שבר בכף היד בצבא | אחוזי נכות | עורך דין תביעות משרד הביטחון

שבר בכף היד בצבא – תביעה למשרד הביטחון

נפילה ביד מושטת קדימה, עלולה לגרום לשבר בכף היד ואף להותיר אדם עם מגבלה תפקודית משמעותית, המתבטאת באחוזי נכות גבוהים בעקבות כך. במאמר זה אנסה להרחיב על סוגי הפגיעות השונות, על האפשרויות להגשת תביעה בגין שבר בכף יד במסגרת השירות הצבאי ועל ההתנהלות מול משרד הביטחון בהגשת תביעה שכזו.
שבר בכף היד בצבא - עורך דין תביעות משרד הביטחון

תוכן עניינים

רקע כללי

השבר הפופולרי ביותר בשורש כף היד הוא שבר בעצם הסירה (סקפוייד). כ-70% מהשברים בשורש כף היד מתרחשים בעצם הזו . השבר השני בשכיחותו בכף היד הוא בעצם הטריקווטרום, בה מתרחשים כ- 15% מכלל השברים.

שבר בעצם הסירה (סקפוייד) בצבא

שבר בעצם הסירה הינו נפוץ בקרב ספורטאים וחיילים. למעשה, ככל שאדם  פעיל יותר, מבצע פעילות ספורטיבית, נמצא בשטח פתוח, סוחב משקלים וכדומה – הוא חשוף יותר לנפילות ונמצא בסיכון גבוה יותר לשבר בעצם הסירה.

אבחנה של שבר בעצם הסירה

לעיתים, שבר בעצם הסירה שבכף היד יהיה מורגש מאוד ויתבטא בכאבים חזקים, נפיחות מקומית בכף היד ואפילו שטפי דם פנימיים. לעיתים הכאב בכף היד יהיה מינורי. בעקבות כך, החייל ימנע מללכת להיבדק אצל רופא באופן מיידי – דבר שיפגע בהחלמה של השבר. בנוסף, עיכוב זה עלול  להקשות על תביעה עתידית נגד משרד הביטחון בגין שבר זה.

לרוב, שבר בעצם הסירה לא יאובחן באופן סופי על ידי צילום הרנטגן שבסמוך לנפילה, בעיקר בשל העובדה שהוא לא תמיד נראה בצילום שכזה. כאשר קיים חשד לשבר בעצם הסירה, ההמלצה הטיפולית תהיה לקבע בגבס את כף היד למשך תקופה של 10-14 ימים, ולאחר מכן לבצע הדמיה נוספת.

עצם הסירה הינה עצם עם אספקת דם בעייתית וכיוון שכך שברים בעצם זו נוטים שלא להתאחות באופן עצמאי, ע"י קיבוע בגבס בלבד, וההמלצה הרפואית בגינם תהיה ניתוח לתיקון השבר.

ב-90% מהמקרים כאשר אין חיבור של העצם או שחיבורה אינו תקין, ככל הנראה יתפתח הליך ניווני של העצם עצמה ואף של מפרק שורש כף היד והעצמות שמסביב לסקפוייד (SLAC, SNAC ועוד) .

סרטונים בנושא תביעה למשרד הביטחון בשל שבר בכף היד

שבר בכף היד בצבא ואחוזי נכות

התנהלות התביעה במשרד הביטחון

מה חשוב לבדוק אחרי הוועדה הרפואית

למה חשוב להגיש תביעה למשרד הביטחון

תוך כמה זמן מקבלים את הכסף ממשרד הביטחון

החמרת מצב במשרד הביטחון

עורך דין בלומוהף המייצג את נכי צה"ל

פציעה במילואים

ניתוח לתיקון שבר בכף היד

כאשר הרופאים יתרשמו שהשבר אינו יכול להתחבר באופן עצמאי, אזי המלצתם תהיה לנתח את השבר בהקדם האפשרי ובסמוך למועד התרחשות השבר וכך להביא לניתוח יעיל יותר וכדי למנוע המשך פגיעה בעצם הסירה ובעצמות הסמוכות לה.

בהתאם למצב השבר שימצא בניתוח, יוחלט אם וכמה זמן יהיה על החייל להתהלך בגבס, ובאופן טבעי, ככל שחיבור העצם בעייתי יותר אזי שמשך זמן השהות עם הגבס יהיה ארוך יותר.

אחוזי נכות בשבר בעצם הסירה (סקפוייד) במשרד הביטחון

אחוזי הנכות במשרד הביטחון נקבעים בהתאם לתקנות הנכים (דרגת נכות).

ככל שאדם סובל ממגבלה תפקודית גבוהה יותר, כך גם אחוז הנכות שיקבע יהיה גבוה יותר. הוועדה הרפואית תעיין במסמכים הרפואיים של החייל התובע, תבצע בדיקה קלינית ולאחר מכן תתאים את אחוז הנכות בתקנות למצבו של התובע ולפי הפסיקה המשפטית.

כפי שניתן להבין מהמאמר הנ"ל, שבר של אדם אחד לא יהיה דומה לשבר של אחר. ישנם שברים שמתאחים באופן עצמאי והחיבור חוזר להיות כלא היה, דבר שלרוב לא ישאיר נכות כלשהי ולא יצריך תביעה של אחוזי נכות.

ישנם מצבים שהניתוח בכף היד הביא לפתרון הבעיה, מפרק כף היד חזר לפעול כמעט כמו בעבר ואז אחוזי הנכות יהיו נמוכים באופן יחסי.

אך ישנם מצבים המצריכים ניתוח מורכב יותר, לדוגמה כאשר אין חיבור בשבר, או שהחל הליך ניווני בעצמות הסובבות את עצם הסירה ותנועת שורש כף היד מוגבלת מאוד. במקרים אלו אחוז הנכות שיאושר ע"י משרד הביטחון יהיה גבוה ובהתאם לתקנות הנכים.

שבר כף יד בצבא
שבר כף יד בצבא 

תביעה נגד משרד הביטחון – שבר בכף היד בצבא

בין אם אדם החליט לבצע ניתוח לתיקון של כף היד ובין אם לא, עדיין ניתן להגיש תביעה לאגף שיקום נכים במשרד הביטחון. זאת כאשר החבלה קרתה במסגרת השירות הצבאי וכתוצאה מפעולה שבוצעה במסגרת פעילות צבאית.

כאשר החבלה קרתה לחייל בסדיר במסגרת חופשה, אזי ניתן לבדוק האם יהיה ניתן להגיש את התביעה בהתאם לחוק חיילים בחופשה (ניתן לקרוא בהרחבה על תביעה בגין חבלה בחופשה לחייל בסדיר בלינק: "פציעה בחופשה מהצבא – ייתכן שתהיו זכאים לפיצויים – עורך דין משרד הביטחון")

שברת את כף היד בצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

מעבר לר"מ 2

לאחר ביצוע הניתוח החייל יהיה בפיקוח חיל הרפואה – ר"מ 2. בתקופה שבסמוך לניתוח ולאחריו יעבור המנותח וועדה רפואית אשר תקבע את גובה הפרופיל שלו בהתאם למצבו הרפואי.

במידה ומצבו הרפואי של החייל יעמיד אותו בפרופיל פוסל שירות, אזי שהחייל יזומן לשיחת זכויות בר"מ 2, שם מוצעת לחייל האפשרות למלא תביעה נגד אגף השיקום והמשקי"ם של ר"מ 2 מציעים את עזרתם בנושא. (ניתן לקרוא בהרחבה על הנושא זה במאמר מיוחד שבלינק: "הגשת תביעה למשרד הביטחון דרך ר"מ 2 בגין חבלה או מחלה – יתרונות וחסרונות").

 בירור סוג הפגיעה

בחבלות כמו בשבר בכף היד, אנו נדרשים להבין היטב האם הפגימה היא רק מבחינה אורתופדית או שמה נלוות אליה גם בעיות נוירולוגית, מתחום הכירורגיה הפלסטית ועוד. כל תחום בפני עצמו, עשוי לזכות באחוזי נכות נפרדים ונוספים לפגיעה.

מובן שככל שהקביעה הנכותית אודות הפגימות שנוצרו תהא מקיפה, יסודית וכוללת את כל תחומי הרפואה הרלוונטיים, אזי שאחוז הנכות שיקבע בוועדה הרפואית של משרד הביטחון יהיה מדוייק יותר וישפיע על גובה ההטבות והתגמולים שינתנו.

ייעוץ משפטי עם עו"ד משרד הביטחון לאחר פציעה

המלצתי היא לפנות לגורם משפטי ולהתייעץ עם עורך דין המתמקצע בתביעות כנגד משרד הביטחון מוקדם ככל הניתן. זאת על מנת שהתביעה תהיה כתובה באופן מקצועי ונכון ויצורפו אליה כל הנספחים הרלוונטיים. פעולה בדרך זו הינה קריטית ותסייע בנטרול בעיות בהמשך התהליך, בעיות שהתיקון שלהן מורכב מאוד, אם הן בכלל ברות תיקון.

נחבלת או חלית במהלך השירות הצבאי?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.
ועדה רפואית
ועדה רפואית

הגשת תביעה למשרד הביטחון בגין שבר בכף היד

לאחר שחייל נחבל בכף היד עליו לעמוד על כך שימולא דוח פציעה בצורה מדויקת וחתומה ע"י כל הגורמים הרלוונטיים (ניתן לקרוא בהרחבה על דוח פציעה במאמר מיוחד שבלינק: "דו"ח פציעה בצבא – מה מטרתו ומתי אנחנו נזקקים לו? – עורך דין משרד הביטחון").

בנוסף, במצבים בהם הכאב בכף היד הוא מינורי אזי שפניה לרופא בהקדם האפשרי תקל על הוכחת הקשר הסיבתי בין החבלה בכף היד בצבא לבין השבר עצמו.

לאחר שיוכח הקשר הסיבתי בין החבלה בכף היד לשירות הצבאי יזומן התובע לוועדה רפואית מחוזית אשר תקבע את אחוז הנכות שלו.

במקרה שהחייל יועבר לר"מ ד' או ישוחרר סופית משירותו הצבאי, יידרש החייל להגיש תביעה לאגף השיקום באופן מיידי. זאת כדי שיוכל לקבל טיפול רפואי במימון משרד הביטחון, ולא ייאלץ לממן זאת מכיסו. קצין התגמולים נותן הכרה לצורך הטיפול הרפואי רק כאשר יש סיכוי סביר שהתביעה תתקבל. הטיפול הרפואי הוא חשוב וחוסך הוצאות רפואיות רבות. ניתן לקבל טיפולים, תרופות , ניתוחים ועוד בהתאם להמלצות הרפואיות ובאישור הרופא המחוזי של האגף.

כמו-כן, אם החייל התובע ישוחרר משירות צבאי ולא יוכל לצאת גם לשוק העבודה האזרחי כתוצאה מהחבלה, הוא יהיה רשאי להגיש תביעה לתגמול טיפול רפואי לאגף השיקום. בעשותו כך, יכול החייל לקבל שכר על אותה התקופה והכל בהתאם לנהלים ובאישור קצין התגמולים והרופא המחוזי.

את התביעה יש להגיש למשרד הביטחון –  אגף שיקום נכים. כמובן שיש יתרון משמעותי כאשר עורך דין המתמקצע בתביעות משרד הביטחון מנהל תביעה שכזו. עורך הדין מגיש את התביעה בעצמו, מלווה ומייצג את הנתבע  בכל התהליך מול משרד הביטחון ואף מתלווה לחייל בוועדה הרפואית אשר עתידה לקבוע את אחוזי הנכות שייקבעו לו.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

שברת את כף היד בשירות הצבאי?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם
חיפוש

סובל/ת מפגיעה אורתופדית כתוצאה מהשירות הצבאי?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן