פיברומיאלגיה אחרי תקיפה מינית בצבא | נכי צהל | אחוזי נכות | תביעה

פיברומיאלגיה אחרי תקיפה או הטרדה מינית בצבא | הכרה כנכי צה"ל

המאמר מתעסק בקשר בין מחלת הפיברומיאלגיה לתקיפה מינית או הטרדה שחווים אנשים בצבא, ואת האפשרות להגיש תביעה למשרד הביטחון בקשר לכך. מחלת הפיברומיאלגיה היא מחלה כרונית המשפיעה על מערכת העצבים המרכזית והפריפרית של הגוף. נמצא קשר חזק בין חוויות טראומטיות מיניות להתפשטות המחלה או להחמרה שלה ולכן במצבים מסויימים ניתן וצריך להיות מוכרים כנכי צה"ל ולקבל אחוזי נכות
פיברומיאלגיה אחרי תקיפה מינית בצבא

תוכן עניינים

מחלת הפיברומיאלגיה: רקע כללי

הפיברומיאלגיה היא מחלה כרונית נפוצה המשפיעה על מערכת העצבים המרכזית, הפריפרית והסמפטית של הגוף. המחלה מתפרצת בעיקר בנשים בגילאים צעירים ומבוגרים ומתמשכת לאורך זמן. הסימפטומים הנפוצים ביותר של הפיברומיאלגיה כוללים כאבים מוגברים בשרירים ובעצמות, עייפות כרונית, חולשה כללית והפרעות בשינויי המצב הרוחני והרגשי של האדם. אנשים הסובלים מפיברומיאלגיה יכולים להתגבר על הסימפטומים באמצעות טיפולים משלימים ושינויים באורח החיים, אך אין להתעלם מחשיפה לגורמי התקיפה המקוריים.

מכיוון שכיון ישנם אירועי רבים של תקיפה/ הטרדה מינית בצבא, אנחנו עדים לגידול משמעותי מאוד של חיילים אשר סובלים ממחלת הפיברומיאלגיה בעקבות כך ולכן מספר התביעות המוגשות למשרד הביטחון בנושא זה גדל משמעותית.

למאמר מורחב בנושא מחלת הפיברומיאליה והכרה כנכי צה"ל – לחצו כאן

פיברומיאלגיה - נקודות כאב
פיברומיאלגיה – סימפטומים

 

 

מקור התפרצות מחלה הפיברומיאלגיה

למרות שגורמי התפרצות הפיברומיאלגיה אינם ידועים במדויק, חלק מהגורמים הנמשכים הם רטטים פיזיים או נפשיים שקורים לאורך זמן. תקיפה מינית והטרדה מינית הן תקיפה מינית והטרדה מינית הן אחד מסוגי הרטטים הנפשיים המכונים לעורר התפרצות של מחלת הפיברומיאלגיה. מחקרים רבים הראו קשר בין חוויות טראומטיות מיניות והתפשטות המחלה או החמרה שלה. חוויות כאלו עשויות להביא לפערים במערכת העצבים ולשינויים במערכת החושים והפרפרית של הגוף. חשיבות מיוחדת ניתנת לטיפול עם פסיכותרפיה ותמיכה רגשית לאנשים החווים תקיפה מינית והטרדה מינית במטרה למנוע את התפשטות המחלה או את הפרעתה.

 

הגשת תביעה למשרד הביטחון בגין פיברומיאלגיה אחרי תקיפה מינית בצבא

במקרים בהם אדם סובל ממחלת פיברומיאלגיה כתוצאה מתקיפה מינית או הטרדה מינית שחוו בצבא, קיימת אפשרות להגיש תביעה למשרד הביטחון. התביעה תתקבל אם תוכח התקיפה המינית / ההטרדה או אירוע סטרסוגני אחר ואם יוכח הקשר הסיבתי בין אותו אירוע לבין התפרצות או החמרת המחלה (קשר משפטי רפואי).

פוסט טראומה בעקבות תקיפה מינית בצבא
תקיפה מינית בצבא

במקרים רבים, אירוע של תקיפה מינית בצבא, הטרדה מינית בצבא מוביל גם להפרעה נפשית, כגול פוסט טראומה, הפרעת חרדה, הפרעת הסתגלות וכיוצ"ב. במצבים האלה ניתן להגיש תביעה למשרד הביטחון בגין הפגיעה הנפשית וככל שקיימת מחלה נוספת שנגרמה בעקבות אותו המאורע ניתן להגיש תביעה נוספת למשרד הביטחון (במקרה הזה פיברומיאלגיה).

למאמר מורחב בנושא הגשת תביעה למשרד הביטחון בשל תקיפה מינית בצבאלחצו כאן

סובלים ממחלת הפיברומיאלגיה מבצבא?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הליך התביעה משרד הביטחון – פיברומיאלגיה

המטרה העיקרית של התביעה היא להיות מוכרים כנכי צה"ל במשרד הביטחון ולקבל את הזכויות בהתאם לאחוזי הנכות שיקבעו. עם זאת, חשוב לזכור שהליך זה הוא המשפטי שעשוי להיות מורכב וארוך ולכן חשוב מאוד לעשות אותו כמו שצריך, מהשלב הראשון עד לשלב האחרון..

בעת הגשת התביעה עליך לספק ראיות רלוונטיות ותימצא מבוססות בקשר לקשר בין התקיפה המינית או ההטרדה למחלת הפיברומיאלגיה. ראיות כאלו עשויות לכלול דוחות רפואיים, הצהרות, עדויות, וכל מידע מתאים שיכול להעיד על הקשר בין האירועים.

לאחר הגשת התביעה ולאחר איסוף החומר הרפואי והעובדתי ממשרד הביטחון, התיק יועבר לרופא מומחה מתחום הראומטולוגיה מטעם משרד הביטחון אשר יידרש לכתוב חוות דעת רפואית בהקשר לקשר הסיבתי בין האירועים שנטענו (תקיפה מינית או אירוע סטרסוגני אחר) לבין המחלה עצמה.

תקיפה מינית בצבא
תקיפה מינית בצבא

המומחה יכתוב חוות דעת רפואית ולאחר מכן ישלח את חוות דעתו לקצין התגמולים במשרד הביטחון.

בהתאם להמלצת הרופא, יוציא קצין התגמולים החלטה, האם משרד הביטחון מכיר בכם כנכי צה"ל או שמה הוא דוחה את תביעתכם.

במידה ותביעתכם הוכרה אתם תופנו לוועדה רפואית לצורך קביעת אחוזי נכות.

במידה ותביעתכם נידחת אתם תוכלו לערער על ההחלטה בפני בית המשפט עם חוות דעת רפואית אשר תומכת בגרסתכם.

ועדה רפואית במשרד הביטחון על פיברומיאלגיה

לאחר שמשרד הביטחון הכיר בכך שמחלת הפיברומיאלגיה נגרמה תוך ועקב השירות הצבאי אתם תועברו לוועדות הרפואיות.

הוועדה הרפואית תהיה בנוכחות רופא פנימאי, הרופא ייען במסמכים הרפואיים העדכניים, ישמע את הנכה ואת עורך דינו ולאחר מכן יבצע בדיקה קלינית של הנכה.

הרופא מתבונן במטופל ומתרכז בתיאור התסמינים והסימפטומים שהוא מדווח. תיאור הכאבים, התחושה של תפיסה חולשה בשרירים והשפעת הסימפטומים על היום-יום של המטופל הם חלק חשוב בהערכת המצב. הרופא יבדוק את הנקודות הרגישות במהלך המבחן הקליני. נקודות הרגישות הן אזורים בגוף המטופל שבהם מתרגשות הגורמים לכאב ותפיסה חולשה. המבחן הקליני כולל מגע קל ולחיצה בנקודות הרגישות המסוימות בשלד, השרירים והרקמות הרכות.

לאחר הבדיקה הקלינית הוועדה תוציא אתכם מחדר הוועדה והיא תמשיך לסכם את החלטותיה, לאחר מכן קצין התגמולים יוצא את החלטתו.

ככל שתתרשמו שהוועדה הרפואית קיפחה אתכם תוכלו לערער בפני הוועדה העליונה במשרד הביטחון

עברתם תקיפה מינית בצבא?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

התפרצה לכם מחלת הפיברומיאלגיה בעקבות תקיפה או הטרדה מינעית בצבא?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן