רשלנות רפואית בצבא – אפשרות להיות מוכר כנכה צה"ל​ – תביעה נגד משרד הביטחון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
רשלנות רפואית בצבא מתבטאת לרוב בזיהוי מאוחר של דלקת ריאות שהותירה חייל בצה"ל עם נכויות תפקודיות קשות; זיהוי מאוחר של זיהום, שהתחיל ביד והסתיים בשריר פנים הלב (אנדוקרדיטיס) וגרם למוות; זיהוי מאוחר של סימנים מוקדמים למחלת הסרטן – רשלנות רפואית בצבא שהובילה למוות של חייל בצה"ל. כל אלה הינם רק מספר מצומצם של אירועים אשר מתרחשים, לצערנו, לא מעט במסגרת הצבאית. אומנם דוגמאות כאלה ניתן למצוא גם בקופות החולים ובבתי החולים, אך כמות המקרים, ביחס לכמות האוכלוסייה במסגרת הצבאית - הוא גדול בהרבה ולעניות דעתי, מהטעמים המפורטים בשורות שלהלן.
רשלנות רפואית בצבא-גורמים עיקריים. עו"ד ידידיה בלומהוף - ערעור על קצין התגמולים

רשלנות רפואית בצבא

הסיבות העיקרית למספר הגבוה של מקרי רשלנות רפואית בצבא,  ביחס לרשלנויות בעולם האזרחי, הם: מחסור ברופאים, ההכשרה המקצועית של הרופאים והקונפליקט שבין המטופל (החייל) לבין הרופא הצבאי.

בכדי להבין טוב יותר את הקונפליקט שבין החייל לרופא, אנו נדרשים להבין את אופי עבודתו של הרופא במסגרת הצבאית ולהיחשף מעט לסוגיות עמן הוא נדרש להתמודד.

רקע על רופאי יחידה/חטיבה והסיבות לרשלנות רפואית בצבא

רופאי היחידות/חטיבות בצבא משמשים בכובע של "רופא משפחה". הכשרתם המקצועית מסתכמת בלימודי הרפואה, שנת התמחות (סטא'ז) ובהכשרה בסיסית של אגף הרפואה הצבאית. הם אינם עוברים הכשרה רפואית משמעותית אחרת. זאת בניגוד לרופאי משפחה בקופות החולים כיום, אשר נדרשים לעבור 4 שנות התמחות ורק לאחר מכן הם יוכשרו כרופאי משפחה.

לרופא היחידה יש אחריות ותפקיד משמעותי בטיפול וזיהוי מוקדם של מחלות אצל החייל. ככל שהרופא מקצועי ובעל ניסיון רב יותר, ידע הרופא לזהות בשלב מוקדם סממנים של מחלות. כתוצאה מכך, יופנה החייל לבדיקות מתאימות נוספות כבר בשלב מוקדם. בדיקות אלו עשויות להשפיע בסופו של דבר על הטיפול בו ועל קצב החלמתו.

קונפליקט מקצועי שמובילה לרשלנות רפואית בצבא

בנוסף לפער המקצועי שיש לאותם הרופאים, מתמודדים הרופאים עם קונפליקט משמעותי ועמוק אשר מקשה רבות על מתן רפואה הולמת.

מחד, המסגרת הצבאית הנה מסגרת לוחצת. לכן, מספר לא מבוטל של חיילים מנסים לקבל פטורים ו/או "גימלים" דרך המרפאה.

התופעה הנפוצה ביותר היא בקשת "גימלים". כך שבנוסף לקבלת החלטה לעניין הטיפול הרפואי הראוי, נדרש הרופא להבין אם מדובר בחייל שבאמת סובל. על הרופא לבדוק האם הממצאים הקליניים שהוצגו בפניו הם אכן נכונים. ייתכן, שמדובר בחייל שכל מטרתו היא קבלת פטורים שונים או ימי "גימלים".

חיילים מיחידות עם מוטיבציה נמוכה לשירות מחפשים פטורים

הסיטואציה הזו מתרחשת לרוב ביחידות עם מוטיבציה נמוכה לשירות (רוב היחידות). הרופא הצבאי מתמודד לרוב עם חיילים שכל מטרתם היא קבלת פטורים. במציאות כזו, כאשר מתייצב בפני הרופא "חולה אמתי", הוא לא בהכרח יקבל את האבחנה והטיפול המתאימים לו. מכאן הדרך להחמרה במצבו של החייל והסיכוי להגיע למצב של  רשלנות רפואית בצבא – קצרה. למגינת הלב, כבר היינו עדים למספר לא מבוטל של אבחונים מאוחרים, אשר גרמו  לנזק בלתי הפיך.

חיילים ביחידות עם מוטיבציה גבוהה לשירות ממעטים להתלונן

כשרופא יחידתי מטפל ביחידות עם מוטיבציה גבוהה, הוא נתקל בחיילים שממעטים להתלונן. חיילים אלו חוששים שמא הם יפספסו תוכן מקצועי או יפלטו מהקורס היוקרתי. בנוסף, הם חוששים שיתפסו כ"בכייניים" בעיני חבריהם לצוות או בעיניי הפיקוד.  דבר זה גורם למיעוט בתלונות של חיילים – נתון הנובע גם מסף כאב גבוה אצל חיילים אלה.

ניתן לקרוא מאמר לדוגמה שסיקר לוחם שעבר רשלנות רפואית בצבא והוכר כנכה צהל:  תביעה שהוגשה במשרדנו עקב רשלנות רפואית בצבא שהובילה לשבץ מוחי ומשרד הביטחון הכיר בשבץ כמחלה שנגרמה עקב השירות הצבאי.

רופאים צריכים לשים לב יותר לתלונות מחיילים עם מוטיבציה גבוהה לשירות כדי למנוע רשלנות רפואית בצבא

ברי, כי מקרים של תלונות חיילים מיחידות אלו צריכים להדליק נורה אדומה אצל הרופא המטפל. כבר בתלונה הראשונה של אותו החייל הרופא צריך להתייחס לעובדה שמדובר כאן במשהו חריג. הרופא יאלץ לקרוא "בין השורות". לאחר תחקורו של אותו החייל – ולראות ממה הוא באמת סובל. שכן ,החייל יכול לתת תחושה שהוא בסדר למרות הכל ורק מפני שהוא מעוניין לחזור לתפקוד מלא.

עבודת הרופא, לכשעצמה, היא מאוד קשה ומורכבת. בוודאי כאשר מדובר בחיילים אשר לרוב פונים לרופא לא בשביל לקבל באמת טיפול, אלא בשביל לקבל פטורים. על הרופא לבצע סוג של "בדיקת  אמינות" ולקוות שהוא אכן קולע לאמת.

אצל חלק גדול מהרופאים הצה"לים, נוצר במרוצת הזמן "חספוס" לפניות של חיילים, דבר שהוא מסוכן מאוד ועלול להוביל לרשלנות רפואית בצבא.

עברת רשלנות רפואית בצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

דוגמה מהחיים האישיים שלי למצב בו יש סיכון לרשלנות רפואית

כשאני כותב את זה אני נזכר בשני סיפורים שסיפרה לי אשתי –

אשתי, רופאה בכירה בבית חולים גדול במרכז הארץ, ביצעה באחד הימים תורנות מיון במיון הפנימי בבית החולים. בתורנות היא שימשה "מספר אחת" – מנהלת המיון – ותחתיה עוד 4 רופאים.

במהלך התורנות, היא מבחינה שיש מספר רב של חולים שממתינים לרופא וזמן ההמתנה ארוך. היא מקבלת החלטה שהיא פותחת חדר צדדי ומתחילה לקבל חולים גם אליה.

לאחר מספר מטופלים נכנס אליה חייל. אישתי איבחנה אצלו מחלה ורשמה  לו 3 ימי "גימלים". מספר רגעים לאחר מכן נכנס אחד הרופאים הצעירים (מספר 3 או 4 במיון). הוא היה רופא עתודאי בצבא. הרופא הביע תמיהה על כך שאשתי אישרה 3 ימי "גימלים".

בתגובה אשתי השיבה לאותו הרופא, שהיא זו הרופאה שבדקה את החייל והסמכות המקצועית נתונה לה בלבד. בתשובה ענה לה הרופא בזו הלשון: "מה, את לא יודעת שכל החיילים רמאים??"

תפיסה מוטעית לגבי חיילים מניסיון עבר

אין לי ספק, שאותו הרופא לא התבטא כך מרוע או מרצון חלילה לקפח מי מהחיילים. לעניות דעתי הוא התנהל כך משום שאת השירות שלו הוא ככל הנראה ביצע במקום שמרבית הפונים אליו היו חיילים שרוצים לקבל פטורים. הוא יצר לעצמו תפיסת עולם שגויה ולפיה, כל החיילים מתחזים, אשר רק רוצים "גימלים".

מקרה נוסף על חיילת שסבלה מכאבים

מקרה נוסף: פנתה חיילת לאשתי והתלוננה על כאב. החיילת ממש התחננה שלא ירשמו לה ימי "גימלים" אלא שבאמת ירדו לשורש העניין ויבדקו למה היא כל כך סובלת כבר תקופה.

בדיעבד התברר, כי אותה החיילת ביקשה בכל פעם שהייתה פונה לרופא צבאי שיבדקו מה יש לה. בכל פעם שפנתה, קיבלה ימי "גימלים" – בלי שדאגו כי תעבור בדיקה מקיפה.

אילו היו הרופאים הצבאיים מקשיבים לאותה החיילת ולוקחים ברצינות את תלונותיה, היו מבינים שהיא סובלת מתחילתה של מחלה קשה.

 

מחפש/ת עורך דין מומחה לתביעה בגין רשלנות רפואית בצבא?

אתם מוזמנים להשאיר כאן פרטים ונחזור אלכם בהקדם.

לסיכום – רשלנות רפואית בצבא

אין שום הצדקה לפגיעה ברמת השירות והטיפול הרפואי שניתן לחיילי צה"ל. כלל אין זה משנה מהי מורכבות עבודת הרופא מול מגזר זה. המצב הזה לעיתים מקרים רפואיים מגיעים לכדי רשלנות רפואית בצבא הוא מאורע קשה שמצריך תחקור ולמגר ככל הניתן.

יש ודאי פתרון לסוגיה, על רשויות הצבא לתת את הדעת על כך ויפה שעה אחת קודם.

טיפ קטן לחיילים: אם אתם מרגישים שאתם סובלים ממשהו חריג בזמן שירותכם הצבאי ואתם לא מצליחים לקבל באמת טיפול רפואי מתאים, אמליץ לכם לגשת לרופא בכיר מחוץ לצבא. לאחר מכן, להביא את סיכום הביקור ליחידה. דבר זה העשוי לשנות את מהלך ואופן הטיפול הרפואי בכם.

משרד עו"ד ידידה בלומהוף - תביעות משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד בעל ניסיון רב בתביעה לנכות במשרד הביטחון עקב טיפול רפואי כושל שניתן תחת המסגרת הצבאית והביא לידי רשלנות רפואית של ממש, אשר הותירה נכות רפואית אצל החייל/ת. כמו כן, המשרד עובד עם הרופאים המומחים ביותר בארץ אשר נותנים ייעוצים וחוות דעת בתביעות והכל כדי למצות באופן מקסימלי את האפשרות להצלחת התביעה במשרד הביטחון.

המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

מעוניין להגיש תביעה למשרד הביטחון עקב רשלנות רפואית מהצבא?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

נותרה לך נכות עקב רשלנות רפואית בצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

דילוג לתוכן