קביעות נכות לנכי צהל | פיצויים | ועדות רפואיות | עורך דין משרד הביטחון

קביעת נכות לנכי צה"ל: הכרה, ועדות ופיצויים

במהלך השירות הצבאי, ישנם מצבים שונים שעלולים להוביל לפגיעות – הן גופניות והן נפשיות. כאשר מתרחשות פגיעות שכאלו, הן מובילות במקרים רבים למגבלות שונות שמשבשות את חיי הפצוע. במקרים הללו, לנפגעי צה"ל יש זכות להגיש תביעה להכרה בנכותם – הכרה שתוביל לקבלת פיצויים. התהליך של הגשת תביעות כאלו אינו חד וחלק, וחשוב להכיר כיצד מתבצעת קביעת נכות לנכי צה"ל טרם הגשת תביעה.
קביעת נכות לנכי צהל

תוכן עניינים

אילו זכויות מגיעות לנכי צה"ל?

נכה צהל
נכה צהל

לפני שנתעמק בהליך הגשת תביעה על נכות צהלית וקביעת נכות לנכי צהל, יש לדעת אילו זכויות מגיעות לנכי צה"ל:

  • הנחות על מיסים – הכרה בנכות צהלית מזכה בהנחה בתשלומי ארנונה (עבור נכות של 10% ומעלה) והנחה של חצי אחוז על מס רכישת דירה (נכות של 19% ומעלה). קיימות הנחות מיסוי נוספות שנקבעות בהתאם לאחוזי הנכות וסוג הנכות (גופנית/נפשית).
  • הנחות על שירותים שונים – נכות צהלית מזכה בהנחות על לימודים אקדמיים, טיפולי שיניים, טיפולים רפואיים שונים, וטיפולים משלימים.
  • הנחות עבור ניוד – נכי צה"ל זכאיים לקבל הנחות ברכישת רכב פרטי, וכן הנחות בתחבורה הציבורית.
  • פיצויים כספיים – בהתאם לסוג הפגיעה, ההיקף שלה ואחוזי הנכות שנקבעים לנכי צה"ל, ניתן לקבל פיצויים חד-פעמיים או חודשיים.
  • ועוד

לדף הטבות לנכה צה"ל – לחצו על הלינק

פיצויים לפי אחוזי נכות

קביעת נכות לנכי צה"ל מאפשרת לקבל, כאמור, פיצויים חד-פעמיים או חודשיים. הטבלאות מטה מפרטות את אחוזי הנכות והפיצויים שנלווים להם, בהתאם לחוק הנכים, תגמולים ושיקום, תשי"ט-1959:

פיצויים חד-פעמיים (עבור אחוזי נכות של 19%-10%):

פיצויים לנכי צהל

 

פיצויים חודשיים (עבור אחוזי נכות של 20% ומעלה):

תגמול עבור אחוזי נכות במשרד הביטחון 1.11.21

חשוב לציין כי הפיצויים שמפורטים מעלה נכונים לשנת 2021. המספרים נתונים לשינוי בכל עת בהתאם לתקנות ושינויים בחוק הנכים (תגמולים ושיקום).

כפי שניתן לראות, נכון לשנת 2021, אחוז נכות אחד שווה ל-51.8 ₪. פירוש הדבר הוא שכל אחוז נכות שמקבלים מזכה בסכום הזה. כך למשל, אם נקבעו לכם אחוזי נכות של 20%, יש להכפיל את המספר בשוויו של אחוז נכות אחד: 20*51.8. לפיכך, סכום הפיצויים החודשי עבור 20% נכות יהיה כ-1,036 ₪.

 

נפצעת במהלך השירות הצבאי?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

קבלת פיצויים בגין נכות ממשרד הביטחון

הטבלאות מעלה מפרטות את גובה הפיצויים שניתן לקבל עקב נכות צהלית. על פי חוק, רק אלו שנקבעו להם אחוזי נכות של 10% ומעלה יהיו זכאיים לפיצויים כספיים. אם כן, מה קורה במקרים שבהם נקבעים אחוזי נכות נמוכים מ-10%? ישנם לא מעט מקרים שבהם תביעה נגד משרד הביטחון מובילה לאחוזי נכות של 9%-0%.

אחוזי הנכות הללו אינם מזכים בתגמול כספי, אך הם מאפשרים לתבוע על הגדלת אחוזי נכות בהמשך הדרך; גם כאשר משרד הביטחון קובע 1% נכות, הוא מכיר בנכות שנגרמה עקב שירות צבאי. ישנם לא מעט מקרים שבהם פציעה שנקבעו לה 1% נכות מובילה לבעיות גופניות נוספות. במקרים הללו ניתן להגיש תביעה להגדלת אחוזי נכות בגין החמרה של המצב או נכות מוסבת.

הכרה בנכות, בכל דרגה שהיא, מצד משרד הביטחון היא חשובה, ולכן חשוב להגיש תביעות נגד משרד הביטחון כאשר מתרחשת פציעה/ מחלה שנגרמו בעקבות השירות הצבאי.

תהליך קביעת נכות לנכי צה"ל

פוסט טראומה אחוזי נכות
קביעת אחוזי נכות

תהליך ההכרה בנכות צהלית, גופנית או נפשית, מתחיל בהגשת כתב תביעה אצל קצין התגמולים של משרד הביטחון. לפני שעושים זאת, יש לרכז את כל המסמכים הרפואיים שתומכים בטענה על פגיעה שנגרמה עקב השירות. בנוסף למסמכים האלו, יש למלא טפסים עם הפרטים המזהים של התובע, לצד סיכום של פציעתו / מחלתו.

בשלב הבא, קצין התגמולים ירכז את כל המסמכים שהתובע הגיש ויביא אותם לידי מומחים מטעם משרד הביטחון. המומחים יעברו בפירוט על כל המידע בתיק כדי לבחון אם אכן יש קשר בין השירות ובין הפציעה/מחלה המפורטת בתביעה.

מלבד זאת, המומחים יבחנו גם את עברו הרפואי של התובע כדי לבחון אם יש פציעה/מחלה היסטורית שהובילה לנכות, ולא השירות הוא שגרם לפגיעה. כך למשל, אם המומחים מוצאים שחייל שהגיש תביעה על פציעה ברגלו חווה בעבר שבר באותה רגל, הם עלולים לדחות את התביעה.

אם המומחים מוצאים שהפגיעה שמפורטת בתביעה אכן נגרמה כתוצאה מהשירות הצבאי, התביעה תעבור לשלב הבא: ועדה רפואית במשרד הביטחון.

קביעת אחוזי נכות בוועדה הרפואית

הוועדה הרפואית היא בעצם ועדה מסכמת שקובעת את אחוזי הנכות לתובע. הוועדה הרפואית בוחנת את הממצאים של המומחים הרפואיים כדי לקבוע את היקף הפגיעה. לאחר הבדיקה הזו, הוועדה הרפואית תקבע את אחוזי הנכות. במקרים מסוימים, הוועדה תבקש מהתובע לבצע בדיקות רפואיות נוספות בכדי שיסייעו בקביעת אחוזי הנכות והפיצויים שנלווים להם.

סובל/ת ממחלה שאירעה לך עקב השירות?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

האם החלטות הוועדה הרפואית הן סופיות?

ועדה רפואית במשרד הביטחון - שירותים רפואיים
ועדה רפואית

אנו שומעים לא מעט על מקרים שבהם תיקי תביעה של חיילים פצועים/חולים נדחו או שהם קיבלו אחוזים לא מספקים. במקרים הללו ניתן להגיש ערעורים על ההחלטות של הוועדות השונות כדי להגדיל את אחוזי הנכות, או כדי להפוך את ההחלטה על דחיית התיק. קביעת אחוזי נכות, בכל גובה שהוא, היא חיונית, ולכן מומלץ להגיש תביעה בסיוע של עורך דין משרד הביטחון, או להגיש ערעור במקרי הצורך.

מה התפקיד של עורך דין משרד הביטחון?

עורך דין משרד הביטחון יכול להטות את הכף לטובת חיילים שמגישים תביעה נגד משרד הביטחון. תפקידו של עורך דין כזה הוא לסייע במילוי והגשה של בקשת התביעה, איסוף של חומרים רפואיים, הוכחת הקשר הסיבתי למשרד הביטחון, ייצוג וליווי מול הוועדות רפואיות, ובהגשת ערעורים במקרי הצורך.

תיקי תביעה נגד משרד הביטחון הם מורכבים, אך ניתן להגדיל את סיכויי הזכייה עם עורך דין מקצועי לצידכם.

במשרד עורכי דין ידידיה בלומהוף נמצא צוות של מומחים בתביעות נגד משרד הביטחון שמסייעים מדי יום לחיילים מכל רחבי הארץ. המשרד הייחודי הוקם לאחר שמייסדו, עו"ד ידידיה בלומהוף, נאבק על קבלת פיצויים בעקבות פגיעה במהלך שירותו ביחידת שלדג.

מהלך התביעה הדגים לעו"ד בלומהוף את המאבק שחיילים רבים חווים, מה שהביא להחלטה לסייע לחיילים לממש את זכויותיהם. כיום המשרד מעניק מעטפת שירות מלאה בכל תביעה נגד הצבא, ואתם יכולים ליהנות משירות של מומחים מקצועיים בכל תביעה, ועדה וערעור.

קביעת נכות לנכי צה"ל היא חיונית עבור חיילים רבים, וחשוב להגיש תביעה מוסדרת כדי לממש את זכויותיכם. אופן הצגת הראיות והמענה על שאלות הוועדה הרפואית גם הוא יכריע את ההחלטה בתיק שלכם. לכן, סיוע משפטי מקצועי הוא חיוני בתביעות נגד צה"ל, ובמשרד עורכי דין ידידיה בלומהוף תוכלו ליהנות ממיטב הייצוג בתחום.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

חושבים שמגיע לכם אחוזי נכות ממשרד הביטחון?

השארו פרטים ונחזור אליך בהקדם

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן