קורונה בצבא - הכרה כנכה צה"ל | תביעה נגד הצבא ומשרד הביטחון | עו"ד משרד הביטחון

קורונה בצבא – הכרה כנכה צה"ל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב linkedin
וירוס הקורונה (COVID-19) הינו נגיף שיכול לגרום לנזקים משמעותיים בריאותיים ארוכי טווח. מאמר זה יעסוק באפשרות להגיש תביעה נגד משרד הביטחון בגין הנזקים הבריאותיים שנגרמו עקב וירוס הקורונה בצבא ולהיות מוכרים כנכה צה"ל.
קורונה בצבא - הכרה כנכה צהל - תביעה נגד משרד הביטחון

תוכן עניינים

רקע כללי – תביעה נגד משרד הביטחון (קורונה בצבא)

בכדי להגיש תביעה נגד משרד הביטחון, על החייל התובע להוכיח קשר סיבתי בין המחלה לבין השירות הצבאי. במידה והחייל נדבק בצבא והנזקים הבריאותיים שנגרמו לו אכן נגרמו עקב וירוס הקורונה, אזי ניתן יהיה להוכיח את הקשר הסיבתי ויוכל התובע להיות מוכר כנכה צה"ל.

 

וירוס הקורונה בצבא  – השלכות רפואיות שבעקבות הווירוס

ההשלכות הרפואיות שנגרמות עקב הנגיף עדיין לא ברורות מספיק. מידי יום מתפרסמים מאות מחקרים מדעיים בעיתונים רפואיים ולמרות זאת עדיין אין מספיק מידע בנושא. עם זאת, כבר היום ניתן להבחין בתופעות לוואי שנשארות לעיתים אצל חולים שהבריאו מווירוס הקורונה.

למרות שווירוס הקורונה  COVID-19 נתפס כמחלה הפוגעת בעיקר בריאות, היא עלולה לפגוע גם באיברים רבים אחרים. נזק לאיברים זה עלול להגביר את הסיכון לבעיות בריאותיות ארוכות טווח.

 

תסמינים ו/או מחלות שיכולות להיגרם בעקבות וירוס הקורונה:

  • קרדיאלית – וירוס הקורונה עלול להגדיל את הסיכון לאי ספיקת לב או סיבוכים לבביים אחרים בעתיד כגון: הגברת שכיחות של מחלת לב איסכמית.
  • המטולוגית – וירוס הקורונה יכול לגרום לקרישיות יתר עורקית (כגון שבץ מוחי) או ורידית (כגון תסחיף ריאתי או קריש בורידי הגפיים). בעיות אלו גורמות לתחלואה ארוכת טווח.
  • ריאתית – וירוס הקורונה עלול לגרום לנזק באוורור הריאתי ומשנית לכך ליצור צלקת ברקמת הריאות. כאשר כבר קיימת רקמה צלקתית, מדובר במצב בלתי הפיך אשר גורם לבעיות נשימה ארוכות טווח.
  • נוירולוגית –  וירוס הקורונה יכול לגרום למחלת גילאן-ברה, שבץ ונוירופתיות אחרות. כמו כן ישנם תיאורי מקרים של מחלת פרקינסון ואלצהיימר אשר הופיעו ו/או החמירו לאחר החלמה מווירוס הקורונה.
  • פסיכולוגית / פסיכיאטרית – וירוס הקורונה גורם לנזקים משמעותיים בהיבט הפסיכולוגי הן בתחושת האשם של הנדבק והן בבדידות סביב המחלה וה'פחד' של הסביבה מהדבקה. בנוסף – קיימת חרדה להתדרדרות המצב הרפואי משנית לווירוס. מתוארים תסמינים נפשיים למטופלים אשר חוו התדרדרות במצבם ונזקקו לאשפוז ו/או  עברו פרוצדורות משמעותיות כגון: פוסט טראומה, דיכאון וחרדה.
  • אחר – אנחנו עדים לתחושה של עייפות, כאבי ראש, קוצר נשימה, כאבי מפרקים (מתואר גם מקרים של פיברומיאלגיה) ושיעול שנשארים לעתים אצל חולים שהחלימו מווירוס הקורונה גם תקופות ארוכות לאחר ההחלמה.

נדבקת בקורונה בצבא ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

הכרה כנכה צה"ל לחייל שחלה בווירוס הקורונה בצבא

ההשלכות הרפואית בגין וירוס הקורונה עדיין לא ברורות, עם זאת ניתן לראות כפי שצוין בחלק העליון של המאמר, שיכולים להיגרם השלכות רפואיות משמעותיות עקב וירוס הקורונה  (COVID-19).

במידה וחייל נדבק בשירות הצבאי וחלה בזמן השירות הצבאי, יוכל החייל להגיש תביעה למשרד הביטחון ולהיות מוכר כנכה צה"ל במידה ויעמוד בתנאים.

משרד הביטחון יקבל את התביעה, יאסוף את כל התיעוד הרפואי ויפנה את התובע לרופא מומחה אשר יכתוב חוות דעת בעניין הקשר הסיבתי שבין השירות הצבאי לנגיף הקורונה והשלכותיו. שלב זה למעשה קובע אם התובע יוכר כנכה צה"ל או לא.

במידה והמומחה יכתוב למשרד הביטחון בחוות דעתו שווירוס הקורונה נגרם לחייל עקב השירות הצבאי והתסמינים מהם הוא סובל (נכות) הם כתוצאה מווירוס הקורונה, יופנה התובע לוועדה רפואית במשרד הביטחון לצורך קביעת אחוזי נכות.

במידה ומשרד הביטחון ידחה את התביעה, יוכל התובע לערער על החלטת משרד הביטחון בפני בית משפט שלום (ערעור נכים).

וירוס הקורונה בצבא – אחוזי נכות

הוועדה הרפואית תקבל את המסמכים הרפואיים העדכניים של התובע והתובע ייבדק ע"י רופא/ים מומחים הרלוונטיים לסוג הנכות. לדוגמא: פגיעה מוחית תיבדק ע"י רופא נוירולוג, פגיעה לבבית תיבדק ע"י רופא קרדיולוג או רופא פנימאי, והוועדה תקבע את אחוז הנכות לפי תקנות משרד הביטחון.

בהתאם לגובה הנכות שהוועדה הרפואית של משרד הביטחון תקבע, יקבל התובע הטבות, תגמולים, טיפולים רפואיים וכיוצ"ב.

על החלטת הוועדה המחוזית ניתן לערער בפני הוועדה העליונה.

 

נכות מוסבת בעקבות וירוס הקורונה בצבא

וירוס הקורונה יכול לגרום לנכויות משניות למחלה ולכן אם עקב הווירוס נגרמו נזקים בריאותיים נוספים, יוכל הנכה (רק אחרי שהוכר על הנכות הראשית) להגיש בקשה לנכות מוסבת לפי תקנה 9 ולהופיע בפני ועדה הרפואית. במידה והוועדה הרפואית תתרשם שהנכויות הנלוות נגרמו עקב הנכות המוכרת – הפגימות יוכרו כנכות מוסבת, והנכה יקבל אחוז נכות בגינן. למאמר מורחב בנושא נכות מוסבת לחצו כאן.

סיכום – וירוס הקורונה בצבא והכרה כנכה צה"ל

במידה וחליתם בווירוס הקורונה עקב הדבקה בשירות הצבאי, ונותרה אצלכם בעיה רפואית שמלווה אתכם, כדאי לבחון הגשה של תביעה נגד משרד הביטחון, בכדי שיכירו בכם כנכה צה"ל. ההכרה כנכה צה"ל תזכה אתכם באחריות עתידית למצב הרפואי העתידי שלכם ולהחמרה במצב. כמו כן בהתאם לגובה אחוז הנכות שתקבע עבורכם, תזכה אתכם בהטבות, תגמולים ופיצויים שבהתאם לתקנות.

תביעות שכאלה הינם תביעות מורכבות במיוחד. בשל היעדר מחקרים ואסכולות רפואיים, יהיה קושי בהוכחת קשר סיבתי רפואי ומשפטי בין וירוס הקורונה לתופעות הלוואי המשניות. כמו כן, לעתים יהיה קשה לאתר את מקור ההדבקה, דבר שיקשה על ההוכחה שהמחלה נגרמה לחייל בעקבות השירות הצבאי. לכן- חשוב מאוד להגיש את התביעה בצורה מקצועית ומדויקת בלווי משרד עורכי דין מקצועי שעוסק בתביעות משרד הביטחון.

 

סובל/ת מוירוס הקורונה עקב השירות?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל/ת מתופעות לוואי של ווירוס הקורונה מהצבא?

השאר/י פרטים ונחזור אליך בהקדם

סובל ממחלה שאירעה לך עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

דילוג לתוכן