פסוריאזיס בצבא | פיצויים | הכרה כנכה צהל | עו"ד משרד הביטחון

פסוריאזיס בצבא : הכרה כנכה צה"ל וקבלת פיצויים ממשרד הביטחון

מחלת הפסוריאזיס פוגעת באנשים רבים, ובין היתר – בחיילים במהלך השירות הצבאי. להתפרצות של פסוריאזיס בצבא יש פעמים רבות קשר לשירות, מה שהביא להכרה במצבים הללו כנכות צבאית. במקרים הללו ניתן לקבל תגמולים ממשרד הביטחון, ומטה תוכלו לגלות כיצד לעשות זאת.
פסוריאזיס בצבא

תוכן עניינים

פסוריאזיס: גורמים, מאפיינים וטיפול

מחלת הפסוריאזיס, הקרויה גם 'ספחת', היא מחלת עור אוטואימונית כרונית. בהתפרצות של פסוריאזיס, מערכת החיסון בעצם תוקפת את הגוף – מה שמתבטא בנגעים על גביי העור. למרות שמדובר במחלה נפוצה, טרם ידוע מה גורם בדיוק להתפתחות של פסוריאזיס. ידוע כי יש למחלה רקע גנטי, ושהיא נוטה להתפרץ כאשר אלו שחולים בה מרגישים לחץ נפשי חריג.

פסוריאזיס בצבא
פסוריאזיס בצבא: נגעים בקרקפת

המאפיינים של ספחת כוללים הופעה של קשקשת בגוון סגול-אדום על פני אזורים שונים בעור, לרבות קרקפת, ברכיים, איברי מין, ואזורים נוספים. התפרצות של פסוריאזיס נפוצה בגילאים 18-21, כלומר בגילאי הצבא – מה שיכול להתרחש גם עקב טריגרים שונים במהלך השירות.

פסוריאזיס וצבא: מה הקשר בין השניים?

כאמור, אחד הגורמים המשמעותיים ביותר שמביא להתפרצות של פסוריאזיס הוא לחץ נפשי. במהלך השירות הצבאי חיילים וחיילות רבים נחשפים למצבים שמביאים עמם מתח נפשי חריג. אותו מתח שחיילים מסוימים חווים עלול להביא להתפרצות של מחלות שונות, לרבות פסוריאזיס.

טריגר שמביא להתפרצות המחלה מאפשר לחיילים להגיש תביעה בגין פסוריאזיס בצבא. כדי לזכות בתגמולים שמגיעים לכם על פי חוק, יש להגיש תביעה אצל קצין התגמולים של משרד הביטחון, ולעבור את השלבים הנדרשים בתביעות מהסוג הזה.

*למאמר מיוחד שעוסק לחץ נפשי בצבא והקשר להתפרצות של מחלה בעקבות כך – לחצו על הלינק

הגשת תביעה על פסוריאזיס בצבא

כמו במקרים אחרים של תביעות נגד משרד הביטחון, הגשת תביעה על פסוריאזיס בצבא דורשת הוכחת נסיבתיות. כאשר מגישים תביעה כזו, יש להוכיח שאירוע מסוים (במהלך אימונים, מבצע או אירוע אחר במהלך השירות) היווה טריגר להתפרצות המחלה. יש להראות בפני משרד הביטחון שאירוע הדחק היה חזק דיו כדי לגרום לפסוריאזיס – הן מבחינה אובייקטיבית והן מבחינה סובייקטיבית.

בנוסף, צריך להוכיח שהנגעים הראשונים של פסוריאזיס הופיעו בטווח של חודש עד שלושה חודשים מאירוע הדחק. נקודה חשובה נוספת היא הוכחה על כך שהתובע לא סבל מפסוריאזיס טרם שירותו הצבאי. כלומר, יש להוכיח שהיה אירוע שהיווה טריגר להתפרצות, שהנגעים אכן נגרמו עקב האירוע ושלא היו אירועים דומים בעבר.

הגשת התביעה על פסוריאזיס בצבא מתחילה אצל קצין התגמולים. יש להביא לקצין את טופס התביעה לצד מסמכים רפואיים ומסמכים אחרים שמעידים על קשר בין התפרצות של פסוריאזיס ובין אירוע דחק בשירות.

 

סובל ממחלה שאירעה לך עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

בדיקת התביעה על ידי מומחים מטעם משרד הביטחון

קצין התגמולים אוסף את כל המסמכים הנדרשים לידיו, ומעביר אותם למומחים רפואיים מטעם משרד הביטחון. אותם מומחים הם אלו שקובעים אם יש קשר בין השירות ובין התפרצות של פסוריאזיס בצבא, או שאין עילה לתביעה. במקרים מסוימים המומחים יקבעו שאכן קיים קשר כזה, או קשר חלקי בין המחלה ובין אירוע שהתרחש בשירות. בשני המקרים הללו, הממצאים יעברו לידי קצין התגמולים, והוא יעביר אותם לוועדה רפואית מטעם משרד הביטחון. הוועדה בוחנת מקרוב את כל המסקנות, ומחליטה על אחוזי נכות בהתאם לנזק שנגרם לתובע.

אחוזי נכות על פסוריאזיס בצבא

ועדה רפואית במשרד הביטחון - שירותים רפואיים
וועדה רפואית לקביעת אחוזי נכות

בהתאם לתקנה 89 בתקנות הנכים, אחוזי הנכות עבור פסוריאזיס הם כדלקמן:

  • 1% – נכות מזערית או רמיסיה (נסיגה)
  • 5% – פסוריאזיס קל
  • 20% – פסוריאזיס ברמה בינונית
  • 30% – פסוריאזיס ברמה קשה

במקרים שבהם מתפתחת דלקת פרקים ארטריטית בגלל פסוריאזיס (מתרחש בקרב 30% מהחולים), הוועדה הרפואית תקבע לתובע דרגת נכות נפרדת.

תביעה על פסוריאזיס בצבא: בעיות ופתרונות

כאשר מגישים תביעה נגד משרד הביטחון על התפרצות של פסוריאזיס, עלולות לצוץ בעיות מסוימות. תחילה, קביעת מועד ההתפרצות מהווה אתגר עבור תובעים רבים. כפי שנאמר, קשר סיבתי בין פסוריאזיס ובין אירוע דחק מתקיים בטווח של חודש עד שלושה חודשים בין השניים. מכאן עולה השאלה – איזה טווח בודקים בדיוק? מרגע אבחון המחלה, או מרגע התפרצות המחלה? על פי הפסיקה, אירוע מתח צריך להתרחש עד שלושה חודשים לפני פרוץ נגעים.

במקרים מסוימים חיילים מתלוננים על נגעים הרבה לאחר שעברו שלושה חודשים, אך עדיין ניתן לתבוע במקרים הללו. כלומר, צריכים לעבור עד שלושה חודשים מרגע הופעת הנגעים, ולא מרגע האבחון.

בעיה נוספת היא מידת האחריות של מערכת הביטחון במצב שנגרם לחייל. במקרים מסוימים, נקבע כי אצל תובעים חלה החמרה בפסוריאזיס, ולא התפרצות עקב מצב דחק. כלומר, האחריות של משרד הביטחון היא חלקית בלבד.

הקושי להוכיח קשר בין פסוריאזיס בצבא ובין השירות עצמו מעלה את הצורך בייצוג משפטי במהלך תביעות כאלו. עורך דין משרד הביטחון יכול לסייע לכם להראות את הקשר הסיבתי בין השירות ובין הופעת ספחת, ובכך לקבל תגמולים כספיים לטיפול במצב.

 

סובל ממחלה שאירעה לך עקב השירות?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

ייצוג משפטי מקצועי בתביעות על פסוריאזיס

הגשת תביעה אצל קצין התגמולים היא רק צעד אחד בדרך להכרה בנכות ממשרד הביטחון. גם כאשר יש הכרה מצד משרד הביטחון על תנאי הסף להגשת תביעה, אין הדבר משול לניצחון. הכרה חלקית או קביעת אחוזי נכות נמוכים מדי אינם מאפשרים לקבל תגמול כספי שעוזר לחולים לטפל בבעיות שנגרמו להם עקב ספחת.

אגף שיקום נכים בפתח תקווה
פריקת כתף – עו"ד משרד הביטחון – עורך דין משרד הביטחון

כדי להוכיח קשר בין שירות צבאי ובין פסוריאזיס, יש להיות מצוידים לא רק בכל המסמכים הרלוונטיים, אלא גם בסיוע משפטי מקצועי.

במשרד עורכי דין ידידיה בלומהוף תוכלו לקבל סיוע בתביעות על פסוריאזיס בצבא, ועבור תביעות נגד הצבא בשלל מקרים. המשרד מתמחה בתביעות עבור נזקים גופניים ונפשיים מתוך היכרות עמוקה עם כל המוסדות שלוקחים חלק בתביעות הללו.

עו"ד ידידיה בלומהוף, מייסד המשרד, חווה על בשרו את הקשיים של פציעה בצבא ותביעה נגד משרד הביטחון. במהלך שירות ביחידת שלדג, עו"ד בלומהוף נפגע בגופו, פציעה שהובילה לתביעה ממושכת נגד הצבא. לאחר שעבר לא מעט מושכות בדרכו, עו"ד ידידיה בלומהוף החליט להקדיש את זמנו לסיוע לחיילים וחיילות כדי שיוכלו לקבל את מירב הזכויות שמגיעות להם. כיום המשרד מציע שירותי ייעוץ וייצוג בתביעות נגד משרד הביטחון – החל משלב איסוף המסמכים ועד לסיכום הוועדות הרפואיות. אם אתם סובלים מפסוריאזיס עקב השירות הצבאי או מפגיעות אחרות, משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף זמין לכם בכל עת.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל ממחלה שאירעה לך עקב השירות ?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן