פריצת דיסק בצבא | הכרה כנכי צהל וקביעת נכות במשרד הביטחון

פריצת דיסק בצבא – הכרה כנכי צה"ל וקביעת נכות

פריצת דיסק בצבא והכרה במשרד הביטחון כנכי צה"ל. חיילים בשירות הצבאי נחשפים לעומסים פיזיים משמעותיים ולעיתים כתוצאה מכך מתחילים לסבול מבעיות בעמוד השדרה, אשר בסופם עלולים להיות מאובחנים כמי שסובלים מפריצות דיסק. במאמר זה אנסה לחדד את האפשרות להגשת תביעה למשרד הביטחון בגין בעיה בעמוד השדרה ולהיות מוכרים כנכי צה"ל בגין אותה פגימה.
חבלה בעמוד שדרה בשירות הצבאי - פריצת דיסק בצבא - עורך דין משרד הביטחון

תוכן עניינים

נתון: רוב התביעות בגין פגיעה בעמוד שדרה שמוגשות למשרד הביטחון נדחות וזאת עקב חוסר היכולת להצביע על קשר סיבתי בין הבעיה בעמוד השדרה לבין השירות הצבאי. לעיתים, משרד הביטחון טוען, שפריצות דיסק הינם חלק ממהלך טבעי, כרוני או גנטי (הליך ניווני של עמוד השדרה).

לאחר שמוגשת תביעה כאמור, משרד הביטחון יחפש בתיק הרפואי שקדם לצבא תלונות לרופא בגין בעיות בעמוד השדרה. ככל שיימצא רישום על בעיות עבר, אזי נדרש להבין את ההשלכה שלהם למצב הנוכחי, האם יש קשר ביניהם, ואם יש קשר אז מה הקשר?

אבחנה רפואית – קשר שבין השירות הצבאי לפריצת הדיסק – תביעה נגד משרד הביטחון.

פריצת דיסק
פריצת דיסק בצבא והכרה כנכי צהל

בכדי להיות מוכר כנכי צה"ל על התובע להוכיח קשר סיבתי בין החבלה / מחלה בעמוד השדרה לבין השירות הצבאי ולכן עלינו לדעת בצורת טובה את הפתופיזיולוגיה של הבעיה (הסיבה לבעיה – במקרה שלנו פריצת דיסק בצבא).

אבחנה של פריצת דיסק בעמוד השדרה מתבצעת לרוב ע"י הדמיה מסוג C.T. או M.R.I. . לרוב, בצילום ההדמיה ניתן לראות האם הפריצה לוחצת על השק – דבר שיכול להסביר פגיעה עצבית אשר תבוא לידי ביטוי בתחושת נימול, הירדמות וכאב. חשוב לציין, כי ככל שתאובחן בעיה עיצבית/נוירולוגית נלווית לפריצה, ניתן יהא לטעון לקביעה של אחוזי נכות גם בתחום זה שהוא נפרד מהתחום האורתופדי.

ידוע היום בספרות הרפואית, כי כבר בגילאי 20-30 מופיעים שינויים ניווניים בעמוד השדרה בתדירות של כ 45%. המחקרים נערכו על אוכלוסייה אשר לא סובלת מבעיות בעמוד השדרה.

סרטונים בנושא פריצת דיסק בצבא וקביעת אחוזי נכות

פריצת דיסק בצבא

מה לא אומרים בוועדה הרפואית

אחוזי נכות פריצת דיסק בצבא

ערעור על הוועדה הרפואית

אחוזי נכות פריצת דיסק

מה עושים אם הוועדה קבעה נכות נמוכה

ממתי מתחילים לקבל פיצויים על הנכות

פריצת דיסק אצל אנשי קבע והכרה כנכי צה"ל

ממחקרים רבים שעסקו בנושא זה במהלך שנים, ידוע על הוכחות רחבות לגבי הקשר הסיבתי בין התפתחות שינויים ניווניים בעמוד שדרה להרמת משקל כבד, תנועות לכיפוף או תנועות סיבוביות של הגב, עבודה פיזית של הגב, נהיגה ממושכת, עבודות בתנאי רטט של הגוף, עבודה בתנוחות גוף מעוותת, תנועה חדה בגב המותני וכיוצ"ב.
כמו כן, חבלות חריגות או חבלות קטנות חוזרות ונשנות יכולות גם לגרום להתפתחות שינויים ניווניים בעמוד השדרה.
ניתן למצוא זאת במאות מאמרים רפואיים שדנים בסיבה לתחלואה בעמוד השדרה כתוצאה של "גורמי סביבה".

בעיתון JBJS בתחום האורתופדיה, פורסמה סקירה ספרותית רחבה בנושא הפתופיזיולוגיה של ניוון דיסק בעמוד השדרה. במסקנה של הסקירה הרפואית שבמאמר ניתן ללמוד באופן ברור שאחד הגורמים העיקריים בתהליך המולטיפקטוריאלי להופעת שינויים ניוונים בעמוד השדרה, הוא אומנם הגיל הביולוגי אך התהליך מואץ על ידי גורמים מכאנים וגנטים.
כלומר, הגורמים העיקריים להופעה של תהליך ניווני בעמוד השדרה היכולים להשפיע ולהאיץ אחד את השני הם:

  1. הזדקנות טבעית.
  2. הפרעה גנטית שיכולה לגרום לפגיעה במנח הדיסק אך לא יכולה לבדה להסביר תהליך ניווני של הדיסק.
  3. הפרעה מכאנית בצורת לחץ ישר או סיבובי לדיסקים ולמשטחים מפרקיים בין החוליות, הגורם לסדקים של שברי מאמץ בסמוך לסחוס של הדיסק.

קשר סיבתי בין הבעיה בעמוד השדרה לשירות הצבאי- סיכום

הדמיה של פריצת דיסק
הדמיה של פריצת דיסק- פריצת דיסק והגשת תביעה למשרד הביטחון להכרה כנכי צהל

ניתן להבין מהמחקרים הרבים שנערכו בשנים האחרונות כי הופעה של שינויים ניווניים בעמוד השדרה מושפעים מגורמים רבים וביניהם נכלל הגורם הגנטי, אך אין ספק ששינוי ניווני של הדיסק מואץ בעיקר על ידי גורמים מכאניים. כל עוד לא מתווסף הטריגר של הגורמים המכאניים, יכול האדם לחיות עם שינויים ניוונים הנובעים מהתפתחות ביולוגית ללא סבל או הגבלת פעילות.
כפי שנכתב, אם נבצע הדמיה לאוכלוסיה בגילאי הצבא (ללא תלונות על כאב גב: א-סימפטומטי), נמצא בכ 45% שינויים ניוונים. ברגע שחייל ביצע שירות צבאי עם עבודות פיזיות, הרמת משאות כבדים, עבודה שהצריכה ממנו כיפוף, נהג על כלים כבדים אשר יש בהם תנועה של רטט וכיוצ"ב למשך פרק זמן ממושך – המצב הא-סימפטומטי של השינויים הניווניים יכול להפוך לסימפטומטי ומלווה בכאב.

תביעה נגד משרד הביטחון- פריצת דיסק ובעיות בגב שאירעו בשירות הצבאי

כאשר מבקשים לתבוע את משרד הביטחון בגין פגימות בעמוד השדרה, עלינו החובה להוכיח את הקשר הסיבתי בין השירות הצבאי לבין הבעיה בעמוד השדרה, שלטענת החייל נגרמה עקב השירות הצבאי.
לכן, על התובע להוכיח ולהסביר למשרד הביטחון את אופי השירות הצבאי שביצע, את העומסים שעמד בפניהם ורצוי לגבות זאת בעדויות ובמסמכים.
במידה והחייל נחבל, ביצע תנועה חריגה והרגיש כאב, כדאי לאזכר זאת בתביעה כיוון שכפי שציינתי מעלה, מחקרים הרפואיים יכולים להצביע על קשר בין תנועה קיצונית שנעשתה לבין פגיעה בעמוד השדרה.

סובל/ת מחבלה בגב מהצבא?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

תהליך התביעה במשרד הביטחון – חבלה / פריצת דיסק בעמוד השדרה עקב השירות הצבאי

כל אדם אשר רואה את עצמו כמי שנגרם לו נזק רפואי בשירות הצבאי רשאי להגיש תביעה למשרד הביטחון (בהתאם להגדרות). על תובע להגיש למשרד הביטחון את התביעה בצירוף המסמכים הרלוונטיים (דוח פציעה, תצהיר, מכתב תנאי שירות, מסמכים רפואיים ועוד). לעניין משך התביעה ניתן לקרוא במאמר "משך התביעה נגד משרד הביטחון – עו"ד משרד הביטחון")

בשלב הראשוני התביעה תעבור הליך מיון כאשר בסופה יועבר התיק לתחום חבלות – אירוע ספציפי שממנו נגרמה הנכות, או לתחום מחלות – מספר אירועים שגרמו לנכות, או נכות שנגרמה כתוצאה מתנאי השירות.
לאחר מכן משרד הביטחון יוציא את כל התיק הרפואי מקופות החולים (נכון ליום כתיבת מאמר זה, משרד הביטחון יודע להוציא באופן ישיר תיעוד רפואי מקופת חולים כללית ומכבי, לגבי שאר הקופות, משרד הביטחון מבקש מהתובע שיוציא את התיק הרפואי, שישלם על הוצאתו ואח"כ משרד הביטחון ישפה אותו בגין התשלום).

בדיקה רפואית אצל מומחה רפואי – חוות דעת משרד הביטחון

פינוי פצועים - תביעה נגד משרד הביטחון
פינוי פצועים

כיוון שקציני התגמולים (מי שאמונים על התביעה באגף שיקום נכים במשרד הביטחון) אינם רופאים והם אינם יכולים לקבל החלטה לעניין שברפואה ופגימות שנגרמו עקב וכתוצאה של השירות הצבאי, קצין התגמולים יעביר את תיקו של התובע לרופא מומחה בתחום הרלוונטי כדי שיערוך עבורו חוות דעת לעניין הקשר הסיבתי בין תלונות התובע לשירות הצבאי.

לדוגמא: תובע שפרק את הכתף בצבא יישלח למומחה רפואי בתחום האורתופדיה אשר יערוך חוות דעת לגבי הקשר הסיבתי בין פריקות הכתף שהתובע עבר לבין הקשר שלהם לשירות הצבאי.
דוגמא נוספת: תובע שטוען שכתוצאה מחשיפה לשמש בצבא חלה במחלת עור, הוא יישלח למומחה רפואי בתחום רפואת העור אשר יערוך חוות דעת לעניין הקשר שבין החשיפה לשמש לבין המחלה ממנה הוא סובל.

לאחר קבלת חוות הדעת במשרד הביטחון, קצין התגמולים במשרד הביטחון יוציא החלטה בהתאם לחוות הדעת של המומחה הרפואי. ההחלטה יכולה להיות:
1. גרימה – קשר סיבתי מלא בין השירות הצבאי לבין החבלה / מחלה.
2. החמרה – קשר סיבתי חלקי בין השירות הצבאי לבין החבלה / מחלה.
3. דחיה – אין קשר סיבתי.

כאשר קצין התגמולים קבע שקיים קשר סיבתי, תיקו של התובע יעבור למחוז אגף השיקום הרלוונטי בהתאם למקום מגוריו של התובע והוא יזומן לוועדה רפואית אשר תקבע את אחוזי הנכות שלו, ככל שקיימים.

כאשר קצין התגמולים קבע כי לא הוכח קשר סיבתי, תביעתו של התובע תידחה והתובע יוכל לערער על החלטה זו רק בבית משפט תוך 30 יום.

אחוזי נכות שניתן לקבל במשרד הביטחון בגין פריצת דיסק ו/או שבר או פגימה אחרת בעמוד השדרה

אחוז הנכות בגין פגיעות בעמוד השדרה יבחנו לפי סוג הפגימה והפרוצדורה הניתוחית שבוצעה. ישנם סעיפים בתקנות הנכים אשר יקנו אחוזי נכות מוגדרים מראש בגין פרוצדורה ניתוחית ספציפית (לדוגמא: קיבוע בעמוד שדרה צווארי בזווית נוחה = 30% אחוזי נכות) וישנם סעיפים שהם בהתאם למגבלה בתנועה של עמוד השדרה (לדוגמא: פריצת דיסק ללא התערבות ניתוחית עם מגבלה קלה בתנועות = 10% נכות).
כמו כן, ישנם מצבים שיהיה ניתן לקבל אחוזי נכות נוספים בגין פגיעה נוירולוגית (עצבית) שנגרמה עקב לחץ על השק התקאלי.

הגשת תביעה עם עורך דין משרד הביטחון

ישנה חשיבות מכרעת להגשת תביעה למשרד הביטחון עם עורך דין שמתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. כפי שקראתם בכתבה ניתן להבין את המורכבות של תביעה מהסוג הזה ואת הצורך הממשי בהגשת תביעה ובליווי מקצועי בתביעה מול משרד הביטחון.
קיים יתרון אדיר לעורך דין משרד הביטחון שמנהל מספר רב של תביעות כנגד משרד הביטחון, מגיע לאגף השיקום באופן קבוע ומכיר את הנפשות הפועלות. משמעות של שלילת הקשר הסיבתי של משרד הביטחון בתביעה, מצריכה פנייה לערכאות השיפוטיות בכדי לשנות את ההחלטה, דבר שלוקח

סובל/ת מפריצות דיסק בגב מהשירות הצבאי?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עו"ד ידידיה בלומהוף הינו עורך דין המתמחה בתביעות משרד הביטחון, אשר מייצג מספר רב של תובעים בפני הוועדות הרפואיות ומשרד הביטחון. למשרד יש ניסיון רב בייצוג חיילים ואנשי כוחות הביטחון שנפגעו  כתוצאה מהשירות הצבאי או הביטחוני. כבר בפגישה הראשונה עו"ד ידידיה יוכל להציג את סיכויי ההצלחה בתביעה וימליץ על פעולות מסוימות, אשר בכוחן לקדם את ההליך. משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף זכה להיות המשרד המייצג והמוביל של לוחמים ביחידות מיוחדות  בשירות הצבאי ובשירות הביטחוני.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

סובל/ת מפגיעה בגב כתוצאה מהצבא?

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

חלית במחלה שאירעה לך עקב השירות ?

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

לבדיקת זכאות מהירה בחינם >>

מאמרים אחרונים

עקבו אחרינו בפייסבוק

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן