נכי צהל תגמולים ממשרד הביטחון: כל מה שצריך לדעת | זכויות נכי צהל | עו"ד משרד הביטחון

נכי צהל תגמולים ממשרד הביטחון: כל מה שצריך לדעת

פציעות ומחלות במהלך השירות הצבאי מהוות גורם מגביל ללוחמים ולאנשי כוחות הביטחון רבים. הפציעות האלו מונעות מנכי צה"ל לבצע שלל פעולות בהתאם לרמת הפגיעה והנכות שלכם. כדי לאזן את המצב, משרד הביטחון מעניק תגמולים לנכי צה"ל בהתאם לדרגת הנכות שלכם. כיצד מקבלים תגמולים עבור נכות צהלית, ומה גובה התגמולים שמגיע לכם? כאן נענה על השאלות החשובות האלו.
נכי צהל תגמולים ממשרד הביטחון

תוכן עניינים

הכרה כנכה צה"ל במדינת ישראל

כדי לקבל תגמולים ממשרד הביטחון, יש לקבל תחילה אחוזי נכות בפי שמוגדר בחוק הנכים, תגמולים ושיקום. ניתן לקבל אחוזי נכות כאשר מוכיחים קשר סיבתי בין השירות ובין פגיעה גופנית/נפשית שהתרחשה במהלך השירות. כלומר, הצעד הראשון בדרך לקבלת תגמולים הוא הוכחת קשר בין שירות ובין פגיעה.

השלב הראשון בדרך להכרה הזו עובר אצל קצין התגמולים; אצל הקצין יש להגיש מסמכים רפואיים וטופס הגשת תביעה למשרד הביטחון. המסמכים והטפסים עוברים מקצין התגמולים למומחים רפואיים מטעם משרד הביטחון. המומחים האלו בוחנים את התיק, ובודקים האם אכן יש קשר סיבתי בין פגיעה ובין שירות צבאי.

לאחר קבלת חותמת האישור של המומחים, התיק עובר חזרה לקצין התגמולים עם חוות דעתם. אם קצין התגמולים הכיר בקשר נסיבתי, התובע יקבל זימון לוועדה רפואית. הוועדה תהיה כחודש לאחר ההכרה מקצין התגמולים, והיא מהווה שלב מכריע בתביעה.

ועדה רפואית לקביעת נכות צבאית

הגשת תביעה נגד משרד הביטחון מצריכה מעבר דרך ועדה רפואית. הוועדה הזו מונה מזכיר ועדה, וכן רופא מומחה אחד לפחות. תפקידה של הוועדה הוא לקבוע את אחוזי הנכות שמגיעים לתובע, על סמך ראיות שהגיש. הסכום שתקבלו בעקבות נכות צהלית מהווה נגזרת ישירה של אחוזי הנכות שהוועדה הרפואית תקבע לכם. לכן, זה חשוב במיוחד להציג את התיק שלכם באופן אשר יטה את הכף לטובתכם, ויבטיח לכם אחוזי נכות שמלווים בתגמולים.

ועדות רפואיות יתקיימו במחוז שבו התגוררת במועד הגשת התביעה, או בבית חולים. לפני הגעתכם לוועדה, ייתכן שתתבקשו להביא ראיות רפואיות נוספות על מצבכם, כמו הדמיות שונות. לאחר הצגת התיק שלכם, בעצמכם או באמצעות עורך דין, הוועדה הרפואית תכריע את אחוזי הנכות המגיעים לכם.

במקרים מסוימים הוועדה תבחן את התיק ותחליט על אחוזי נכות ללא בדיקה מעמיקה נוספת. אולם, במקרים מסוימים הוועדה תרצה לבחון את מצבו הגופני והרפואי של התובע ביתר דקדוק. הבדיקות הללו מאפשרות לוועדה לקבל מידע נוסף על התובע, ולקבוע את אחוזי הנכות שמגיעים לו על פי חוק.

קביעת אחוזי נכות צבאית

ועדות רפואיות במשרד הביטחון מכריעות על אחוזי נכות בהתאם למצבו הנוכחי של התובע. כלומר, אם חייל מסוים חווה פגיעה ומצבו השתפר – אחוזי הנכות שייקבעו לו ישקפו את מצבו בהווה. במעמד הוועדה, אין לספר על חומרת הפציעה בעבר, אלא לשקף את המצב הנוכחי שלכם.

לאחר איסוף מידע רפואי רלוונטי ובחינה של תיק התביעה, הוועדה הרפואית תחליט על אחוזי נכות. אחוזי הנכות ייקבעו בהתאם למגבלה שממנה סובל התובע, בתנאי שהיא נוצרה בגלל השירות. כלומר, יש להוכיח שמגבלה גופנית שבגינה הוגשה תביעה נגד הצבא נגרמה בעקבות השירות.

כדי לקבל פיצויים ממשרד הביטחון, יש לקבל אחוזי נכות של 10% ומעלה. אחוזי נכות של 9%-0% משמשים כהכרה בנכות מטעם משרד הביטחון, אך הם לא מזכים בגמול כספי. כלומר, נכי צה"ל תגמולים ממשרד הביטחון מתקבלים רק מ-10% נכות ומעלה.

הטבלה מטה מפרטת את הסכומים החד-פעמיים שמתקבלים עבור מדרגות אחוזי נכות שונות. (הטבלה נכונה עבור 1.12.2021):

פיצויים לנכי צהל
תגמול חד פעמי – 10% – 19% נכות

עבור אחוזי נכות של 20%, תהא לכם זכאות לקצבה חודשית כמפורט בטבלה (הטבלה נכונה עבור 1.12.2021):

תגמול עבור אחוזי נכות במשרד הביטחון 1.11.21
תגמול עבור אחוזי נכות במשרד הביטחון מ 20% נכות

כפי שניתן לראות, 1% בלבד מבדיל בין פיצויים חד פעמיים ובין פיצויים חודשיים. בנוסף, 1% מכריע גם אם תהיו זכאיים לפיצויים. אחוזי נכות של 9% ומטה לא יאפשרו לכם לקבל תגמולים ממשרד הביטחון. אולם, אם קיבלתם אחוזי נכות נמוכים מאלו שמגיעים לכם, אין זה אומר שלא ניתן לעשות דבר. ישנן מספר דרכים שבהן ניתן לקבל אחוזי נכות מוגדלים, ולממש את זכויותיכם.

 

 

מעונינים להיות מוכרים כנכי צה"ל ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

הגדלת אחוזי נכות במשרד הביטחון

משרד הביטחון פתח מספר אפיקים שניתן לעבור דרכם כדי להגדיל אחוזי נכות. אם עברתם ועדה רפואית, וקיבלתם אחוזי נכות שאינם תואמים למצבכם, תוכלו לבצע את הפעולות הבאות כדי להגדיל את אחוזי הנכות:

ערעור לוועדה העליונה במשרד הביטחון

ניתן להגיש ערעור לוועדה העליונה במשרד הביטחון שיכולה לקבוע אחוזים גבוהים יותר. חשוב לדעת שבמקרה הזה ייתכן שהוועדה תקטין את אחוזי הנכות במקרים ובתנאים מסויימים, כך שאתם צריכים להיות מוכנים ככל שניתן, מכל בחינה: עליכם לספק מידע רפואי מדויק, לקבל ייצוג הולם, ולהיות מוכנים לעמוד בפניי הוועדה העליונה.

הגשת בקשה לנכות מוסבת

ישנם מקרים שבהם נכות צבאית אחת מובילה לנכות אחרת. למשל, נטילת תרופות עבור כאבים שנגרמו מפגיעה צבאית גרמה לבעיה בכליות. אם זה המצב, יש לכם את הזכות להגיש תביעה על נכות מוסבת, ולהגדיל את אחוזי הנכות שלכם.

הגשת תביעה על החמרת מצב

למרבה הצער, במקרים מסוימים נכות צבאית מחמירה ככל שעוברות השנים. כאשר זה קורה, המוגבלות הגופנית מחמירה, ונדרש טיפול מקצועי יותר. בנוסף, נכי צה"ל שנכותם הוחמרה אינם יכולים לעסוק במקצועות מסוימים. במקרה הזה, ניתן ואף מומלץ להגיש תביעה על החמרת מצב, ולקבל אחוזים גדולים יותר.

הגשת ערעור לבית המשפט המחוזי

דרך נוספת להגדיל אחוזי נכות היא באמצעות פנייה לבית משפט מחוזי. אם אתם חשים כי החלטת הוועדה הרפואית אינה מוצדקת ושנפל בה פגם משפטי – אתם יכולים להציג את טענותיכם בפני בית המשפט המחוזי.

קבלת הכרה בנכות צהלית: אתגרים ופתרונות

קבלת הכרה כנכי צה"ל היא אינה פשוטה, בייחוד אם אתם בוחרים לעשות זאת באופן עצמאי. כדי לקבל אחוזי נכות שתואמים את מצבכם הגופני והמגבלה שממנה אתם סובלים, חובת ההוכחה היא עליכם; עליכם להראות שהשירות הצבאי גרם לכם לנכות מבחינה רפואית ומשפטית, ולהראות מה המגבלות שמהן אתם סובלים.

כדי לעשות זאת, עליכם לאסוף מידע רפואי רלוונטי, להגיש מסמכים וטפסים נחוצים, ולעמוד בלוחות הזמנים של משרד הביטחון. כדי לצלוח את התביעה הזו, אנו נשמח לעמוד לצידכם. משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף מתמחה באופן בלעדי בתביעות נגד משרד הביטחון. המומחים שלנו מלווים חיילים וחיילות בתביעות צבאיות כדי להגדיל את הסיכויים לקבלת תגמולים ממשרד הביטחון. עם ליווי מלא, מהגשת הטפסים הנחוצים ועד לייצוג בוועדות רפואיות – אנו נעמוד לצידכם, ונסייע לכם לממש את זכויותיכם.

 

סובלים מפציעה שאירעה לכם עקב השירות?

אתם מוזמנים להשאיר כאן פרטים ונחזור אלכם בהקדם.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

מעוניינים להגיש תביעה למשרד הביטחון כדי להיות מוכרים כנכי צה"ל?

השאירו פרטים ונחזור אליך בהקדם

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן