פיברומיאלגיה בצבא | הכרה כנכה צה"ל | עו"ד לתביעות משרד הביטחון

פיברומיאלגיה בצבא – הגשת תביעה נגד משרד הביטחון

חייל או חיילת אשר החלו לסבול ממחלת פיברומיאלגיה בצבא, יוכלו להיות מוכרים כנכי צה"ל ולקבל הטבות, במידה שיוכיחו שמהמחלה נגרמה עקב השירות הצבאי. מאמר זה יסקור בקצרה את האפשרות להגיש תביעה נגד משרד הביטחון ולהיות מוכר כנכה צה"ל בגין מחלת הפיברומיאלגיה בצבא.
פיברומיאליה בצבא - הכרה כנכה צה"ל - תביעה נגד משרד הביטחון

תוכן עניינים

פיברומיאלגיה (דאבת שרירים) רקע כללי

מחלת הפיברומיאלגיה הינה מחלה ראומטולוגית. מחלה זו שונה במעט מרוב המחלות הראומטולוגיות כיוון שהיא אינה מחלה אוטואימונית או דלקתית. אין בדיקה הדמייתית שיכולה לאבחן את המחלה ולכן האבחנה של מחלת הפיברומיאלגיה היא לרוב על בסיס סיפור המחלה והבדיקה הקלינית. לעיתים, אבחנה במחלה זו לוקחת זמן עקב אבחון תסמיניה כמחלות אחרות אשר ניתנות לאבחנה ע"י בדיקות הדמייתיות. למאמר בינלאומי בנושא פיברומיאלגיה – לחצו כאן

 

תביעה למשרד הביטחון בגין מחלת הפיברומיאלגיה בצבא

בכדי שמשרד הביטחון יכיר בחייל/ת, על התובע/ת להוכיח שהמחלה נגרמה כתוצאה של השירות הצבאי ולא די בכך שהיא התפרצה בזמן השירות הצבאי. רק לאחר שהתובע יוכיח זאת יוכר התובע כנכה צה"ל בגין מחלת הפיברומיאלגיה שנגרמה לו בצבא.

לפני שמוגשת תביעה נגד משרד הביטחון בגין מחלת הפיברומיאלגיה עלינו להבין היטב את מנגנון המחלה ואת הסיבות להתפרצותה בכדי להבין אם תביעה שכזו יכולה בכלל להתקבל במשרד הביטחון.

 

גורמים להתפרצות מחלת הפיברומיאלגיה בצבא

הסיבה המדויקת לפיברומיאלגיה אינה ידועה, אך ישנה חשיבה שהיא קשורה לרמות לא תקינות של חומרים כימיים מסוימים במוח ושינויים באופן בו מערכת העצבים המרכזית (המוח, חוט השדרה והעצבים) מעבדת הודעות כאב הנישאות בגוף.

אירועים שונים המתרחשים במהלך החיים, לרבות זיהומים ויראליים, חבלות שונות ואף טראומות נפשיות עלולים להוביל להתפרצות של תסמונת הפיברומיאלגיה.

התסמינים מתחילים לעיתים לאחר טראומה גופנית, ניתוח, זיהום או לחץ פסיכולוגי משמעותי. במקרים אחרים, הסימפטומים מצטברים בהדרגה לאורך זמן ללא כל אירוע מפעיל יחיד.

סובל/ת ממחלת פיברומיאלגיה מהצבא ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

קשר סיבתי בין מחלת הפיברומיאלגיה לשירות הצבאי

בכדי שתביעה למשרד הביטחון תתקבל, נדרש התובע להוכיח שהמחלה נגרמה / הוחמרה עקב השירות הצבאי ולא די בכך שהיא התפרצה בזמן השירות הצבאי. על התובע להוכיח קשר סיבתי בין השניים (זה גרם לזה). לאחר שהבנו שמחלת הפיברומיאלגיה יכולה להיגרם גם ע"י חבלות טראומטיות, זיהומים ויראליים או לחץ פסיכולוגי, הרי שאם התובע יוכיח שהמחלה נגרמה לו עקב אחד או יותר מהסיבות להתפרצות המחלה שקרו בצבא-יוכר התובע כנכה צה"ל.

 

התנהלות התביעה במשרד הביטחון

לאחר הגשת התביעה, משרד הביטחון יאסוף את כל החומר הרפואי של התובע מלידה, יאספו ראיות התומכות או הסותרות את גרסתו של התובע, ולאחר שיאסף כל החומר, יופנה התובע לרופא מומחה בתחום הראומטולוגיה בכדי שיכתוב חוות דעת למשרד הביטחון, האם להכיר בתביעה ובאיזו צורה.

המומחה מטעם משרד הביטחון יבדוק בתיקו הרפואי של התובע אם ישנם סימנים למחלה עוד קודם לשירות הצבאי. המומחה יאמת שאכן מדובר מחלת הפיברומיאלגיה וכן ידון בשאלה האם המחלה נגרמה בעקבות השירות הצבאי באופן מלא ("גרימה" כפי שמשרד הביטחון מכנה), "החמרה" כאשר טוען המומחה שהמחלה הייתה עוד קיימת לפני השירות או "דחיה" כאשר המומחה חושב שאין קשר לשירות הצבאי.

לאחר שמשרד הביטחון יקבל את חוות דעת המומחה, קצין התגמולים יוצא (עם) החלטה בעניינו בהתאם לחוות הדעת שנתנה. כאשר מדובר ב"גרימה" או ב"החמרה" יופנה התובע לוועדה רפואית לצורך קביעת אחוזי הנכות.

כאשר משרד הביטחון דוחה את התביעה, הדרך היחידה להפוך את ההחלטה היא בהגשת ערעור לבית המשפט. (במקרים מסוימים ניתן להגיש בקשה לעיון מחדש לקצין התגמולים). לכתב הערעור לבית המשפט יש לצרף חוות דעת רפואית, תצהירים, עדויות וכיוצ"ב.

 

אחוזי נכות במשרד הביטחון בגין מחלת הפיברומיאלגיה בצבא

התובע יופנה לוועדה רפואית מחוזית, שם הרופא יעיין במסמכים הרפואיים, יבדוק את התובע ובהתאם למצבו הרפואי תקבע הוועדה את אחוזי הנכות. במחלת הפיברומיאלגיה, לרוב בוחרים הרופאים נכות לפני סעיף 35 לתקנות דרגות הנכות של משרד הביטחון. ככל שמצבו הרפואי של התובע חמור יותר אזי אחוזי הנכות צריכים להיות גבוהים יותר. במידה שהתובע טוען שנקבעו לו אחוזי נכות נמוכים, יכול התובע לערער על הועדה המחוזית בפני הועדה העליונה.

 

עורך דין לתביעה נגד משרד הביטחון למחלת הפיברומיאלגיה בצבא

מחלת הפיברומיאלגיה הינה מחלה מורכבת אשר ההסבר על התפרצותה אינו מספיק ברור, עם זאת ידוע שאירועים ספציפיים יכולים להוות טריגר להתפרצותה. תביעה בגין מחלה זו נתקלת לעיתים בקשיים משמעותיים בשלב הוכחת הקשר הסיבתי בין המחלה לשירות הצבאי, כיוון שצריך להוכיח למשרד הביטחון שאכן אחד הגורמים שגורמים להתפרצות המחלה אכן אירע בשירות הצבאי וכן שלא מדובר בהחמרת מצב בגלל כאבי ברכיים לפני השירות הצבאי. לכן, הגשת תביעה מסודרת ומקצועית עם עורך דין מומחה לתביעות משרד הביטחון יגדיל את האפשרות שהתביעה תתקבל בגין מחלת הפיברומיאלגיה ותוכר כנכה צה"ל.

נפצעת או חלית במהלך שירותך הבטחוני?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל/ת ממחלת הפיברומיאליגה מהשירות הצבאי או הביטחוני ?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם
חיפוש

נפצעת בצבא ומעוניין לקבל פיצויים?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן