נפצעת או חלית במהלך השירות הצבאי? 10 דברים שחשוב לדעת | עו"ד לתביעה נגד משרד הביטחון

נפצעת או חלית במהלך השירות הצבאי? 10 דברים שחשוב לדעת

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
תהליך תביעה נגד משרד הביטחון יכול להיות ארוך, מורכב ולגרום לתסכול רב לצד התובע. תביעה עצמאית עלולה להביא להפסד, ולכן הסיכוי הטוב ביותר להגדיל משמעותית את הסיכוי שמשרד הביטחון יכיר בכם כנכי צה״ל וגם לחסוך בהוצאות הוא דרך העסקת עו״ד מומחה בתביעות נגד משרד הביטחון.
נפצעת או חלית במהלך השירות הצבאי? 10 דברים שחשוב לדעת

תוכן עניינים

בכל שנה אלפי חיילי וחיילות צה״ל, לרבות אנשי מילואים ועובדי משרד הביטחון, נפצעים במהלך השירות שלהם. במצבים האלו התקווה היא שתהיה להם החלמה שלמה ומהירה, אך למרבה הצער, זה לא תמיד המצב בשטח. חיילים ואנשי כוחות ביטחון רבים מוצאים את עצמם עם בעיות רפואיות- גופניות ולפעמים גם נפשיות אשר מלוות אותם זמן רב לאחר שחרורם ומונעות מהם לחיות חיים מלאים ובריאים.

 

אם גם אתם נמנים בין אלו שנפצעו או חלו במהלך השירות שלהם, אלו 10 הדברים שעליכם לדעת על זכויותיכם:

1. באפשרותכם להגיש תביעה נגד משרד הביטחון

ניתן להגיש תביעה למשרד הביטחון אם נפצעתם או חליתם במהלך השירות שלכם. הפציעה יכולה להיות פיזית- כלומר פציעה גופנית המלווה אתכם גם לאחר השירות, וגם נפשית – מקרים של פוסט טראומה, הלם קרב, ותסמיני חרדה ודיכאון כתוצאה מהפעילות שלכם לאורך השירות.

2. חשוב שתמלאו את כל הטפסים הנחוצים לתביעה נגד משרד הביטחון

ישנם מספר טפסים שניתן להגיש במקרה והחלטתם להגיש תביעה, כל אחד מהם עוסק בנושא או מטרה שונה. תוכלו למצוא את רשימת הטפסים בלחיצת על הלינק. לכל טופס יש מטרה שונה, ולכן חשוב מאוד לקחת את הזמן ולעיין בטפסים כדי לוודא שמדובר במסמך הנכון עבור התביעה שלכם. כמו כן, חשוב לקחת את הזמן במילוי הטופס כדי לוודא שלא פספסתם אף פרט או סיפקתם פרטים לא מלאים. במקרה ויתאפשר לכם, מומלץ להתייעץ עם מומחה או בעל מקצוע שעוסק בנושא הספציפי שבו עוסקת התביעה שלכם. לרשימה המלאה של הטפסים, יש להיכנס לעמוד אגף השיקום באתר משרד הביטחון.

3. עליכם להכיר את תהליך התביעה במשרד הביטחון

יחידת התביעות במשרד הביטחון מחלקת את התביעות ל-3 קטגוריות שונות:

  1. מסלול ירוק – חבלות ופציעות בהן הקשר לשירות הצבאי/בטחוני בלתי ניתן לערעור.
  2. תחום חבלות – חבלה או פציעה אשר שהקשר שלהם לשירות אינו חד משמעי.
  3. תחום מחלות – תביעה שמאופיינת ע״י מחלה שנגרמה עקב שירות צבאי.

כפי שניתן להבין, לשלושת קטגוריות התביעות הללו יש אחוזי הצלחה משתנים, וניתן להגביר את סיכויי ההצלחה דרך העסקת עורך דין מומחה לתביעות נגד משרד הביטחון.

חלית במחלה שאירעה לך עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

4. דעו את ההגדרות: מי לא זכאי להגיש תביעה?

חשוב לדעת שלא כל פציעה, מחלה או פגיעה אחרת שאירעה במהלך שירות הצבאי מאפשרת הגשת תביעה. כדי שתביעה נגד משרד הביטחון תצליח, הנכות הרפואית חייבת להיגרם כתוצאה ישירה ממילוי התפקיד הצבאי (מילוי תפקיד כולל גם נסיעות אל בסיסים צבאיים וחזרה מהם). בנוסף, חשוב לקחת בחשבון את חומרת הנכות.

לפני פתיחת הליכי תביעה, חשוב מאוד להתייעץ עם גורם מקצועי כדי להבין אם התסמינים שאתם סובלים מהם אכן נחשבים לנכות לפי הקריטריונים שמשרד הביטחון הגדיר בנושא. אם חייל בשירות סדיר נחבל במהלך חופשה, יהיה ניתן להגיש תביעה בתנאים שונים מאלו בסעיף הקודם, ולכן מומלץ להתייעץ עם מומחה בנושא שכן מדובר בתביעה לפי חוקים וקריטריונים אחרים. אם הנכות חלפה – לא ניתן יהיה להגיש תביעה.

 

5. מה הן הזכויות שמקבלים נכי צה"ל?

ישנו מספר רחב של שירותים, זכויות והטבות לאנשים המוכרים כנכי צה״ל ומשרד הביטחון. חשוב להתייעץ עם עורך דין ולהבין את היקף הזכויות ואת הזכאות שניתן לקבל בגין הנכות או בגין שלב התביעה. הזכויות הללו כוללות שירותים רפואיים, שיקום, דיור לנכי צה״ל, רכב רפואי וניידות, שיקום תעסוקתי, שיקום סוציאלי ועוד הרבה יותר.

 

6. תביעה בגין פוסט-טראומה כתוצאה משירות צבאי / בטחוני

אדם אשר חווה במהלך שירותו אירוע או מספר אירועים שגרמו לו להפרעה פוסט טראומטית זכאי גם הוא להגיש תביעה. לפוסט-טראומה יש רבדים רבים; כיוון שהפגיעה עצמה אינה פיזית, תביעה כזאת היא מורכבת, אך לא פחות חשובה מתביעה על פגיעה גופנית. חשוב לגשת לתביעה על פוסט-טראומה בצורה מקצועית מאוד עם כל המסמכים הנדרשים, וכן להיות ערוכים נפשית לתהליך התביעה.

 

7. קביעת אחוזי נכות במשרד הביטחון והזכויות הניתנות לפי אחוזים

כפי שהבנתם, משרד הביטחון קובע את הזכאות להטבות וזכויות לפי אחוזי נכות. הקריטריונים של האחוזים נקבעו בחוק הנכים. אחוזי הנכות נקבעים על פי סוג הפגיעה שהוכרה על ידי משרד הביטחון -נוירולוגית, אורטופדית, מחלות פנימיות, נפשיות ועוד יותר. תוכלו לעיין ברשימה המלאה וסעיפי הנכות כאן. מי שנקבעו לו 10-19 אחוזי נכות זכאי למענק חד פעמי, ואלו שנקבעו להם 20 אחוזי נכות ומעלה יהיו זכאיים לקבלת גמלה חודשית למשך שארית חייהם. ברגע שמקבלים 20 אחוז נכות, כל הטיפולים הרפואיים שיזדקק להם הזכאי יהיו במימון משרד הביטחון. בנוסף, במקרה ונקבע כי הזכאי אינו מסוגל לעבוד עקב הפציעה ו/או נכות – קיימת אפשרות שמשרד הביטחון ישלם שכר עבור תקופת האבטלה, ועוד.

נפצעת במהלך הצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

8. מתי מומלץ להגיש תביעה נגד משרד הביטחון?

חשוב להגיש תביעה נגד משרד הביטחון בסמוך למועד השחרור מהשירות, כדי להקל על הליך התביעה בהוכחת הקשר בין החבלה/מחלה לשירות. כמו כן, במקרה ולזכאי הוקצבו תגמולים והטבות, הרי שיום התביעה הוא יום תחילת הזכאויות והוא יוכל לקבל תגמולים באופן רטרואקטיבי.

 

9. מה היא נכות מוסבת לפי תקנה 9 של משרד הביטחון?

לאחר שמשרד הביטחון מכיר בפגימה שתבע הזכאי, הוא יכול לבקש שיקבעו לו אחוזי נכות נוספים עקב נכות נוספת שהתפתחה אצלו בעקבות הנכות הראשית. לדוגמא: אי יציבות של הברך יכולה לגרום לפגיעה בקרסול, נכות בעין אחת יכולה להעמיס על העין השנייה ולפגוע גם בה, חבלה/מחלה יכולה לגרום להפרעה נפשית, וכיוצ"ב.

 

10. אל תחששו לפנות לגורם מקצועי

הגשת תביעה נגד משרד הביטחון עקב מחלה או פציעה ונכות הנגרמה כתוצאה מהשירות יכולה להיות צעד קשה ולהוביל ללא מעט חששות, ולכן חשוב מאוד לבוא לתהליך מוכנים וערוכים בצורה הטובה ביותר. עורך דין אשר מתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון יעזור להגיש את תביעתכם וביכולתו להגדיל באופן מרבי את סיכויי הצלחת התביעה. עו״ד ידידיה בלומהוף, בעבר לוחם ביחידת שלדג, נפצע במהלך שירותו הצבאי ולאחר מאבק ממושך, נקבעו לו 25 אחוזי נכות. כיום עו״ד בלומהוף לוקח את החוויה שלו ומשתמש בה כדי לעזור לחיילים משוחררים ואנשי כוחות הביטחון לקבל ממשרד הביטחון את מה שמגיע להם על פי חוק. ליצירת קשר עם ע״ד ידידיה בלומהוף, אנא לחצו כאן.

 

 

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות בתביעה נגד משרד הביטחון.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל/ת ממחלה שאירעה לך עקב השירות ?

השארו פרטים ונחזור אליך בהקדם
דילוג לתוכן