פגיעה מינית בשירות הצבאי | זכויות והטבות | משרד הביטחון

פגיעה מינית בשירות הצבאי והצורך להכרה כנכי צהל במשרד הביטחון

לאחרונה, שכיחות התקיפות המיניות בקרב חיילות צה"ל עלתה באופן דרמטי לשיעור מזעזע של 1 ל-4. המספר המדאיג הזה מצביע בבירור על נושא מדאיג מאוד שיש לטפל בו בדחיפות. עדויות ממשרדנו ומחקרים רפואיים שונים מצביעות על מספר גדול למדי של אנשי צבא המתמודדים עם בעיות נפשיות לאחר שהותקפו מינית. על מנת לתמוך בבטיחותם וברווחתם. כאשר איש צה"ל סובל מהפרעה נפשית כתוצאה מהתעללות מינית בצבא, יש חשיבות מכרעת להבנת זכויותיו להגיש בקשה למשרד הביטחון להכרה כנכה צה"ל ולקבל הטבות שונות. פעולה זו יכולה לעזור להבטיח שיש להם טיפול ולתמיכה הדרושה.
פגיעה מינית בצבא והצורך בהגשת תביעה למשרד הביטחון

תוכן עניינים

תקיפה מינית היא חוויה טראומטית שיכולה להיות בעלת השלכות ארוכות טווח. אחת ההשפעות השכיחות והמתישות ביותר של טראומה זו היא הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD). PTSD יכול להתבטא במגוון דרכים, כולל מחשבות חודרניות, סיוטים, פלאשבקים, חרדה, דיכאון ועוד. אמנם אין גישה אחת מתאימה לכולם לריפוי מטראומה של תקיפה מינית, אך פנייה לעזרה ותמיכה יכולה להיות צעד חשוב בניהול והתגברות על PTSD.

פוסט טראומה אחרי תקיפה מינית בצבא
פוסט טראומה אחרי תקיפה מינית

שכיחות פגיעות מינית בשירות הצבאי

תקיפה מינית בצבא היא בעיה חמורה ונפוצה יותר ויותר בצבא ההגנה לישראל (צה"ל). למרות תקנות ופרוטוקולים להגנה על קורבנות, הטרדה מינית ותקיפה נותרו נפוצות, כאשר הדיווחים על תקריות כאלה גדלו בעשור האחרון. תקיפה מינית היא פשע חמור, עם השלכות הן על הקורבן והן על התוקף. עם זאת, צה"ל מתקשה לטפל בהטרדה מינית ובתקיפה בשל מדיניות הגורמת להענשת או התעלמות של קורבנות.

צה"ל חוקר את מה שהוא מכנה "מגמה לעלייה במספרים של הטרדות ותקיפות מיניות". בשנים שבין 2005-2015 עלה מספר המקרים המדווחים ב-24%. צה"ל מצא שכמחצית מהנפגעות הן נשים, כאשר הרוב הם חיילים צעירים (מתחת לגיל 35). תקיפה מינית מתרחשת בדרך כלל במהלך פעולות צבאיות, כגון תרגילי לחימה ואימונים. אחד מכל ארבעה מקרים מתרחש לאחר ביצוע שמירה או בזמן חופשה באזור אזרחי שאינו קשור לצבא. חלק מהקורבנות לא מדווחים על התקיפות שלהם כי הם חוששים מהשלכות.

למאמרים נוספים בנושא תביעה למשרד הביטחון בגין תקיפה מינית בצבא – לחצו כאן

סרטונים על הדרך להכרה כנכת צה"ל וקביעת אחוזי נכות לאחר פגיעה מינית בצבא

פגיעה מינית בצבא והכרה כנכה צה"ל

אחוזי נכות על פוסט טראומה

אבחנה של פוסט טראומה - חלק א

החשיבות של הגשת תביעה למשרד הביטחון

איך התביעה מתנהלת במשרד הביטחון

מי זכאי לקבל אחוזי נכות

ועדה רפואית במשרד הביטחון

ממתי מוכרים כנכי צה"ל ומקבלים פיצויים

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) בקרב חיילות וחיילים שחוו תקיפה מינית

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) היא מצב בריאותי נפשי חמור שיכול להיגרם על ידי חוויה או עדה לאירועים טראומטיים כגון תקיפה מינית. למצב זה יכולה להיות השפעה עמוקה על חיילות וחיילים שעברו תקיפה מינית, והשכיחות של PTSD בקרב חיילם היא למרבה הצער גבוהה. שכיחות של PTSD בקרב חיילים משוחררים שחוו תקיפה מינית השכיחות של PTSD בקרב חילות וחיילם שחוו תקיפה מינית גבוהה.

הממצאים ממחקר שפרסם כתב העת American Journal of Psychiatry במרץ 2007, למשל, הראו שלמעלה מ-40 אחוז מהחיילים שהותקפו באלימות ול-25 אחוזים מאלו שהותקפו מינית היו תסמינים התואמים את האבחנה. טיפול ב-PTSD בקרב חיילים משוחררים שחוו תקיפה מינית: טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) ו- Eye Movement Desensitization Reprocessing (EMDR) הם שני טיפולים שניתן לבצע כדי לסייע בטיפול ב-PTSD בקרב חיילים משוחררים.

DSM 5 - ספר פסיכיאטריה - פוסט טראומה
DSM 5 – ספר פסיכיאטריה – פוסט טראומה

מהו הטיפול בהפרעה פוסט טראומתית שאירעה בעקבות תקיפה מינית?

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) היא מצב בריאותי קשה שיכול להתרחש אצל אנשים שחוו או היו עדים לאירוע טראומטי, כגון תקיפה מינית.

ישנם מספר טיפולים זמינים לאנשים הסובלים מ-PTSD (פוסט טראומה) בעקבות התעללות מינית. טיפולים אלו כוללים טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), טיפול בחשיפה, פסיכותרפיה ותרופות. עם שילוב נכון של טיפולים, אנשים יכולים להתאושש ולהחזיר את השליטה על חייהם. . CBT הוא הטיפול המומלץ ביותר מכיוון שיש לו את המחקר מבוסס הראיות הטוב ביותר שתומך בשימוש בו. זהו סוג של פסיכותרפיה המסייעת לאנשים להבין ולשנות את המחשבות וההתנהגויות שלהם, מה שיכול להועיל בהפחתת תסמינים כמו תגובות רגשיות מתמשכות, הימנעות ואמונות שליליות לגבי עצמם. הפרט יעבוד עם מטפל המספק הדרכה כיצד להתמודד ביעילות עם טריגרים וכן לתרגל מיומנויות התמודדות שונות (כגון טכניקות הרפיה) כדי לעזור לאנשים להשיג שליטה על רגשותיהם. ב-CBT, מטופלים לומדים מיומנויות ניהול כעסים כדי לעזור להם להתמודד טוב יותר עם טריגרים כמו פלאשבקים או התנסות חוזרת

סובלת מפוסט טראומה בעקבות תקיפה מינית בצבא?

תשאירי פרטים ונמצא את הזכויות שלך מול משרד הביטחון

שכיחות של פגיעות מיניות אצל חיילים גברים בצה"ל

נושא ההתעללות המינית בקרב חיילים גברים הוא נושא חמור שלעתים קרובות לא שמים לב אליו ומדווח פחות. למרות שידוע לרווחה שנשים הן לעתים קרובות יותר קורבנות לפשע מסוג זה, מחקרים עדכניים הראו שגם גברים חשופים יותר ויותר להתעללות מינית. מגמה נוגעת זו עוררה דאגה הן בקרב הציבור הרחב והן צה”ל,

הקושי של גבר לדווח על פגיעה מינית שעבר בשירות הצבאי

עבור גברים רבים בצבא, דיווח על התעללות מינית הוא תהליך קשה להפליא. לעתים קרובות, גברים אלה חוששים מתגמול ומרגישים שהיציאה קדימה תהיה סימן לחולשה. למרבה הצער, המשמעות היא שמקרים רבים של התעללות מינית אינם מדווחים והמתעללים נותרים ללא עונש. זוהי טרגדיה הן עבור הקורבנות והן עבור החברה כולה. . למרות האתגרים שעמם מתמודדים קורבנות רבים, חיוני להם לדבר על חוויותיהם. ככל שהנושאים הללו יובאו לידי ביטוי, כך יפחת הסיכוי שפגיעות מיניות יוכלו להמשיך בהתעללות ללא חשש מהשלכות.

אגף שיקום נכים - לוגו
אגף שיקום נכים – לוגו

למה כדאי להגיש תביעה למשרד הביטחון לצורך הכרה בנכות על פוסט טראומה שדאירע בעקבות תקיפה ימינית בצבא?

הגשת תביעה למשרד הביטחון לצורך הכרה בנכות בגין פוסט טראומה בעקבות תקיפה של הימין בצבא היא צעד חשוב להבטחת ההכרה והפיצוי הראוי של הנפגעים מאירוע כזה. באמצעות הגשת תביעה, חיילים משוחררים יכולים לקבל סיוע כספי, גישה לטיפול רפואי והטבות נוספות שיסייעו להם להתמודד עם הטראומה הפיזית והפסיכולוגית שחוו. משרד הביטחון מחויב לתמוך בחיילים משוחררים שנפגעו או נכים כתוצאה משירותם, והגשת תביעה היא אחת הדרכים להבטיח כי לאנשים אלו יינתן הטיפול המגיע להם . משרד הביטחון מעניק גם מספר שירותים סוציאליים לחיילים משוחררים ובני משפחותיהם, כגון תמיכה משפחתית, הלוואות לחינוך, תמריצים כספיים והטבות נוספות.

האם ניתן להגיש תביעה למשרד הביטחון תביעה על פוסט טראומה בגין פגיעמה מינית בצבא גם כאשר לא נפתחה חקירה במשטרה?

משרד הביטחון יכול להכיר בנכות בגין כל נכות שנגרמה מתקיפה מינית שהתרחשה בצבא, גם אם לא הייתה תלונה במשטרה או דיווח רשמי. הראיות הנחוצות לתמיכה בטענה יכולות לבוא מעדויות וצורות הוכחה אחרות.

אם סבלת מפגיעה נפשית או פיזית עקב אלימות מינית בצבא, יש לך כמה דרכים לתבוע את משרד הביטחון לצורך קבלת הכרה ופיצויים: פיצוי על פגיעות פיזיות שנגרמו מאלימות מינית בצבא אם נגרם לך פגיעה פיזית כתוצאה מאלימות מינית, ייתכן שתוכל או תוכלי לתבוע ומשרד הביטחון ישקול כל ראיה המוכיחה שהיה שינוי משמעותי וקבוע בבריאותך,

פוסט טראומה לשוטרי אגף התנועה
דיווח למשטרה

מרבים החיילות והחיילם אשר עברו תקיפה מינית בשירות הצבאי לא מדווחים ולא מתלוננים למשטרה

תקיפה מינית בצבא היא בעיה מתמשכת ומתמשכת, עם השפעות הרסניות על נשים וגברים שניצולות כאחד. למרות הזמינות של משאבים לסייע לניצולים, רבים בוחרים שלא לדווח או להתלונן במשטרה בשל חשש מפעולות תגמול, חוסר אמון במערכת או סטיגמה סביב אלימות מינית. כמו-כן ההבנה שתלונה במשטרה תאלץ את המתלונן לעמוד ולהתעמת עם התוקף מקשה עוד יותר את ההחלטה להתלונן.

תקיפה מינית יכולה להיות הרסנית לבריאות הנפשית של אדם. זו הסיבה ששורדים רבים בוחרים לוותר על הגשת תלונה ובמקום זאת להתמקד בריפוי שלהם. התהליכים המשפטיים הכרוכים בהגשת תלונות עלולים להיות קשים ולהימשך שנים ולא בהכרח לתרום לרווחתם.

תלונות רבות כלפי הצבא בגין טיפול לוקה בחסר על תלונות שהוגשו בגין פגיעות מיניות בצבא

מצער ככל שיהיה, הרשויות בצבא אינן עושות כמיטב יכולתן לטפל כראוי בתלונות של חיילים שמגיעים עם מקרי פגיעה מינית. זה רק מעמיק את הטראומה הפסיכולוגית שהגברים והנשים האמיצים האלה צריכים לסבול כתוצאה מהייסורים שלהם. . "לא ברור אם התיקים הללו מטופלים כראוי. זה פשוט לא נכון להשאיר את זה ברמה הזו וצריך להתאמץ יותר", אמר ד' קצין בכיר. ד' גם ציין כי חיילות שבאות במגע עם חיילים צריכות לחיות עם הפחד מתקיפה מינית מדי יום. "זו בעיה רצינית אבל נראה שרשויות הצבא שמים לב רק כשתלונה מגיעה לאוזניהן מהתקשורת".

לכתבה עדכנית של חדשות 12 בנושא זה, על לקוחה ממשדנו – לחצו כאן

אחוזי נכות לסובלים מפוסט טרואמה בעקבות פגימה מינית בצבא

משרד הביטחון יקבע את אחוזי הנכות לסובלים מהפרעת דחק פוסט טראומטית, באמצעות ועדה רפואית במשרד הביטחון . מי שנפגע מהפרעה נפשית עקב תקיפה מינית בצבא ייבחנו גם בוועדה זו, שכן הם קובעים את חומרת הנכות על סמך מצבם הנפשי. ככל שהמצב הנפשי חמור יותר, אחוזי הנכות צריכים להיות גדולים יותר.

הוועדה הרפואית אחראית לוודא כי תובעים עם פציעות ונכויות חמורות יקבלו פיצוי הולם. על מנת לעשות זאת, עליהם להעריך בקפידה כל מקרה לגופו ולעיין בכל המסמכים הרלוונטיים. הוועדה תשתמש בשילוב של תשאול ובדיקה קלינית כדי לקבוע את חומרת הפגיעה או הנכות, וכן את השפעותיה על היבטים שונים בחייו של התובע. לאחר מכן הם יעניקו את דירוג הנכות המתאים על מנת להבטיח שהתובעים יקבלו את הפיצוי המגיע להם.

על הוועדה המחוזית שבמשרד הביטחון ניתן לערער בפני הוועדה העליונה. רמת הנכות עקב פוסט טראומה נעה בין 5% (השפעות קלות) עד ל-100% (תלות מוחלטת בזולת או אשפוז).

למאמר מיוחד בנושפא אחוזי נכות לפוסט טראומה מהצבא – לחצו כאן

לסיכום- הגשת תביעה בגין פגיעה נפשית שאירעה בעקבות פגיעה מינית בצבא

למרבה הצער, דיווחים על התעללות מינית בצבא הופכים נפוצים יותר כעת. זה יכול להוביל לפציעות נפשיות ולטראומה הקשורה לחיילים רבים. כדי להבטיח שנפגעי התעללות מינית יקבלו את העזרה הדרושות ומגיעות להם, חיוני שיידעו את זכויותיהם, יגישו תביעות למשרד הביטחון ויאבקו על הכרה כנכי צה"ל כדי שיוכלו לגשת לטיפולים ולתגמולים.

אם התביעה מוגשת לאחר תקופה ארוכה מאז התרחש השחרור, אזי זה עלול להיות מסובך יותר לגבות אותה בראיות ולקבל אותה. ככל שמועד הגשת התביעה קרוב יותר לשחרור הראשוני, כך יהיה קל יותר לבנות לה תיק.

סובל ממצב נפשי בעקבות הטרדה מינית בצבא

תשאירי פרטים ונחזור אליך בהקדם

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל או סובלת ממצב נפשי לא טוב בעקבות פגיעה מינית בצבא?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן