בלט או פריצת דיסק בצבא – עורך דין משרד הביטחון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
פריצת דיסק בצבא הינו מאורע שכיח והאבחנה שלו מתבצעת בבדיקת הדמיה C.T. או M.R.I. חיילים רבים פונים לרופא הצבאי בתלונות על כאבי גב ומופנים לבדיקת הדמיה. לעיתים, הבדיקה מצביעה על כך שקיימת בעיה של פריצת דיסק. אבחנה שכזו היא בהחלט ממצא רפואי אשר לא אמור להופיע אצל חיילים צעירים. משכך, רבים מהם מבקשים לדעת, האם ממצא זה עשוי לזכות אותם בקבלת תגמולים ממשרד הביטחון.
פריצת דיסק בצבא

פריצת דיסק – רקע כללי

איך בנוי עמוד השדרה?

שלושים ושלוש חוליות מרכיבות את עמוד השדרה שמתחיל מבסיס הגולגולת ונמתח עד לאגן. החוליות מונחות אחת על השנייה כאשר בין החוליות יש דיסק העשוי מסיבים קשיחים. במרכז הדיסק, יש "כרית" צמיגית אשר משמשת כבולם זעזועים. בתוך תעלת החוליות עוברים כל חוטי העצבים אשר מחזירים מידע למוח מחלקי הגוף השונים.

עמוד השדרה מחולק למספר חלקים

עמוד שדרה צווארי – 7 חוליות ראשונות שיוצאות מהגולגולת (מסומנות באות C – באנגלית CERVICAL= צווארי)

עמוד שדרה חזי/גבי  – 12  חוליות חזה (מסומנות באות D או T – באנגלית  THORAX =חזה)

עמוד שדרה מותני/תחתון –  5 חוליות מותניות (מסומנות באות L – באנגלית  LUMBAR =מותני)

עמוד שדרה עכוזי – 5  חוליות העכוז (מסומנות באות S – באנגלית SACRUM=עכוזי)

עצם הזנב – 4 חוליות קטנות (קוקסיס)

מה זה פריצת דיסק ומה ההבדל בין פריצת דיסק לבלט דיסק?

פריצת דיסק או לפי המונח המקצועי "בקע דיסק", הינו מצב בו כל הסיבים של הדיסק נקרעו והחומר הצמיגי יצא החוצה. לעומת זאת, בלט דיסק הינה פגימה קלה יותר, כאשר רק חלק מהסיבים נקרעו והחומר הצמיגי עדיין נמצע במקום.

כיוון שהסיבים נקרעו הן בפריצת דיסק והן בבלט, החוליה עומדת בצורה שונה מהמצב התקין. מצב זה, לכשעצמו, יכול לגרום לכאבי גב. כמו כן, ישנה אפשרות שכתוצאה מתנוחת החוליה, נגרם לחץ על חוט העצבים שעוברים בתעלת עמוד השדרה. לפיכך, יכולה להיות פגיעה בחוט אשר תגרום להקרנות כאב/ נימולים באיברים שמתחת לחוליה הפגומה – רדיקולופתיה.

סובל מפגיעה בעמוד השדרה מהצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

ספרות רפואית בנושא בלט ופריצת דיסק

כיום אין הוכחות ברורות לגורמים המובילים להיווצרות של פריצת דיסק או בלט דיסק. ישנם אורתופדים אשר מכנים את הבעיות הנ"ל כמחלה השכיחה ביותר בעולם, אחרי מחלת השפעת.

בגילאי ה-20, כשליש מהאוכלוסייה יסבלו מפריצת דיסק או מבלט דיסק אחד לפחות (1 לכל 3 אנשים). בגילאי ה-40 כשני שליש מהאוכלוסייה יסבלו מפריצה או מבלט דיסק אחד לפחות ( 2 לכל 3 אנשים).

עוד ניתן ללמוד מהספרות הרפואית, שלא נמצא הבדל בין עיסוק במקצוע מסויים לעניין הופעה של בלט או פריצת דיסק. לא ניתן היה למצוא מובהקות סטטיסטית בין אדם שעובד כסבל ואדם שעובד כל היום על המחשב. כלומר, לא היה ניתן לאבחן כי בלט או פריצת דיסק נגרמו ישירות מסוג העבודה.

ניתן לקרוא בהרחבה בנושא הקשר הסיבתי בין השירות הצבאי לפריצת דיסק, עם מאמרים רפואיים עדכניים בלינק: "חבלה בעמוד שדרה במסגרת השירות הצבאי – פריצת דיסק בצבא – תביעה למשרד הביטחון".

היתכנות לפריצת דיסק או בלט בעמודי השדרה השונים

ישנם הבדלים בין החוליות השונות ובין סוגי עמוד השדרה.

  1. עמוד שדרה מותני/תחתון הינו בעל השכיחות הגבוהה ביותר לבלט או פריצת דיסק בטווחי הגילאים שבין 20-40.
  2. עמוד שידרה צווארי הינו בעל שכיחות נמוכה יותר מעמוד שדרה מותני, כאשר לרוב מועד ההתפרצות נפוץ בגילאים מאוחרים יותר.
  3. עמוד שדרה חזי הינו בעל שכיחות נמוכה יותר לבלט או פריצת דיסק.

בלט או פריצת דיסק בשירות הצבאי

חיילים רבים ובעיקר לוחמים, מתלוננים שהם סובלים מבעיות גב. לטענתם, בעיות אלה הן תוצאה ישירה מהשירות הצבאי. זאת מפני שהרימו משקל רב וסחבו אותו למשך ימים שלמים. אצלם, הבעיה הופיעה גם מבלי שהתרחש אירוע תאונתי ברור עם פגיעה בגב. כמו כן, ישנם חיילים אשר זוכרים אירוע ספציפי ברור שבעקבותיו החלו כאבים בעמוד השדרה. חיילים אלו גם התלוננו על הקרנות כאב/ נימול לאזור הרגלים.

מחפש עו"ד שייצג אותך בתביעה מול משרד הביטחון?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

תביעה נגד משרד הביטחון בגין פריצת דיסק או בלט דיסק כחלק מהשירות הצבאי.

בכדי לתבוע את משרד הביטחון, נדרש התובע להוכיח קשר סיבתי עובדתי וקשר סיבתי משפטי לכך שהפגיעה שנגרמה לו היא כתוצאה מהשירות הצבאי. חשוב מאוד להכיר את הספרות המקצועית הרפואית בכדי להבין היטב את השתלשלות העניינים. זאת על מנת להוכיח את הקשר הסיבתי לצבא. צריך לזכור, שהליך תביעה שכזה הוא הליך משפטי בשאלה רפואית. לכן, הידע העדכני בתחומים הרפואיים הוא הכרחי.

לאחרונה, אנו נתקלים בתביעות רבות שנדחות אצל קצין התגמולים בשל פגיעה בגב התחתון. לעיתים, רק לאחר ערעור לבית המשפט על החלטת קצין התגמולים ניתן לראות הצלחות וזאת כאשר ביהמ"ש משנה את החלטת קצין התגמולים.

הוכחת הקשר הסיבתי של פריצת דיסק לשירות הצבאי

קיים קושי בהוכחת הקשר הסיבתי שבין השירות הצבאי לבין הפריצה/בלט בעמוד השדרה המותני (גב התחתון) כתוצאה מהשירות הצבאי. הספרות הרפואית מוכיחה, שרוב הפגיעות בגב התחתון הינן פגיעות ניוונית אשר נוצרו משחיקה טבעית של הגוף. כלומר, אין קשר ישיר לפעילות בצבא. לכן, יהיה קשה להוכיח למשרד הביטחון שלולא השירות הצבאי, לא הייתה מופיעה הפגימה.

על התובע להציג עמדה עובדתית ועמדה רפואית אשר "מתקבלת מאוד על הדעת" בכדי שבית המשפט יקבל את הערעור.

עם זאת, כאשר התובע התלונן באופן ברור לאחר אירוע יחיד או מספר אירועים על כאבים בגב ואכן ישנם ממצאים אשר מתעדים את פגימתו בגב (וההיסטוריה הרפואית של התובע נקייה מתלונות בגב התחתון) אזי יהיה פשוט יותר להוכיח לבית המשפט שאכן האירוע הספציפי גרם לפגימה הספציפית.

במצב דברים זה, כדאי יהיה למלא דו"ח פציעה באופן ברור ומדויק. ניתן לקרוא בהרחבה מאמר העוסק בנושא: "דו"ח פציעה בצבא – מה מטרתו ומתי אנחנו נזקקים לו? – עורך דין משרד הביטחון".

זכייה באחוזי נכות כתוצאה מבלט או פריצת דיסק בצבא

בכדי לזכות באחוזי נכות בוועדה הרפואית של משרד הביטחון, נדרש התובע להציג מגבלות או פגמים לפי תקנות הנכים. עצם הבלט או פריצת דיסק לא מהווה, כשלעצמה אחוזי נכות. אחוז נכות בפגיעה בעמוד שדרה ניתן לקבל במידה וקיימת הגבלה תנועתית, פגיעה נוירולוגית ועוד.

שבר בחוליה שבעמוד השדרה כתוצאה מחבלה – במסגרת השירות הצבאי

כאשר אדם נחבל וכתוצאה מכך נגרם לו שבר/ סדק בחוליה אזי שכאן הוכחת הקשר הסיבתי בין השירות הצבאי לבין הפגימה תהיה פשוטה יותר.

לסיכום – תביעה נגד משרד הביטחון בגין בלט או פריצת דיסק בצבא

בכדי להיות מוכר כנכה צה"ל, על התובע לעמוד בהוכחת הקשר הסיבתי שבין הפגימה לבין השירות הצבאי. עמוד שדרה הינו סוגיה קשה. הוכחת הנזק עומדת לפתחם של התובעים את משרד הביטחון. זאת מפני שכאמור, אין הוכחה מובהקת שעומס על הגב יוביל בוודאות לבלט או פריצת דיסק. חלק גדול מתביעות שמוגשות למשרד הביטחון, בגין העומסים החריגים בשירות הצבאי בשל בלט או פריצת דיסק בגב התחתון, נדחות.

עם זאת, לא ניתן להתעלם מהעובדה, שכאשר חייל היה "נקי" מפגימות בגב התחתון ולאחר ביצוע של פעילות מסויימת אשר העמיסה על הגב באופן חריג, הוא החל לסבול מכאבים. כל עוד התלונות תועדו, יהיה קשה להסביר מדוע זה לא יהיה קשור לפעילות הנ"ל.

כאשר מדובר באירוע תאונתי אשר יצר פגימות בגב, או כאשר הפגימה נמצאת באזורים השכיחים פחות בעמוד השדרה, אזי שיהא ניתן לבחון את האפשרות להוכחת הקשר הסיבתי ולתבוע את משרד הביטחון.

פסקי דין בעניין פריצת דיסק בצבא

ישנם מספר רב של פסקי דין אשר דחו את הערעור על החלטת קצין התגמולים. פסקי דין אלו קבעו, שהחלטת קצין התגמולים לדחות את התביעה הייתה החלטה נכונה בנסיבות העניין. ישנם מספר פסקי דין שקיבלו את הערעור. הם ביטלו את החלטת קצין התגמולים וקבעו כי מתקיים קשר סיבתי בין הפגימה בגב התחתון של המערער לבין תנאי שירותו הצבאי.

ישנה חשיבות רבה להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתביעות משרד הביטחון, בכדי להבין היטב את השתלשלות האירועים ובכדי לשקול הגשת תביעה בגין הפגיעה בגב. פנייה שכזו יהא בה גם כדי להגביר את הסיכויים להוכחת הקשר הסיבתי שבין הפגימה לבין השירות הצבאי.

משרד עו"ד ידידה בלומהוף - תביעות משרד הביטחון

עו"ד ידידיה בלומהוף הינו עורך דין המתמחה בתביעות משרד הביטחון. הוא מייצג מספר רב של תובעים בפני הוועדות הרפואיות ומשרד הביטחון. למשרד יש ניסיון רב בייצוג בעיות גב שונות ובקשר רציף עם המומחים הטובים ביותר בעמוד שדרה בארץ. כבר בפגישה הראשונה עו"ד ידידיה יוכל להציג את סיכויי ההצלחה בתביעה וימליץ על פעולות מסוימות, אשר בכוחן לקדם את ההליך. משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף זכה להיות המשרד המייצג והמוביל של לוחמים ביחידות מיוחדות בשירות הצבאי ובשרות הביטחוני.

סובל מפגיעה בגב כתוצאה מהצבא?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

סובל מפריצות דיסק מהצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

דילוג לתוכן