ועדת למ"ד (לפנים משורת הדין) במשרד הביטחון | סיוע כלכלי לחיילים חולים | עו"ד ידידיה בלומהוף

ועדת למ"ד (לפנים משורת הדין) במשרד הביטחון – אגף שיקום נכים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
כאשר חייל בשירות חובה חלה במחלת הסרטן, מחלה קשה אחרת או מחלת חשוכת מרפא, יוכל החייל להגיש תביעה למשרד הביטחון לצורך קבלת סיוע כספי לתקופת הטיפול הרפואי, בהתאם להוראת אגף שיקום נכים לעניין ועדת למ"ד – לפנים משורת הדין. מאמר זה יעסוק באפשרות לקבל סיוע על חשבון משרד הביטחון עקב המחלה.
ועדת למד במשרד הביטחון - תביעה למשרד הביטחון - עורך דין לתביעה מול משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

תוכן עניינים

הגשת תביעה לוועדת למ"ד במשרד הביטחון

רקע כללי:

חייל שהתגייס לצבא כשהוא בריא ובמהלך שירות החובה אובחן כחולה במחלה ממארת ו/או חשוכת מרפא, ישוחרר בדרך כלל משירותו הצבאי עקב פרופיל פוסל שירות. חייל כזה יוכל להגיש למשרד הביטחון – אגף שיקום נכים בקשה לקבלת טיפול רפואי על חשבון משרד הביטחון וכן סיוע כלכלי (דמי קיום) לתקופת הטיפול.

הגשת תביעה לוועדת למ"ד במשרד הביטחון

למעשה, תביעה זו מוגשת לאגף שיקום נכים במשרד הביטחון כדי לסייע לחייל מבחינה רפואית וכלכלית במשך תקופת המחלה. ניתן להגיש תביעה כזו  גם כאשר המחלה ממנה סובל החייל לא נגרמה בגלל השירות הצבאי, אלא פרצה במהלכו. משרד הביטחון-אגף שיקום נכים עשוי להעניק סיוע כלכלי ורפואי לחייל ששוחרר עקב מחלה קשה גם כשלכאורה הוא אינו מחויב בכך, שכן המחלה לא נגרמה בעקבות השירות או כתוצאה ממנו והוא עושה זאת לפני משורת הדין, לפי הוראה 80.03 של משרד הביטחון אגף שיקום נכים.

לרוב, תביעות להכרה כנכה צה"ל במשרד הביטחון -אגף שיקום נכים מתבצעות כאשר חייל או איש ביטחון מעוניין לקבל הכרה כנכה עקב חבלה או מחלה שאירעה לו במהלך השירות הצבאי וכתוצאה ממנו. במצב כזה על התובע להוכיח קשר ישיר בין המחלה/ חבלה לבין השירות הצבאי או הביטחוני, כלומר, שהמחלה /חבלה נגרמה עקב וכתוצאה מהשירות באופן מלא או לפחות חלקי. רק לאחר הוכחת קשר זה התובע יקבל  הכרה כנכה צה"ל על כל הזכויות והמענקים המשתמעים ממנה.

הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בצבא למשרד הביטחון

בקשה להכרה כנכה צה"ל במקרה של מחלה ממארת שלא דרך ועדת למ"ד אפשרית במקרים בהם החייל טוען  שההתנהלות הרפואית בצבא ו/או רשלנות רפואית בצבא היא שגרמה למחלה ממנה הוא סובל ו/או להחמרה בה. במקרה זה ניתן יהיה להגיש תביעת נכות במשרד הביטחון. התובע יוכיח שאכן טופל ברשלנות ויצביע על הקשר בין הרשלנות הרפואית לבין הנכות שנוצרה בעקבותיה. רק לאחר הוכחה זו יוכל התובע להיות מוכר כנכה צה"ל. במקרים אחרים של התפרצות מחלה קשה בצבא, התביעה תתנהל דרך ועדת למ"ד כאמור.

ניתן לקרוא מאמר מיוחד שעוסק ברשלנות רפואית בצבא והאפשרויות להגשת תביעה בגינה בלינק: "רשלנות רפואית בצבא – אפשרות להיות מוכר כנכה צה"ל​ – תביעה נגד משרד הביטחון"

סובל/ת ממחלה שאירעה לך כתוצאה מהשירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

כדי לקבל את הזכאות לזכויות כלכליות ורפואיות דרך ועדת למ"ד, יצטרך החייל החולה לעמוד במספר קריטריונים מצומצמים:

כללים לקבלת הסיוע דרך ועדת למ"ד במשרד הביטחון

  1. המחלה אירעה במהלך שירות החובה בלבד, התובע יוכר לאחר שחרורו מהצבא, הכרה תהיה לפנים משורת הדין כאשר המחלה הינה ממארת, ו/או גורמת לפגיעה קשה באיכות החיים, והטיפול במחלה הינו פליאטיבי בלבד.
  2. המחלה נתגלתה במהלך השירות הצבאי, כאשר בתהליך גיוס החייל לצה"ל ובסמוך אליו נעשו מאמצים סבירים לגלות המחלה, או שלא היתה כל סיבה סבירה לחשוד בקיומה.

 

משך תקופת הסיוע לפי ועדת למ"ד באגף השיקום

  1. חייל שחלה במחלה קשה ו/או חשוכת מרפא ונמצא בעיצומו של טיפול רפואי – תקופת זכאותו לפנים משורת הדין הינה לשניים עשר חודשים מיום שחרורו משירות סדיר בצה"ל.
  2. אם החייל החולה ממשיך בטיפול פעיל (אישפוז, טיפול כימותרפי ורדיותרפי) בתום תקופה של שנה, ניתן להאריך את הזכאות לפנים משורת הדין לתקופה של שנה נוספת בהמלצת הרופא המוסמך הראשי של אגף שיקום נכים .

מחלות שניתן להגיש בגינן תביעה ולקבל סיוע לפי ועדת למ"ד

המחלה צריכה להיות מחלה סופנית חשוכת מרפא, או מחלה ממארת היסטולוגית (מצרף מטה קובץ המפרט את רשימת המחלות המוכרות לפי הוראה 80.30 לאגף שיקום נכים). כל מחלה קשה אחרת, חשוכת מרפא הדורשת טיפול, שאינה ברשימה ניתן יהיה להגיש בקשה שתידון ע"י הרופא המוסמך הראשי של אגף שיקום נכים.

 

הגשת התביעה לאגף השיקום – ועדת למ"ד

ניתן להגיש את התביעה באופן ישיר למשרד הביטחון מיד לאחר מועד השחרור. כמו כן, ניתן להיעזר בענף חיל הרפואה (מקרפ"ר, ר"מ ד', יחידת מחלימים) כדי שיעבירו את המלצתם לאישור זכאות לפנים משורת הדין בצרוף מסמכים רפואיים לאגף השיקום במשרד הביטחון.

 

את רשימת המחלות להכרת לפנים משורת הדין לניתן לקרוא בליינק: "רשימת מחלות בקטגוריה של הכרת לפנים משורת הדין"

 

עורך דין לתביעה מול משרד הביטחון

לעיתים לחייל החולה יש ספק אודות הקשר שבין השירות הצבאי ובין התפרצות המחלה, או במעורבות אופי השירות הצבאי בהחמרת מחלתו. כמו כן  לעיתים קיימת התלבטות בדבר הדרך הנכונה להגשת התביעה (למ"ד, אגף שיקום נכים, תביעה אזרחית וכדומה). במקרים אלו  נכון יהיה להיעזר בשירותיו של עו"ד הבקיא בנבכי הוועדות הרפואיות השונות במשרד הביטחון, ובעל ניסיון בליווי חיילים בתביעות מעין אלו  על מנת להגיע למיצוי זכויות ותמיכה מקסימלית שניתן לקבל ממשרד הביטחון.

נפצעת או חלית בשירות הצבאי?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות. כמו כן המשרד מייצג בהצלחה רבה תביעות בגין רשלנות רפואית שנגרמו עקב טיפול רשלני במסגרת השירות הצבאי.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל/ת ממחלה שהוחמרה עקב רשלנות רפואית בצבא ?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

סובל/ת ממחלה שאירעה לך עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

דילוג לתוכן