קרע בלברום הירך בצבא | הכרה כנכי צהל | עורך דין משרד הביטחון

קרע בלברום הירך בצבא – הכרה כנכה צהל – עורך דין משרד הביטחון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
קרע בלברום בירך שנוצר כתוצאה מפעילות אינטנסיבית בצבא שכיח בקרב חיילים ובפרט בקרב הלוחמים. במאמר זה אסקור בפניכם את השלבים הרלוונטיים לבחינת האפשרות להגשת תביעה למשרד הביטחון בגין פציעה כזאת שבסופה תוכלו להיות מוכרים כנכי צה"ל.
קרע בלברום בירך - עורך דין משרד הביטחון

תוכן עניינים

קרע בלברום הירך שנגרם כתוצאה משירות צבאי:

רקע כללי:

לברום הירך הוא בולם הזעזועים של מפרק הירך ובין יתר תפקידיו הוא מגביר את יציבות המפרק – הגדול ביותר בגוף האדם. קרע בלברום הירך שנגרם במסגרת שירות צבאי שכיח בעיקר בקבוצת הלוחמים, ואבחונו עשוי להגיע לפרק זמן ארוך יחסית.

הקרע יכול להיגרם כתוצאה מחבלה או מפעילויות ספורטיביות אינטסיביות מתמשכות, ובייחוד מפעולות כגון סיבוב או כיפוף הירך, היכולות לגרום כעבור זמן לקרע. לכן, כפי שציינתי, שכיחות הפציעה בקרב לוחמים גבוהה יותר באופן משמעותי.

על פי רוב, פציעה זו נגרמת כאשר מבנה הירך אינו תקין (מבחינה סטטיסטית לשליש מהאוכלוסייה מבנה לא תקין של הירך, אולם רק חלק קטן מהם מודע לכך – מבנה ששמו הוא Cam, Pincer) וכאשר מתבצעות פעולות ספורטיביות הגורמות ללחץ על המפרק, ובסופו של דבר גם לקרע בלברום הירך. לאתר אורתופדי בינלאומי העוסק בפציעות אורתופדיות – לחצו כאן

קרע בלברום הירך
קרע בלברום הירך – אתר orthobullets

קרע בלברום הירך – אבחון

את הפציעה מלווה תחושת כאב בעיקר באזור המפשעה (לעיתים באופן ממוקד ולעיתים באופן רחב יותר), היכולה להעלות סימני שאלה רבים לגבי מקור הכאב. לכן אבחנה סופית וחד משמעית עלולה להימשך זמן רב, על אחת כמה וכמה כשמדובר בפציעה שנגרמה כתוצאה מפעילות צבאית שעל הטיפול בה אמונה המרפאה הצבאית. נציין שאבחנה סופית של קרע בלברום הירך תיתכן באמצעות בדיקת הדמיה מסוג MRI ארתרוגרם.

קרע בלברום הירך – ניתוח והחלמה

בדרך כלל הניתוח שיבוצע יהיה ארטוסקופי (ניתוח זעיר), והטיפול ייעשה באמצעות תפירה או שיוף של החלק הקרוע. אם יש בליטה במפרק (Cam) או כיסוי יתר של האיצטבלום (Pincer), התיקון יבוצע על ידי שיוף, כדי למנוע קריעה נוספת של הלברום בהמשך החיים.

סובל/ת מקרע בלברום מהצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

קשר סיבתי בין קרע בלברום הירך לבין השירות הצבאי

עצם העובדה שהחייל לא סבל מכאבים במפרק הירך קודם לשירות הצבאי ובשירות הוא החל לסבול- לא יובילו את משרד הביטחון להכיר בו כנכה צה"ל.

כפי שנכתב למעלה, קרע של הלברום בירך יכול להיגרם בעקבות מספר דברים. כאשר מוגשת תביעה למשרד הביטחון, על התובע להוכיח שהקרע נגרם בעקבות השירות הצבאי.

לדוגמא: כאשר חייל נחבל ולראשונה עבר פריקה של הירך, ניתן יהיה להוכיח לרוב, כי הפריקה היא זו שגרמה לקרע. במצבים כאשר לא תהיה חבלה ברורה של המפרק, יצרך התובע להוכיח שהקרע נגרם בעקבות השירות הצבאי ולא בעקבות מבנה לא תקין של הירך (קאם, פינסר).

 

ר"מ 2 לאחר ניתוח בירך

בזמן ההחלמה מהניתוח החייל יהיה תחת פיקוח של חיל הרפואה – ר"מ 2. בתקופה הסמוכה לניתוח ומייד אחריו יעבור המנותח תהליך של "וועדה רפואית", וקרוב לוודאי שהפרופיל הרפואי שלו ירד לפרופיל פוסל שירות. כך – צפוי החייל להשתחרר מצה"ל. כמו כן, במידה ויתרת השירות של חייל הפצוע עומדת על פחות משישה חודשים עד למועד השחרור, יתכן שהוא ישוחרר משירות צבאי לצמיתות.

לכתבה בנושא "שיחת זכויות" שנערכת לפני הוועדה הרפואית ניתן לקרוא בלינק: שיחת זכויות בצבא – מה מטרתה ומהן ההשלכות? – עורך דין תביעות משרד הביטחון

כבר בר"מ 2 עומדת בפני החייל האפשרות להגיש תביעה נגד אגף השיקום, ובר"מ 2 אף מציעים לחייל להתחיל בתהליך, בעזרתם של החיילים המשרתים בו. לקריאה נוספת בנושא זה ראו "הגשת תביעה למשרד הביטחון דרך ר"מ 2 בגין חבלה או מחלה – יתרונות וחסרונות".

הגשת תביעה למשרד הביטחון בגין קרע בלברום הירך:

אגף שיקום נכים בפתח תקווה
מטה אגף שיקום נכים במשרד הביטחון

כאשר חייל ביצע פעילות פיזית שגרמה לקרע בלברום, ניתן יהיה לבחון את האפשרות להגשת תביעה נגד משרד הביטחון על מנת שבסיום התהליך הוא יוכר כנכה צה"ל ויקבל את ההטבות הנלוות למעמדו החדש.

מכיוון שאבחנת הפציעה כרוכה בזמן רב ועשויה להיות מורכבת בהיבטים כגון מכניזם הפציעה ומבנה הירך הספציפי, דרושה עבודה מקצועית שתוכיח בסופו של דבר את הקשר הסיבתי בין הפציעה לבין פעילות שבוצעה במסגרת שירות צבאי וכך להעביר את האחריות למשרד הביטחון.

כאשר מוגשת תביעה נגד משרד הביטחון, מדובר בתהליך שבו המשרד אוסף את כל פרטי התיק הרפואי של התובע מהזמן שקדם לתחילת שירותו הצבאי ואף יפנה את התובע לחוות דעת של מומחה רפואי אורתופדי לצורך בחינת הקשר הסיבתי בין הפציעה לבין השירות הצבאי. עקב הקושי באבחנת הקרע, נציגי משרד הביטחון יחפשו תלונות על כאבים במפשעה, קליקים בירך או כאבים אחרים שיכולים להסביר התפתחות של קרע בלברום עוד לפני השירות הצבאי, וכך לנסות ולצמצם ככל שניתן את מידת האחריות שלהם לפציעה.

דוח פציעה:

בחבלות שקרו כתוצאה מאירוע תאונתי (אירוע חבלתי ברור) על החייל התובע לוודא שנכתב ונחתם דוח פציעה באופן ברור ומדויק. ניתן לקרוא בהרחבה מאמר מיוחד העוסק בחשיבות דו"ח פציעה בצבא בלינק: "דו"ח פציעה בצבא – מה מטרתו ומתי אנחנו נזקקים לו? – עורך דין משרד הביטחון".

זמן להגשת תביעה למשרד הביטחון – אגף שיקום נכים:

טיפול רפואי:

אם וכאשר יועבר החייל הפצוע לר"מ ד' (פרופיל 24 – שחרור זמני מהצבא) או ישוחרר סופית מצה"ל (פרופיל 21), הוא יידרש להגיש תביעה לאגף השיקום באופן מיידי, וזאת לצורך קבלת טיפול רפואי על חשבון משרד הביטחון. קצין התגמולים נותן "הכרה לצורך הטיפול הרפואי" כאשר קיים סיכוי סביר שהתביעה תתקבל. הטיפול הרפואי על חשבון משרד הביטחון חשוב ביותר ויכול לחסוך הוצאות רפואיות גבוהות ורבות. ניתן לקבל מימון טיפולים, תרופות, ניתוחים וכיוצא באלה הדברים – והכל בהתאם להמלצות הרפואיות ובאישור הרופא המחוזי של האגף.

תשלום על ימי מחלה:

בנוסף, אם החייל איבד את כושר העבודה שלו כתוצאה מהחבלה הוא יכול להגיש במקרים מסויימים תביעה לתגמולי טיפול רפואי לאגף השיקום. כך יוכל החייל לקבל שכר על התקופה שבה לא יכול היה לעבוד, והכל בהתאם לנהלים ובאישור קצין התגמולים והרופא המחוזי.

הגשת תביעה למשרד הביטחון:

את התביעה יש להגיש למשרד הביטחון, אגף שיקום נכים. כמובן שלעורך דין שתחום התמחותו הוא תביעות נגד הצבא יש יתרון משמעותי בבואו לנהל תביעה מסוג זה. עורך הדין יגיש את התביעה עבור החייל הפצוע בעצמו ויתלווה אליו בוועדה הרפואית העתידה לקבוע את רמת אחוזי הנכות שלו.

 

מחפשים עורך דין לתביעות משרד הביטחון?

אתם מוזמנים להשאיר כאן פרטים ונחזור אלכם בהקדם.

לסיכום:

כאשר אובחן קרע בלברום בירך בצבא מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתביעות משרד הביטחון המכיר היטב את הליך התביעה מול המשרד את סיכויי ההצלחה של התביעה ואת הבעיות שיכולות לצוף במעלה הדרך. כפי שציינתי, קרע מסוג זה נגרם בדרך כלל לאוכלוסייה בעלת מבנה מפרק לא תקין וכרוך בזמן אבחון ארוך יחסית.

לכתבה בנושא קרע בלברום בכתף בצבא ניתן לקרוא בלינק: "פריקת כתף בצבא – קרע בלברום בכתף כתוצאה מהשירות הצבאי – עורך דין תביעות משרד הביטחון"

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון  ידידיה בלומהוף  הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל/ת מקרע בלברום עקב השירות הצבאי?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

סובל/ת ממחלה שאירעה לך עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

דילוג לתוכן