויים על התאונה. מתי ניתן להגיש תביעות אזרחיות? כאשר מתרחשת תאונה בין גורם צבאי ובין רכב אזרחי. במקרים האלו, אין צורך להוכיח את האחריות של הנהג הפוגע בתאונה.

הגשת תביעה נגד משרד הביטחון בעקבות תאונה בצבא

כפי שנאמר, יש לחיילים שנפגעו בתאונה במהלך שירותם את הזכות לבחור את אפיק התביעה – אזרחי או צבאי. כאשר מתרחשת תאונה שקשורה לשירות, גם אם החייל/ת לא היו בבסיס או לקחו חלק בפעילות צבאית, ניתן להגיש תביעה נגד משרד הביטחון.

האם כדאי לבחור בתביעה אזרחית או בתביעה נגד משרד הביטחון?

כדי לענות על השאלה הזו, מומלץ להכיר תחילה את היתרונות והחסרונות של כל אחד ממסלולי התביעה. בכל הנוגע לתביעה אזרחית, היתרון המשמעותי הוא שאין צורך להוכיח רשלנות. חברות הביטוח הן אלו שנושאות בפיצויים במקרים האלו, כך שלא צריך לספק הוכחות על אחריות התאונה.

בנוסף, ניתן לקבל פיצויים מחברות הביטוח שהם בגובה של השכר החודשי. הפיצויים האלו נקבעים לפי המשכורות שניתנו בחודשים שלפני התאונה, והודות לכך, מתקבלים פיצויים מלאים. הפיצויים האלו ניתנים החל מאחוז הנכות הראשון: למרבה הצער, ישנם מקרים שבהם תאונה מובילה לנכות. כאשר זה קורה, האדם שנפגע יקבל פיצויים כבר מאחוז הנכות הראשון שייקבע לו.

ומה בנוגע לתביעות נגד משרד הביטחון? גם למסלול הזה יש את היתרונות שלו: הליכי תביעה נגד הצבא בגין תאונה הם קצרים יחסית. לא נערך משפט (כמו שקורה בתביעות אזרחיות), כך שניתן להגיע לשלב הפיצויים מהר יותר. בנוסף, התובעים מקבלים פיצויים רק מ10% נכות ומ20% נכות התגמול הוא חודשי ולא חד פעמי. במקרים שבהם הנכות מחריפה לאורך הזמן, ניתן להגדיל את אחוזי הנכות, ובעקבות זאת, גם את גובה הפיצויים.

 

עברת תאונה בזמן השירות?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

וכעת לחסרונות:

למרות שלשני אפיקי התביעה שהוזכרו יש יתרונות, שניהם מלווים גם בחסרונות מסוימים:

בתביעות אזרחיות, יש לא מעט מקרים שבהם התובעים מחכים זמן רב עד לקבלת הפיצויים. התביעות עלולות להשתרך במשך חודשים ארוכים, ולעתים אפילו מספר שנים, עד שהתובעים מקבלים פיצויים. בנוסף, הפיצויים שחברות הביטוח מעניקות הם חד-פעמיים, ולא כוללים הטבות נוספות, כמו קבלת רכב מותאם, ועוד.

אגף שיקום נכים - לוגו
אגף שיקום נכים – לוגו

תביעת משרד הביטחון בגין תאונה גם היא לא חפה מחסרונות. כאשר מקבלים פיצויים ממשרד הביטחון, הסכום שמתקבל הוא קבוע. כלומר, לא מקבלים פיצויים שהולמים את השכר – כפי שנעשה בתביעות אזרחיות. מלבד זאת, ניתן לקבל פיצויים כספיים רק מ-10% נכות ומעלה. הפיצויים במקרים האלו הם חד-פעמיים, ורק אם נקבעים אחוזי נכות של 20%, התובע יהיה זכאי לפיצויים חודשיים.

האם כדאי לבחור באפיק אזרחי או להגיש תביעה נגד משרד הביטחון?

למרות שלכל אפיק תביעה יש את היתרונות והחסרונות שלו, ניתן לבצע בחירה מושכלת בין שניהם. אחוזי ההצלחה הם אלו שמכריעים באיזה מסלול כדאי לבחור: סיכויי ההצלחה תלויים במספר מרכיבים, דוגמת חומרת התאונה, חומרת הנכות שנגרמה בעקבות התאונה, סיכויי להחמרת מצב במהלך החיים, גובה הפיצויים שעתידים להתקבל, ועוד. כדי לקבל את התשובה המדויקת ביותר שניתן, מומלץ להתייעץ עם מומחים בנושא שיוכלו להכריע את הכף.

תאונה בצבא: הגשת תביעה עם עורך דין משרד הביטחון

במקרים מסוימים, מומלץ להגיש תביעה נגד משרד הביטחון בגין תאונה בצבא; במקרים שבהם יש לכם סיכוי לקבל אחוזי נכות של 20% ומעלה, שמלווים בפיצויים חודשיים, האפיק הזה עדיף על פני תביעה אזרחית.

אם אתם בוחרים באפיק הזה, אתם תצטרכו להתמודד מול משרד הביטחון. התהליך הוא לא תמיד פשוט, אך עם גיבוי משפטי מקצועי לצידכם, תוכלו לממש את זכויותיכם במלואן. עורך דין משרד הביטחון, שמתמחה בתחום הזה, יכול לייצג אתכם בפני הגורמים השונים במשרד הביטחון שקובעים אחוזי נכות – לרבות הוועדה הרפואית.

משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף מלווה מזה מספר שנים את משרתי כוחות הביטחון שסובלים מנכות בעקבות שירותם. בין היתר, אנו מעניקים סיוע משפטי עבור חיילים וחיילות שהיו מעורבים בתאונות במהלך שירותם הצבאי.

המשרד שלנו קם בעקבות ניסיון אישי של עו"ד בלומהוף, שגם הוא סבל מפגיעה במהלך שירותו ביחידת שלדג. המאבק המשפטי שנלווה לפגיעה הזו ניתב את עו"ד בלומהוף לנתיב משפטי-צבאי, והביא אותו להקים משרד שמתמחה בתחום.

אם עברתם תאונה בצבא ואתם לא יודעים האם כדאי לכם תביעה נגד משרד הביטחון – אנו זמינים לכם לייעוץ. לאחר שתספקו את כל הנתונים, נוכל לעזור לכם להחליט איזה אפיק מומלץ לכם. המשרד שלנו מספק שירות במגוון תחומי תביעה נגד משרד הביטחון, ואנו מסייעים מדי יום לחיילים וחיילות לממש את מלוא זכויותיהם.

 

מעוניינים להגיש תביעה למשרד הביטחון?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

עברתם תאונת דרכים בשירות הצבאי/ביטחוני ?

השארו פרטים ונחזור אליך בהקדם

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן