פריצת דיסק בצבא | בלט דיסק בצבא | תביעה נגד משרד הביטחון בגין בעיות גב

בלט או פריצת דיסק בצבא – עורך דין משרד הביטחון

פריצת דיסק בצבא הינו מאורע שכיח והאבחנה שלו מתבצעת בבדיקת הדמיה C.T. או M.R.I. חיילים רבים פונים לרופא הצבאי בתלונות על כאבי גב ומופנים לבדיקת הדמיה. לעיתים, הבדיקה מצביעה על כך שקיימת בעיה של פריצת דיסק. אבחנה שכזו, פריצת סימפטומטית היא בהחלט ממצא רפואי אשר לא אמור להופיע אצל חיילים צעירים. משכך, רבים מהם מבקשים לדעת, האם ממצא זה עשוי לזכות אותם בקבלת תגמולים ממשרד הביטחון.
פריצת דיסק בצבא

תוכן עניינים

פריצת דיסק – רקע כללי

בכדי להבין טוב יותר אם אתם יכולים להגיש תביעה למשרד הביטחון בשל פריצת דיסק בצבא או בשל בעיות אחרות בעמוד השדרה, אנחנו חייבים להבין טוב את מבנה עמוד השדרה, איזו פציעה/בעיה יכולה להיחשב נכות רפואית שניתן להגיש עליה תביעה, ואיך ניתן להוכיח שהבעיה בגב ,בעמוד השדרה נגרמה שעקבות הצבא.

איך בנוי עמוד השדרה?

שלושים ושלוש חוליות מרכיבות את עמוד השדרה שמתחיל מבסיס הגולגולת ונמתח עד לאגן. החוליות מונחות אחת על השנייה כאשר בין החוליות יש דיסק העשוי מסיבים קשיחים. במרכז הדיסק, יש "כרית" צמיגית אשר משמשת כבולם זעזועים. בתוך תעלת החוליות עוברים כל חוטי העצבים אשר מחזירים מידע למוח מחלקי הגוף השונים.

פריצת דיסק- עמוד שדרה
פריצת דיסק- עמוד שדרה

עמוד השדרה מחולק למספר חלקים

עמוד שדרה צווארי – 7 חוליות ראשונות שיוצאות מהגולגולת (מסומנות באות C – באנגלית CERVICAL= צווארי)

עמוד שדרה חזי/גבי  – 12  חוליות חזה (מסומנות באות D או T – באנגלית  THORAX =חזה)

עמוד שדרה מותני/תחתון –  5 חוליות מותניות (מסומנות באות L – באנגלית  LUMBAR =מותני)

עמוד שדרה עכוזי – 5  חוליות העכוז (מסומנות באות S – באנגלית SACRUM=עכוזי)

עצם הזנב – 4 חוליות קטנות (קוקסיס)

סרטונים בנושא פריצת דיסק ותביעות למשרד הביטחון

פריצת דיסק אצל טייסי קרב ותביעה

פריצת דיסק בצבא והגשת תביעה

תהליך התביעה במשרד הביטחון

מה חשוב לשים לב בהחלטת הוועדה הרפואית

מתי נקבעים אחוזי נכות קבועים?

למה חשוב להגיש תביעה

ערעור על החלטת הוועדה הרפואית

הכרה מלאה ללוחמים שהוכרו בעבר בהחמרה

מה זה פריצת דיסק ומה ההבדל בין פריצת דיסק לבלט דיסק?

פריצת דיסק או לפי המונח המקצועי "בקע דיסק", הינו מצב בו כל הסיבים של הדיסק נקרעו והחומר הצמיגי יצא החוצה. לעומת זאת, בלט דיסק הינה פגימה קלה יותר, כאשר רק חלק מהסיבים נקרעו והחומר הצמיגי עדיין נמצע במקום.

כיוון שהסיבים נקרעו הן בפריצת דיסק והן בבלט, החוליה עומדת בצורה שונה מהמצב התקין. מצב זה, לכשעצמו, יכול לגרום לכאבי גב. כמו כן, ישנה אפשרות שכתוצאה מתנוחת החוליה, נגרם לחץ על חוט העצבים שעוברים בתעלת עמוד השדרה. לפיכך, יכולה להיות פגיעה בחוט אשר תגרום להקרנות כאב/ נימולים באיברים שמתחת לחוליה הפגומה – רדיקולופתיה.

 

סובל מפגיעה בעמוד השדרה מהצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

ספרות רפואית בנושא בלט ופריצת דיסק

כיום אין הוכחות ברורות לגורמים המובילים להיווצרות של פריצת דיסק או בלט דיסק. ישנם אורתופדים אשר מכנים את הבעיות הנ"ל כמחלה השכיחה ביותר בעולם, אחרי מחלת השפעת.

בגילאי ה-20, כשליש מהאוכלוסייה יסבלו מפריצת דיסק או מבלט דיסק אחד לפחות (1 לכל 3 אנשים). בגילאי ה-40 כשני שליש מהאוכלוסייה יסבלו מפריצה או מבלט דיסק אחד לפחות ( 2 לכל 3 אנשים).

עוד ניתן ללמוד מהספרות הרפואית, שלא נמצא הבדל בין עיסוק במקצוע מסויים לעניין הופעה של בלט או פריצת דיסק. לא ניתן היה למצוא מובהקות סטטיסטית בין אדם שעובד כסבל ואדם שעובד כל היום על המחשב. כלומר, לא היה ניתן לאבחן כי בלט או פריצת דיסק נגרמו ישירות מסוג העבודה.

ניתן לקרוא בהרחבה בנושא הקשר הסיבתי בין השירות הצבאי לפריצת דיסק, עם מאמרים רפואיים עדכניים בלינק: "חבלה בעמוד שדרה במסגרת השירות הצבאי – פריצת דיסק בצבא – תביעה למשרד הביטחון".

פריצת דיסק בצבא
פריצת דיסק בצבא

היתכנות לפריצת דיסק או בלט בעמודי השדרה השונים

ישנם הבדלים בין החוליות השונות ובין סוגי עמוד השדרה.

  1. עמוד שדרה מותני/תחתון הינו בעל השכיחות הגבוהה ביותר לבלט או פריצת דיסק בטווחי הגילאים שבין 20-40.
  2. עמוד שידרה צווארי הינו בעל שכיחות נמוכה יותר מעמוד שדרה מותני, כאשר לרוב מועד ההתפרצות נפוץ בגילאים מאוחרים יותר.
  3. עמוד שדרה חזי הינו בעל שכיחות נמוכה יותר לבלט או פריצת דיסק.

בלט או פריצת דיסק בצבא

חיילים רבים ובעיקר לוחמים, מתלוננים שהם סובלים מבעיות גב. לטענתם, בעיות אלה הן תוצאה ישירה מהשירות הצבאי. זאת מפני שהרימו משקל רב וסחבו אותו למשך ימים שלמים. אצלם, הבעיה הופיעה גם מבלי שהתרחש אירוע תאונתי ברור עם פגיעה בגב. כמו כן, ישנם חיילים אשר זוכרים אירוע ספציפי ברור שבעקבותיו החלו כאבים בעמוד השדרה. חיילים אלו גם התלוננו על הקרנות כאב/ נימול לאזור הרגלים.

כאשר פריצת הדיסק באה לידי ביטוי בפגיעה של הגפיים התחתונות, ברגל, ידיים, צליעה, קושי בישיבה, חולשה וכיוצ"ב ניתן להסיק כי הפריצה בעמוד השדרה לוחצת על חוט השדרה ולכן יש השפעה על הגפיים. מצב שכזה, הרופאים בהתחלה ינסה לטפל באופן שמרני עד לרגע שהם יחששו לפגיעה עיצבית כרונית ואז תהיה המלצה לניתוח. – מצב כזה, כאשר ישנה פגיעה עצבית משמעותית בעקבות הפציעה ברור לכום שמדובר בנכות ומשרד הביטחון לא יוכל לטעון כי אין נכות. וכלן מה שישאר לתובע לעשות זה להוכיח כי פריצת הדיסק נגרמה בעקבות השירות הצבאי.

מחפש עו"ד שייצג אותך בתביעה מול משרד הביטחון?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

תביעה נגד משרד הביטחון בגין פריצת דיסק או בלט דיסק בצבא

בכדי לתבוע את משרד הביטחון, נדרש התובע להוכיח קשר סיבתי עובדתי וקשר סיבתי משפטי לכך שהפגיעה שנגרמה לו היא כתוצאה מהשירות הצבאי. חשוב מאוד להכיר את הספרות המקצועית הרפואית בכדי להבין היטב את השתלשלות העניינים. זאת על מנת להוכיח את הקשר הסיבתי לצבא. צריך לזכור, שהליך תביעה שכזה הוא הליך משפטי בשאלה רפואית. לכן, הידע העדכני בתחומים הרפואיים הוא הכרחי.

לאחרונה, אנו נתקלים בתביעות רבות שנדחות אצל קצין התגמולים בשל פגיעה בגב התחתון. לעיתים, רק לאחר ערעור לבית המשפט על החלטת קצין התגמולים ניתן לראות הצלחות וזאת כאשר ביהמ"ש משנה את החלטת קצין התגמולים.

בחירת עורך דין משרד הביטחון
קשר סיבתי רפואי משפטי – פריצת דיסק בצבא

הוכחת הקשר הסיבתי של פריצת דיסק לצבא

קיים קושי בהוכחת הקשר הסיבתי שבין השירות הצבאי לבין הפריצה/בלט בעמוד השדרה המותני (גב התחתון) כתוצאה מהשירות הצבאי. הספרות הרפואית מוכיחה, שרוב הפגיעות בגב התחתון הינן פגיעות ניוונית אשר נוצרו משחיקה טבעית של הגוף. כלומר, אין קשר ישיר לפעילות בצבא. לכן, יהיה קשה להוכיח למשרד הביטחון שלולא השירות הצבאי, לא הייתה מופיעה הפגימה.

על התובע להציג עמדה עובדתית ועמדה רפואית אשר "מתקבלת מאוד על הדעת" בכדי שבית המשפט יקבל את הערעור.

עם זאת, כאשר התובע התלונן באופן ברור לאחר אירוע יחיד או מספר אירועים על כאבים בגב ואכן ישנם ממצאים אשר מתעדים את פגימתו בגב עם נכות ברורה (וההיסטוריה הרפואית של התובע נקייה מתלונות בגב התחתון), לא די בכאסבים בעמוד השדרה כדי להוכיח נכות. אזי יהיה פשוט יותר להוכיח לבית המשפט שאכן האירוע הספציפי גרם לפגימה הספציפית.

במצב דברים זה, כדאי יהיה למלא דו"ח פציעה באופן ברור ומדויק. ניתן לקרוא בהרחבה מאמר העוסק בנושא: "דו"ח פציעה בצבא – מה מטרתו ומתי אנחנו נזקקים לו? – עורך דין משרד הביטחון".

זכייה באחוזי נכות כתוצאה מבלט או פריצת דיסק בצבא

בכדי לזכות באחוזי נכות בוועדה הרפואית של משרד הביטחון, נדרש התובע להציג מגבלות או פגמים לפי תקנות הנכים. עצם הבלט או פריצת דיסק לא מהווה, כשלעצמה אחוזי נכות. אחוז נכות בפגיעה בעמוד שדרה ניתן לקבל במידה וקיימת הגבלה תנועתית, פגיעה בגפיים, פגיעה נוירולוגית ועוד.

שבר בחוליה שבעמוד השדרה כתוצאה מחבלה – במסגרת הצבא

כאשר אדם נחבל וכתוצאה מכך נגרם לו שבר/ סדק בחוליה אזי שכאן הוכחת הקשר הסיבתי בין השירות הצבאי לבין הפגימה תהיה פשוטה יותר.

פסקי דין בעניין פריצת דיסק בצבא

ישנם מספר רב של פסקי דין אשר דחו את הערעור על החלטת קצין התגמולים. פסקי דין אלו קבעו, שהחלטת קצין התגמולים לדחות את התביעה הייתה החלטה נכונה בנסיבות העניין. ישנם מספר פסקי דין שקיבלו את הערעור. הם ביטלו את החלטת קצין התגמולים וקבעו כי מתקיים קשר סיבתי בין הפגימה בגב התחתון של המערער לבין תנאי שירותו הצבאי.

ישנה חשיבות רבה להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתביעות משרד הביטחון, בכדי להבין היטב את השתלשלות האירועים ובכדי לשקול הגשת תביעה בגין הפגיעה בגב. פנייה שכזו יהא בה גם כדי להגביר את הסיכויים להוכחת הקשר הסיבתי שבין הפגימה לבין השירות הצבאי.

אחוזי נכות בגין פריצת דיסק בצבא ובעיות גב נוספות

לאחר שמשרד הביטחון יכיר בבעיית עמוד שדרה כבעיה שנגרמה בעקבות השירות הצבאי, יופנה התובע לוועדה רפואית במשרד הביטחון לצורך קביעת אחוז הנכות במשרד הביטחון.

הוועדה הרפואית של משרד הביטחון תקבע את גובה הנכות בהתאם למצבו הרפואי של התובע לפי תקנות הנכות של משרד הביטחון. רופאי הוועדה יקבעו לפי סעיפי התקנות ובהתאם למגבלת התנועה, פגיעה נוירולוגית שבעקבות הנכות, פרוצדורה רפואית שבוצעה וכיוצ"ב.

לסעיפי הנכות שבתקנות, ניתן ללחוץ כאן (סעיף 37 לתקנות)

תביעה להחמרת מצב במשרד הביטחון
בדיקה רפואית לקביעת נכות

ועדה רפואית על פריצת דיסק בצבא

לאחר שהוכר הקשר הסיבתי (לרוב אחרי חוות דעת מטעם משרד הביטחון) יזומן התובע בפני וועדה רפואית במשרד הביטחון (שיבא, לוינשטיין או במחוזות השונים). לרוב הוועדות בנושא עמוד שדרה יהיו נוכחים רופא מאורתופד ורופא ניורולוג, וזה כיוון שפריצת דיסק בצבא גורמת לעיתים לפגיעה בטווחי התנועה, בשרירים שתומכים – תחום אורתופדיה, ופגיעה ניורולוגית בעקבות הלחץ שמייצרת הפריצה על חוט השדרה, דבר שיכול לגרום לנכויות ניורולוגיות.

הבדיקות הרפואיות היו בנושאי טווחי תנועה, פגיעה בהליכה, פגיעה בכוח, ירידה בתחושה, הקרנות כאב, ופגיעה ניורולוגית. ככל שהפגיעות יהיו רבות יותר וככל שעוצמת הפגיעה תהיהי משמעותית יותר – כך אחוז הנכות יהיהי גבוה יותר.

טיפ חשוב שכדאי לבדוק

לאחר קבלת ההחלטה כדאי לוודא שהבדיקה הקלינית שנמצאה בוועדה הרפואית תואמת את אחוזי הנכות שנקבעו. כלומר, אם ישנם מבחנים של פגיעה בתחום הניורולגיה ( פגיעה בכוח, פגיעה ברפלקסים, ירידה בתחושה) יש לוודא שנקבע אחוז נכות נוסף מלבד אחוז הנכות שנקבע עבור טווחי התנועה.

ככל שהוועדה שכחה לציין ולקבע נכות גם על מרכיב זה – יש לכתוב מכתב ליו"ר הוועדה לצורך דיון נוסף וחבל לפנות על כך בפני הוועדה העליונה.

לסיכום – תביעה נגד משרד הביטחון בגין פריצת דיסק בצבא

בכדי להיות מוכר כנכה צה"ל, על התובע לעמוד בהוכחת הקשר הסיבתי שבין הפגימה לבין השירות הצבאי. עמוד שדרה הינו סוגיה קשה. הוכחת הנזק עומדת לפתחם של התובעים את משרד הביטחון. זאת מפני שכאמור, אין הוכחה מובהקת שעומס על הגב יוביל בוודאות לבלט או פריצת דיסק. חלק גדול מתביעות שמוגשות למשרד הביטחון, בגין העומסים החריגים בשירות הצבאי בשל בלט או פריצת דיסק בגב התחתון, נדחות.

עם זאת, לא ניתן להתעלם מהעובדה, שכאשר חייל היה "נקי" מפגימות בגב התחתון ולאחר ביצוע של פעילות מסויימת אשר העמיסה על הגב באופן חריג, הוא החל לסבול מכאבים והגבלות השווים לנכות. יהיה קשה להסביר מדוע זה לא יהיה קשור לפעילות הנ"ל.

כאשר מדובר באירוע תאונתי אשר יצר פגימות בגב, או כאשר הפגימה נמצאת באזורים השכיחים פחות בעמוד השדרה, אזי שיהא ניתן לבחון את האפשרות להוכחת הקשר הסיבתי ולתבוע את משרד הביטחון.

 

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עו"ד ידידיה בלומהוף הינו עורך דין המתמחה בתביעות נגד הצבא. הוא מייצג מספר רב של תובעים בפני הוועדות הרפואיות ומשרד הביטחון. למשרד יש ניסיון רב בייצוג בעיות גב שונות ובקשר רציף עם המומחים הטובים ביותר בעמוד שדרה בארץ. כבר בפגישה הראשונה עו"ד ידידיה יוכל להציג את סיכויי ההצלחה בתביעה וימליץ על פעולות מסוימות, אשר בכוחן לקדם את ההליך. משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף זכה להיות המשרד המייצג והמוביל של לוחמים ביחידות מיוחדות בשירות הצבאי ובשרות הביטחוני.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל מפגיעה בגב כתוצאה מהצבא?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

סובל מפריצות דיסק מהצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן