חיילים ביחידות עילית שלא תבעו את משרד הביטחון | עורך דין משרד הביטחון

הבושה המשתקת של חיילים ביחידות עילית שלא תבעו את משרד הביטחון

חיילים ביחידות עילית שלא תבעו את משרד הביטחון ונפצעו בצבא, רואים בהגשת תביעה נגד הצבא כסוג של בגידה ומשכך נמנעים מלהגיש תביעות נגד משרד הביטחון בגין פציעות שעברו. אלו שעוד אוזרים אומץ אומרים: "אנחנו האמנו בצבא ונתנו את הכל. הצבא האמין בנו כל עוד זה היה לו נוח. לא האמנו שדווקא עכשיו, כשאנו זקוקים לו, הצבא יבוז לנו ויפנה לנו עורף"
חיילים ביחידות עילית שלא תבעו את משרד הביטחון

מכירים את המושג 'נכי צה"ל'? שמעתם על חיילים שנפצעו בשירות? האם הם הצליחו לקבל אחוזי נכות? אני בטוח ששמעתם. אבל אני רוצה לחשוף אתכם דווקא לחיילים ביחידות עילית שלא תבעו את משרד הביטחון ולשתף אתכם בדברים שגיליתי במהלך עבודתי. אולי הדברים יכנסו לאוזניים של מי שצריך וניתן יהיה לסייע למי שבאמת צריך לקבל הכרה.

חיילים ביחידות עילית שלא תבעו את משרד הביטחון בגלל הבושה

אז ראשית, ככלל, רוב נפגעי צה"ל של יחידות העילית לא מגישים תביעות נגד משרד הביטחון. מדובר בלוחמים ציוניים ומורעלים שמרגישים סוג של בגידה בהגשת תביעה. חיילים שאוהבים את המדינה ואת הצבא אשר לא מסוגלים להגיש נגדה תביעה. חלקם נכים בגוף ובנפש אבל לא מגישים תביעה.

מלבד המחשבה של "בגידה" בהגשת תביעה, מדובר על לוחמים אשר חונכו על התמודדות עם סבל. קשה להם להודות בפני עצמם ובטח להגדיר את עצמם כנכים.

אם כבר איזה חייל אמיץ מיחידת עילית מגיש תביעה אז הוא פשוט מגיש אותה, ללא ייצוג עו"ד –  שהרי ברור לו שזה יתקבל. הוא דובר אמת. אבל הועדות הרפואיות ותביעות מסוג, הן לא דבר כל כך פשוט ולרוב התביעות נדחות.

נחבלת או חלית במהלך השירות?​

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכי אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון כאן לשירותך.

דוגמאות לחיילים ביחידות עילית שלא תבעו את משרד הביטחון

ש', לוחם לשעבר בשייטת 13 פנה למשרדי וסיפר שנחבל בכתף (פגיעה מסוג SLAP) במהלך אימון צניחה. את האימון הוא ביצע במסגרת שירותו כלוחם במסלול ביחידה. למרות הפציעה, בחר ש' להמשיך את שירותו הצבאי כלוחם ביחידה ושירת סה"כ 4.5 שנים. לאחר שחרורו מצה"ל ולאחר לחץ מתמשך של הוריו להגיש תביעה בגין פגיעתו – אשר פוגעת ביכולתו לתפקד ביום יום, פנה ש' בתביעה נגד אגף שיקום נכים וזומן לוועדה רפואית. הוועדה קבעה כי אין קשר סיבתי בין הפגיעה לממצאים הרפואיים.

נ', לוחם בשלדג ביצע תרגיל מילואים כחלק מכשירותו המבצעית. נ' נפצע תוך כדי שהרים תיק במשקל של כ 50 קילו. הוא שמע "קנק" מגבו ולאחר מכן סבל כאבים עזים בגב המלווים בתחושת נימול לאורך רגל ימין. נ' ביצע CT עמוד שדרה מותני ונמצא כי הוא סובל מבלטים ופריצות דיסק. לאור הכאבים העזים שסבל, פנה נ' לטיפולים פרטיים שאת עלותם שילם מכיסו הפרטי. נ' פנה בתביעה כנגד אגף שיקום נכים בעצמו ללא ייצוג עו"ד. כעבור שנה זומן נ' לוועדה רפואית אשר קבעה כי אין קשר סיבתי בין הפציעה לבין שירותו הצבאי.

התוצאות של חיילים ביחידות עילית שלא תבעו את משרד הביטחון

ומה עשו ש' ונ' עם התשובות של משרד הביטחון? הרימו ידיים והחליטו שלא לערער.

יצוין כי מספר הערערים על החלטות הוועדה הרפואית שקבעה ניתוק קשר סיבתי, הוא נמוך. הסיבה לכך טמונה בכך שאותם נפגעים מרימים ידיים כשמקבלים את התשובה השלילית (בדיוק כמו ש' ונ'). יחד עם זאת, חשוב לדעת, כי דווקא מספר הזכיות בערעור של לוחמים ובמיוחד לוחמים ביחידות מובחרות, הוא גדול.

לא כולם חיילים של היחידות הקרביות. דווקא מספר האנשים שתובעים את משרד הביטחון לצורך הכרתם כנכי אגף שיקום נכים של משרד הביטחון גדל משנה לשנה. מספר התובעים נאמד בשנת 2016 בתקציב שנתי של למעלה מ 5 מיליארד שקל.

נתון זה הקשיח את עמדתם של הוועדות של אגף שיקום נכים (ובצדק). זאת על מנת שרק מי שאכן עומד בקריטריונים ואכן נפגע כתוצאה ישירה מהשירות שלו, אכן יקבל את המגיע לו.

חיילים ביחידות עילית שלא תבעו את משרד הביטחון – סיכום

מטרת הכתבה היא לשכנע את מי שמגיע לו, את מי שנפגע בצה"ל דווקא ביחידות העילית – לעמוד על זכותו. על מנת שיקבל את ההכרה המגיעה לו ואת השלכות ההכרה. השלכות אלו כוללות כספים שהוצאו על ריפוי וכן השלכות עתידניות של הפציעה (טיפולים רפואיים, היעדרויות/מגבלות בעבודה וכו').

יש לזכור כי לתביעות יש מועד התיישנות ולא תמיד יהיה ניתן לסובב את הגלגל חזרה אחרונית.

משרד עו"ד ידידה בלומהוף – תביעות משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

נחבלת או חלית במהלך השירות?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכי אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן