הפרעת הסתגלות בצבא | הכרה כנכה צה"ל | אחוזי נכות | תביעה למשרד הביטחון

הפרעת הסתגלות בצבא: הגדרה, דרכי התמודדויות והכרה כנכה צה"ל

המסגרת הצבאית מהווה חלק ממסלול החיים השגרתי במדינת ישראל. בעוד שישנם חיילים וחיילות שמסתגלים לחיי הצבא במהירות, יש את אלו שנאבקים עם השינוי הזה. הפרעת הסתגלות בצבא עשויה להשליך על אספקטים רבים בחיים, ויש כאלו שסוחבים איתם את ההשלכות של המצב לאורך שנים. הפרעה הסתגלותית מזכה בנכות צבאית, וכדי לממש את זכויותיכם, חשוב שתכירו את ההגדרה של ההפרעה הזו, וכיצד להגיש תביעה נגד משרד הביטחון.
הפרעת הסתגלות הצבא

תוכן עניינים

מה היא הפרעת הסתגלות בצבא?

באופן כללי, הפרעת הסתגלות היא הפרעה נפשית המתרחשת עקב שינויים משמעותיים בחיים. בעקבות אירוע חריג של שינוי, כמו גיוס לצבא, חיילים מסוימים מפתחים הפרעות שדומות לאלו של פוסט-טראומה.

קשיי ההתאקלמות של אותם חיילים מונעים מהם לתפקד בצבא באופן שמצופה מהם, וחלקם סובלים מהשלכות של הקשיים האלו לאורך שנים. הקשיים בהסתגלות עלולים לנבוע ממספר סיבות, לרבות:

 • תנאי שירות
 • טרטורים נפשיים וגופניים
 • מיעוט בשעות שינה
 • קושי לעמוד בלוח זמנים
 • סביבה רוויית לחצים

ישנם מקרים שבהם קשיי ההסתגלות חולפים, ויש מקרים שזה לא קורה. כאשר ההפרעה אינה חולפת, היא עלולה להתפתח להפרעה נפשית כרונית שדורשת טיפול נפשי – בשירות עצמו וגם אחריו. חיילים רבים שמפתחים הפרעת הסתגלות סובלים ממנה בחיים האזרחיים. טריגרים וגורמי לחץ מסוימים מובילים לתופעות לוואי לא נעימות שמפריעות לחיי השגרה.

כיצד באה לידי ביטוי הפרעת הסתגלות בצבא?

תקיפה מינית בצבא - עו"ד משרד הביטחון
הפרעה נפשית בצבא

עבור מתגייסים מסוימים, הצבא מהווה חוויה טראומתית. הקושי שבשינוי חולף אצל מרבית החיילים, אך יש כאלו שממשיכים לחוות חרדה ומתח למשך כל השירות שלכם. אותם חיילים מרגישים ריחוק מעמיתיהם לצבא, ומתקשים להשתלב במסגרת בה הם נמצאים. כאשר מתפתחת הפרעת הסתגלות, היא תלווה בתסמינים נפשיים וגופניים, כמו:

 • בכי בלתי נשלט
 • תחושת ריחוק רגשי
 • תחושות של חרדה
 • פעולות אימפולסיביות/מרדניות
 • מחשבות אובדניות
 • הערכה עצמית נמוכה
 • עוויתות בשרירים
 • קשיי הירדמות ונדודי שינה
 • כאבי גוף
 • קשיים ובעיות במערכת העיכול
 • רעידות בלתי נשלטות
 • תשישות גופנית

אם התסמינים האלו נמשכים למעלה מחצי שנה, כנראה שמדובר בהפרעת הסתגלות. המשך השירות גורם לעתים להחמרה של המצב, ובמקרים מסוימים חיילים אינם מקבלים את הסיוע הנפשי הנדרש להם. כאשר המצב אינו מטופל, או מטופל באופן לא תקין, הוא עשוי להחמיר. כאשר זה קורה, הפרעת ההתפתחות עשויה להפוך למחלה של ממש שמשבשת את חייהם של אלו הסובלים ממנה.

התמודדות ודרכי טיפול בהפרעת הסתגלות

טיפול נכון בהפרעת התמודדות מתחיל באבחון של המצב. חיילים שחווים תסמינים של ההפרעה הזו צריכים לפנות לקב"ן (קצין בריאות הנפש). תפקידו של הקב"ן הוא לא רק לקבוע פרופיל נפשי; חלק מתפקידו הוא לבחון האם חיילים מסוימים אכן מתאימים למסגרת הצבאית.

חיילים שחווים מצוקה נפשית צריכים לפנות לקב"ן כדי לקבל אבחון וטיפול למצבם. הפנייה צריכה להתבצע כמה שיותר מוקדם כדי למנוע את ההידרדרות של המצב. במקרים מסוימים, ניתן לפנות גם לטיפול במסגרת אזרחית (בהסכמת הצבא).

 

סובל/ת מהפרעת הסתגלות בעקבות השירות הצבאי?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

תביעה על הפרעת הסתגלות בצבא

אם חוויתם הפרעת הסתגלות במסגרת הצבאית, ולא קיבלתם טיפול – אתם יכולים להגיש תביעה נגד משרד הביטחון. אם קיבלתם טיפול לא מספק, יש לכם זכות לקבל אחוזי נכות עבור ההפרעה.

אלו שסובלים מההשלכות של הפרעת הסתגלות יכולים להגיש תביעה על מצבם ולקבל על כך תגמול כספי ו/או סיוע נפשי. כיצד מגישים תביעה שכזו? תחילה, עליכם למלא טפסים להגשת תביעה נגד משרד הביטחון. בנוסף, עליכם ללקט מידע רפואי שיעיד על כך שלא סבלתם מבעיות נפשיות לפני השירות. לחילופין, אתם יכולים להציג ראיות שהיו לכם בעיות בתחום הנפש לפני הגיוס, אך עדיין גויסתם לשירות שגרם לכם להפרעת הסתגלות או להחמרה במצב.

אגף שיקום נכים בפתח תקווה
אגף שיקום נכים פתח-תקווה

לאחר מילוי הטפסים ואיסוף מידע רפואי, עליכם לפנות לקצין התגמולים של משרד הביטחון. לאחר מכן, תתחיל בדיקה של התיק שלכם על ידי פסיכיאטר מטעם משרד הביטחון. קצין התגמולים יעביר את תיק התביעה למומחים בתחום הנפש שיבדקו האם יש קשר סיבתי בין השירות ובין הפרעת ההסתגלות.

פסיכיאטר אחד, או מספר פסיכיאטרים ממשרד הביטחון, יבדקו את התיק לעומק; הבדיקות האלו עשויות לכלול בדיקה של תיקים רפואיים מעברו של החייל, בדיקה פנים מול פנים של התובע, שליחה למכונים רפואיים וקביעת המצב הנפשי.

אם המומחים גורסים כי אכן יש קשר בין השירות ובין התפתחו או החמרה של הפרעת הסתגלות, התיק יעבור הלאה. קצין התגמולים יקבל את המסקנות ויעביר אותן לוועדה רפואית. הוועדה הרפואית תבחן את התיק, ותפקידה המרכזי הוא לקבוע אחוזי נכות – בהתאם לחומרת מצבו של התובע. ישנם מקרים שבהם הוועדה תגיע למסקנות במהירות יחסית, ויש מקרים שדורשים בדיקה נוספת.

לעתים, הוועדה הרפואית תרצה להמשיך ולבדוק את התובע כדי לקבל מידע נוסף. כך או כך, מדובר בשלב מכריע שייקבע את גובה אחוזי הנכות שתקבלו. אחוזי נכות של 9%-0% אינם מזכים בפיצויים. אחוזי נכות של 19%-10% מזכים בגמול חד-פעמי. אחוזי נכות הגבוהים מ-20% מזכים בפיצויים חודשיים. כפי שאתם רואים, ישנה חשיבות לכל אחוז: ככל שהאחוזים גבוהים יותר, כך זכויותיכם גדלות.

כיצד תזכו בתביעה על הפרעת הסתגלות בצבא?

הפרעת הסתגלות היא לא מצב פשוט; היא מביאה למצוקה נפשית, והגשת תביעה בגין המצב עלולה לגרום למתח נוסף. כדי להגדיל את הסיכויים שלכם לזכות בתיקי תביעה כאלו, חשוב שתהיו מדויקים, ותציגו את כל המידע שתומך בכם. איסוף המידע הראשוני והגשת טפסי תביעה נגד משרד הביטחון הם חשובים. עליכם לאסוף מידע רפואי שתומך בטענות שלכם, ולמלא את כל הטפסים במדויק. כאשר תתבקשו לעמוד בפניי ועדה רפואית, עליכם לדעת כיצד לשכנע את יושביה.

עורך דין משרד הביטחון - עו"ד ידידיה בלומהוף משרד עורכי דין
עורך דין משרד הביטחון – עו"ד ידידיה בלומהוף משרד עורכי דין

מדובר במשימה לא פשוטה, ובדיוק לשם כך אנו עוסקים באופן בלעדי בהגשת תביעות נגד הצבא; משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף מתמחה בהגשת תביעות על בעיות פיזיות ונפשיות שנגרמו עקב שירות צבאי, וקבלת אחוזי נכות.

לאחר שנפצע בעצמו במהלך שירותו ביחידת שלדג, עו"ד בלומהוף הכיר מקרוב את המאבק על קבלת אחוזי נכות. לאחר המאבק הפרטי שלו, עו"ד בלומהוף החליט לעסוק בתחום המשפטי-צבאי כדי לסייע לחיילים וחיילות לממש את זכויותיהם. אנו מלווים חיילים לאורך כל מהלך התביעה, ונשמח לעמוד לצידכם כדי שתוכלו לממש את זכויותיכם במלואן.

סובלים מהפרעה נפשית שהתפתחה בעקבות השירות הצבאי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובלים מהפרעת הסתגלות בעקבות השירות הצבאי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
חיפוש

סובל/ת ממחלה שאירעה לך עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן