נכות זמנית במשרד הביטחון | מה זה אומר? | פיצויים | מידע רלוונטי

נכות זמנית במשרד הביטחון: מתי היא נקבעת ומה מקבלים עבורה?

קבלת אחוזי נכות ממשרד הביטחון מאפשרת לנכי צה"ל לקבל תגמולים על פציעות ופגיעות שונות. בעוד שישנם ועדות הרפואיות אשר קובעות אחוזי נכות צמיתה, יש כאלו הקובעות אחוזי נכות זמניים. מה היא נכות זמנית במשרד הביטחון ובאילו תגמולים היא מזכה? כאן התשובות.
נכות זמנית במשרד הביטחון

תוכן עניינים

קביעת גובה אחוזי נכות במשרד הביטחון

כאשר מגישים תביעה נגד משרד הביטחון, המטרה היא לקבל אחוזי נכות. קבלת אחוזי נכות פירושה הכרה מצד משרד הביטחון שהחייל התובע נפגע כתוצאה משירותו. כלומר, מדובר בנשיאת אחריות משרד הביטחון, הכרה שמלווה בפיצויים כספיים.

כדי לקבל את התגמולים הללו והטבות נוספות, יש לקבוע תחילה אחוזי נכות. קביעת אחוזי נכות מתבצעת לפי אומדן של הנזק שנגרם לתובע – בין שגופני ובין שנפשי. קביעת אחוזי הנכות מתבצעת על ידי ועדה רפואית, שנדון בה בהמשך. בהתאם לחוק הנכים, כל דרגת נכות תזכה בתגמול שונה, כאשר ישנה קטגוריה של "נכות זמנית" ששונה מנכות צמיתה.

מתי נקבעים אחוזי נכות זמניים במשרד הביטחון?

ועדה רפואית במשרד הביטחון - שירותים רפואיים
ועדה רפואית במשרד הביטחון

הוועדה הרפואית של משרד הביטחון בודקת את הנכה שנוכח בוועדה וקבועת עבורו את אחוז הנכות. אחוז הנכות נקבעים ע"פ תקנות הנכים של משרד הביטחון. מטרת הוועדה הרפואית לקבוע אחוז נכות לכל החיים (נכות צמיתה). כאשר הוועדה מתרשמת כי המצב הרפואי עדין לא יציב, הוועדה תקבע אחוז נכות זמנית במשרד הביטחון. הנכות הזמנית תהיה לתקופה קצובה, לאחר מכן יצטרך הנכה להופיע שוב בפני ועדה רפואית חדשה, "ועדת תום זמניות".

לדוגמא: נכה שעבר ניתוח לתיקון הברך, והגיע לוועדה הרפואית לאחר 5 חודשים מיום הניתוח (עדין בתקופת השיקום)- ככל הנראה הוועדה הרפואית תקבע עבורו נכות זמנית במשרד הביטחון. אותו הדבר כאשר ועדה רפואית בדקה נכה הסובל מפוסט-טראומה מהצבא, והוועדה הרפואית חושבת שמצבו הנפשי עדין לא מספיק יציב בכדי לקבוע עבורו נכות צמיתה.

מענק נכות זמנית במשרד הביטחון

כאשר נקבע 20% נכות זמנית ומעלה, התגמול יהיה חודשי ובהתאם לטבלת התגמולים. הפיצוי יהיה זהה לפיצוי שיקבל נכה עם נכות צמיתה.

נכות זמנית בנכות מ 10% -19%, הנכה יקבל פיצוי חד פעמי. הפיצוי יהיה ביחס למספר החודשים ואחוז הנכות שנקבע.

מתחת ל10% נכות – לא ניתן פיצוי כלל.

*הנכות תתחיל מיום הגשת התביעה, כאשר התביעה הוגשה עד שנה מיום השחרור משירות סדיר – יום השחרור יחשב כיום הגשת תביעה (לצורך הפיצוי). כלומר: הפיצוי הכספי יינתן רטרואקטיבי מיום הגשת התביעה עד לתום הנכות הזמנית.

לטבלת התגמולים (פיצויים) של משרד הביטחון לפי גובה הנכות – לחצו כאן.

סובלים ממחלה שאירעו לכם עקב השירות ?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכי אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

האם מגיעות לי זכויות נוספות עבור נכות זמנית?

כן. מכיוון שאלו שמוגדרים בקטגוריה של נכות זמנית זקוקים להקלות, הם מקבלים אותן על פי החוק בישראל. נכות זמנית מזכה ברוב ההטבות שניתנות לנכה כאילו נקבעו אחוזי נכות צמיתה, רק שאלו יהיו מוגבלים עד לתום תקופת הנכות. ישנם הוראות מיוחדת לגבי הטבות מיוחדות, כגון: רכב רפואי, כאשר הנכות הזמנית צריכה להיות באורך מסוים בכדי לקבל את ההטבה.

כיצד ניתן לקבל נכות זמנית?

אגף שיקום נכים בפתח תקווה
אגף שיקום נכים בפתח תקווה

התהליך של קבלת אחוזי נכות זמנית במשרד הביטחון אינו שונה מזה של קבלת נכות צמיתה. בשני המקרים הללו יש להגיש תביעה אצל קצין התגמולים של משרד הביטחון שאצלו מתחיל תהליך מימוש הזכויות. כאשר מגישים תביעה נגד משרד הביטחון, חשוב להיות מדויקים ומסודרים ככל האפשר.

תיק התביעה שאתם מגישים צריך להכיל טופס עם הפרטים ומידע על הפציעה שלכם. בנוסף, מומלץ להוסיף כמה שיותר ראיות שתומכות בטענה שלכם. כלומר, עליכם להציג מלכתחילה מידע שמראה כי פציעה שחוויתם נגרמה או הוחרפה עקב השירות שלכם (דוח פציעה, אישור תנאי שירות,תצהירים, עדים וכו).

חומר הראיות הזה יועבר מקצין התגמולים למומחים מטעם משרד הביטחון שיבחנו אותו לעומק. המטרה של המומחים היא לראות האם יש קשר סיבתי בין השירות שלכם ובין הפגיעה שחוויתם. אם אכן נמצא שמתקיימת נסיבתיות כזו, המומחים יעבירו את חוות דעתם לקצין התגמולים.

מהרגע הזה, התיק עובר לידיה של ועדה רפואית של משרד הביטחון. קצין התגמולים מעביר את התביעה, ביחד עם חוות הדעת של המומחים, לידי ועדה שתקבע את אחוזי הנכות. בהתבסס על כל החומר שניתן לה, הוועדה תחליט את היקף הפגיעה, ובהתאם לכך תקבע אחוזי נכות.

אם נקבעו 19%-10% אחוזי נכות, אזי נקבעה נכות זמנית של משרד הביטחון. במקרים הללו תקבלו את התגמול החד פעמי, כפי שמצוין בטבלה מעלה.

ערעור על נכות זמנית

ישנם מקרים שבהם נכות זמנית שנקבעה פחותה מאחוז הנכות שחשבתם שמגיע לכם. אם זה אכן המצב, ניתן לפנות אל ועדה רפואית עליונה ולערער על אחוזי הנכות שנתקבלו.

הוועדה תבחן מחדש את התיק ותבדוק האם אכן יש הצדקה להעלות את אחוזי הנכות. אולם, הוועדה העליונה יכולה גם להחליט על הפחתה של אחוזי נכות, מה שעלול להזיק לכם. על מנת שזה לא יקרה, חשוב שיהיה לכם ייצוג משפטי שיאפשר לכם לקבל יותר אחוזי נכות, או לכל הפחות – לא לאבד את האחוזים שנקבעו לכם.

תביעות נגד משרד הביטחון: אל תוותרו על ייצוג משפטי

אין זה סוד שתביעות נגד משרד הביטחון עלולות להיגרר במשך לא מעט זמן. בתקופות הללו, התובעים ממשיכים לסבול מנכות שמפריעה להם, והם לא יכולים לקבל את הגמול הכספי שמגיע להם עד שהוועדה הרפואית תגיע להחלטה.

ישנם גם לא מעט מקרים שבהם נקבעים אחוזי נכות שכלל אינם מזכים בפיצויים כספיים (אחוזי נכות של 9%-0%). למרות שמדובר במצבים לא פשוטים, יש מה לעשות בנידון.

עורך דין משרד ביטחון שעומד לצידכם לאורך התביעה יכול לספק לכם תמיכה משפטית ולהגדיל את הסיכויים שלכם לקבל את אחוזי הנכות שמגיעים לכם. החל משלב הגשת התביעה ועד לייצוג מול ועדה רפואית – עורך דין שמתמחה בתביעות נגד צה"ל יכול להציג ממצאים רפואיים ואת פרטי התביעה שלכם באופן שיסייע לכם לזכות בתביעה.

 

סובלים מפציעה שאירען לכם עקב השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכי אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

ידידיה בלומהוף: משרד עורכי דין שעומד לצד אנשי הביטחון

אם אתם זקוקים לייצוג משפטי מול משרד הביטחון, משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף ישמח לעמוד לשירותכם. במשרד הוקם מתוך חוויה אישית של עו"ד בלומהוף שהגיש תביעה נגד צה"ל וקיבל אחוזי נכות כתוצאה מכך. במהלך השירות שלו ביחידת שלדג, עו"ד בלומהוף נפצע באופן שהפריע לתפקודו הרגיל. מהלך התביעה שנולדה מהמקרה הראתה לו את הקושי בהגשת תביעות נגד משרד הביטחון.

כדי למזער את הקשיים הללו ולסייע לאחרים, עו"ד ידידיה בלומהוף הקים משרד שמתמקד כולו בתביעות נגד משרד הביטחון. כיום המשרד מסייע למשוחררים שמעוניינים להגיש תביעות על פציעות גופניות ונפשיות. אם אתם זקוקים לסיוע בתביעות כאלו, אל תהססו ואל תחכו. פנו למשרד עורכי דין ידידיה בלומהוף וקבלו את הזכויות שמגיעות לכם על פי חוק. 

 

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובלים ממחלה או חבלה שאירעה לך עקב השירות ?

השארו פרטים ונחזור אליך בהקדם

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן