קצבת נכות במשרד הביטחון | כל המידע בנושא התגמולים

קצבת נכות במשרד הביטחון : המידע הרלוונטי לנכי צה"ל

קבלת קצבת נכות ממשרד הביטחון מאפשרת לנכי משרד הביטחון לקבל את הפיצויים המגיעים להם. גובה הקצבה תלוי באחוזי הנכות שנקבעים על ידי משרד הביטחון, וחשוב להכיר את תנאי הזכאות וגובה הזכאות. קצבת נכות משרד הביטחון נקבעת לאחר הליך תביעה, וזה מה שעליכם לדעת על תביעות מהסוג הזה.
קצבת נכות במשרד הביטחון

תוכן עניינים

אחוזי נכות ותגמולים: מה מגיע לכם?

כאמור, גובה הפיצויים שמקבלים נכי צה"ל תלוי בגובה אחוזי הנכות שנקבעים להם. לפני שנסביר על תהליך התביעה, נציג את גובה הפיצויים, לפי אחוזי נכות (המידע נכון לתאריך 1.11.21. ייתכנו שינויים, בהתאם להחלטת משרד הביטחון):

אחוזי נכות מ-10% עד 19%:

פיצויים לנכי צהל

אחוזי נכות של 19%-10% מזכים בפיצויים חד-פעמיים בלבד, בגובה שנקבע.

אחוזי נכות מ-20%:

תגמול עבור אחוזי נכות במשרד הביטחון 1.11.21

אחוזי נכות של 20% ומעלה מזכים בפיצויים חודשיים. נכון לכתיבת שורות אלו, שוויו של כל אחוז נכות הוא 51.8 שקלים. את הסכום הזה יש להכפיל בגובה אחוזי הנכות, על מנת לקבל את סכום הפיצויים החודשי.

כמו-כן נכי צה"ל זכאים להטבות רבות, בהתאם לגובה הנכות שנקבעה. לדוגמא, נכה צה"ל עם 10% נכות ומעלה זכאי להנחה משמעותית בארנונה, נכים עם 20% נכות ומעלה זכאים לדמי קיום בזמן הלימודים האקדמאים שהם כ 4,700 ש"ח בחודש.

לצורך בירור הזכויות כדאי ליצור קשר עם מחוז השיקום כדי לוודא שאתם מודעים לזכאויות המגיעות לכם.

 

ומה בנוגע לאחוזי נכות של 9%-0%?

הגשת תביעה נגד משרד הביטחון לאנשי קבע ואנשי כוחות הביטחון
הגשת תביעה נגד משרד הביטחון

כפי ששמתם לב, בטבלאות שמעלה לא מצוינים פיצויים עבור אחוזי נכות של 9%-0%. מדוע זה כך? נכון להיום, אחוזי נכות מתחת ל-10% אינם מזכים בתגמולים כספיים, או סיוע רפואי/נפשי.

תובעים שמקבלים אחוזי נכות נמוכים מ-10% מקבלים הכרה על נכותם, אך לא פיצויים. כלומר, מדובר בקבלת אחריות על חבלה/פגיעה על ידי משרד הביטחון, אך לא בכזו שגורמת לנכות משמעותית. לכן, אם נקבעים אחוזי נכות של 9%-0% – אין קבלת פיצויים כספיים ולא ניתן לקבל טיפול רפואי על חשבון משרד הביטחון.

כדי לקבל פיצויים במצבים האלו, ניתן להגיש ערעור למשרד הביטחון. לחילופין, אם הפגיעה מחמירה לאורך השנים, ניתן להגיש תביעה על החמרה במצב, להגדיל את אחוזי הנכות, ולקבל פיצויים בהתאם.

קבלת קצבת נכות משרד הביטחון: תהליך ההכרה בנכות

קביעת אחוזי נכות מתבצעת על ידי ועדה רפואית של משרד הביטחון. השלב הזה הוא השלב האחרון (במרבית המקרים), בעת הגשת תביעות נגד צה"ל. לפני השלב הזה, יש להגיש תביעה סדורה באופן הבא:

הגשת תביעה לקצין התגמולים

קצין התגמולים הוא גורם מוסמך, שמקבל לידיו תביעות ומסמכים שקשורים לתביעה. טרם הגשת התביעה, יש למלא טופס הגשת תביעה, שבו מפורטות נסיבות הפגיעה, וכן פרטי התובע ועדים לפגיעה.

לצד הטופס הזה, יש לצרף דוח פציעה מסמכים רפואיים שתומכים בתביעה. כלומר, יש להראות שהפגיעה שמפורטת בתביעה אינה נגרמה לפני השירות, אלא בעקבותיו. מלבד המקרים האלו, ניתן להגיש גם תביעות על החמרה של מצב קיים. כלומר, אם לחייל מסוים הייתה בעיה גופנית ו/או מחלה שהוחמרה בעקבות השירות – ניתן להגיש עליה תביעה.

כלומר, על התובע לספק ראיות שמוכיחות שיש קשר בין השירות ובין הפגיעה שהוא חווה. הוכחת הסיבתיות הזו היא מכרעת, ומשפיעה על המשך התביעה ותוצאותיה.

בדיקה של מומחים מטעם משרד הביטחון

לאחר שמגישים תביעה לקצין התגמולים, עליו להעביר אותה למומחים מטעם משרד הביטחון. המומחים הם רופאים או מומחים בבריאות הנפש שעובדים עם משרד הביטחון, ובוחנים את תיק התביעה. המומחים קוראים בפירוט את התביעה ובוחנים האם יש קשר סיבתי בין הפגיעה שבגינה הוגשה התביעה, ובין השירות. כאשר אין למומחים מספיק מידע, הם יבקשו אותו מהתובע, או יבצעו בדיקה עצמאית של הדברים.

במקרים שבהם המומחים נוכחים לדעת שהשירות אכן גרם לפגיעה שמפורטת בתביעה, התיק יעבור חזרה לקצין התגמולים. בתורו, קצין התגמולים יעבור על מסקנות המומחים, ויעביר את התיק לשלב הבא – ועדה רפואית במשרד הביטחון.

 

סובלים ממחלה שאירעה לכם עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

ועדה רפואית משרד הביטחון

קרע בלברום בצבא - תביעה נגד משרד הביטחון
ועדה רפואית לקביעת נכות

קצבת נכות משרד הביטחון נקבעת, כאמור, על ידי הוועדה הרפואית. השלב הזה הוא השלב המכריע, שבו ייקבע גובה הנכות של התובע. כלומר, הוועדה הרפואית מכריעה האם התובע יקבל פיצויים חד פעמיים, פיצויים חודשיים, או שהוא לא יקבל פיצויים כלל.

הוועדה הרפואית הראשונה שבה עובר התובע היא ועדה מחוזית. הוועדה הזו מורכבת ממזכיר ועדה, ורופא אחד לכל הפחות (הרופא יהיה מומחה בתחום שבו הוגשה התביעה כך למשל, אם התובע סובל מבעיות נוירולוגיות, הרופא בוועדה יהיה נוירולוג).

הוועדה בוחנת את המסמכים הרפואיים שהוגשו לה, ואת מסקנות המומחים מטעם משרד הביטחון. בנוסף, ועדות רפואיות מאזינות גם לתלונותיהם של התובעים, ובמקרים מסוימים – הן גם מבצעות בדיקות גופניות ו/או פסיכולוגיות לתובעים.

לאחר קבלה של כל המידע הנחוץ, ותשאול התובע – הוועדה תקבע אחוזי נכות (בשלב הזה התובע/ת לא יהיו בחדר). גובה אחוזי הנכות ייקבע בהתאם לחומרת המצב הגופני או הנפשי של התובע ובהתאם לתקנות.

ומתי יתקבלו תוצאות התביעה? במרבית המקרים, החלטות הוועדה הרפואית יישלחו כשלושה חודשים לאחר הוועדה. קצין התגמולים מקבל לידיו את החלטת הוועדה, ומעביר את המידע לתובע – בצירוף פרוטוקול הוועדה.

קיבלתי אחוזי נכות נמוכים: מה אני יכול לעשות?

במקרים שבהם אחוזי הנכות שנקבעו הם נמוכים מדי, ניתן להגיש ערעור לוועדה העליונה, בתוך 45 יום מקבלת ההחלטה של הוועדה. במקרה הזה, התובע יצטרך להופיע בפני ועדה נוספת, ולקבל את החלטתה. חשוב לציין שישנו סיכוי להגדיל את אחוזי הנכות, אך ישנם מקרים שבהם הוועדה העליונה מקטינה את אחוזי הנכות – רק לאחר שניתנה התראה מראש על כוונה להפחתה באחוז הנכות. במקרים האלו, וגם במקרים של תביעות על החמרת מצב, תביעות על נכות מוסבת, ערעור לבית המשפט המחוזי, או תביעות משרד הביטחון בכלל – חשוב להצטייד בעורך דין מקצועי.

מדוע צריך שירות של עורך דין משרד הביטחון?

קבלת אחוזי נכות ממשרד הביטחון היא אינה קלה. מדי שנה, כולנו שומעים על מקרים שבהם תובעים שספגו פגיעות במהלך שירותם לא קיבלו דבר בתמורה להקרבה שלהם. כדי שזה לא יקרה, חשוב שהתיק שלכם יהיה מיוצג על הצד הטוב ביותר. כמו בתביעות אזרחיות, הדרך הטובה ביותר לקבל ייצוג היא באמצעות עורך דין שמתמחה בתחום התביעה.

טיפים בתביעות משרד הביטחון. עורך דין ידידיה בלומהוף
עורך דין ידידיה בלומהוף

תביעות נגד משרד הביטחון צריך להגיש באמצעות עורך דין משרד הביטחון עם ניסיון בתחום. עורכי דין מקצועיים, כמו אלו שזמינים לכם במשרד עורכי דין ידידיה בלומהוף, מכירים הליכי תביעה ביטחוניים מבפנים – לרבות היכרות עם תהליכי ועדות ובדיקת תיקים רפואיים. הודות לכך, הצוות שלנו מייצג באופן מקצועי חיילים וחיילות רבים בדרכם לקבלת הכרה בנכות צבאית.

הניסיון שלנו החל כאשר עו"ד ידידיה בלומהוף חווה פגיעה במהלך השירות שלו ביחידת שלדג. כמו חיילים פגועים אחרים, עו"ד בלומהוף חווה תהליך תביעה ארוך, ולאחר מאמצים רבים – קיבל הכרה כנכה צה"ל. כיום, משרד ידידיה בלומהוף מלווה חיילים בתביעות נגד משרד הביטחון לאורך כל התהליך. אצלנו כל אחד מקבל יחס אישי, וטיפול מקצועי לאורך כל התביעה. ההיכרות המעמיקה שלנו עם מערכת המשפט הביטחונית מאפשר לנו לסייע בקבלה של אחוזי נכות, והפיצויים הכספיים, שהם חיוניים במיוחד לאלו שסבלו פגיעה במהלך שירותם. אנו כאן לצידכם, תמיד.

 

נפצעת במהלך השירות הצבאי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

מעוניינים לבדוק אם תוכלו להיות מוכרים כנכי צה"ל?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

סובלים ממחלה שאירעה לכם עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן