החמרת מצב מהצבא | העלאת אחוזי נכות במשרד הביטחון | עו"ד

החמרת מצב מהצבא: הזכויות שמגיעות לכם במשרד הביטחון

קביעת אחוזי נכות על ידי משרד הביטחון אינה מהווה סוף פסוק בכל המקרים. ישנם מצבים שבהם אחוזי הנכות שנקבעו אינם תואמים את מצבו העכשווי של התובע. במקרים האלו ניתן להגיש תביעה על החמרת מצב מהצבא, ולעבור וועדה רפואית לקביעת אחוזים מחדש. הגדלת האחוזים מלווה בזכויות ופיצויים גדולים יותר, ולכן חשוב לדעת מה זכויותיכם בהגשת תביעה על החמרת מצב.
החמרת מצב מהצבא

תוכן עניינים

מה זו החמרת מצב?

תביעה על החמרת מצב ניתן להגיש רק על איברים שבגינם נקבעו אחוזי נכות בתביעה ראשונית. כך למשל, אם תובע מסוים קיבל אחוזי נכות בגין פגיעה ביד ימין והחל לחוות בעיות ברגל שמאל לא יוכל להגיש תביעה על המצב של הרגל. במצב הזה ניתן להגיש תביעה חדשה בגין הפגיעה ברגל שמאל. אם התובע חווה החמרה במצב של יד ימין, רק אז ניתן יהיה להגיש תביעה בגין החמרה.

*במקרים של פגיעה באיבר אחר בגלל הנכות באיבר המוכר, ניתן להגיש תביעה לנכות מוסבת לפי תקנה 9.

מי יכול להגיש תביעה על החמרת מצב מהצבא?

פוסט טראומה מהצבא - תביעה למשרד הביטחון
פוסט טראומה מהצבא

לפני הגשת תביעה על החמרת מצב, חשוב לדעת מי זכאי להגיש תביעה כזו: מי שהוכר כנכה צה"ל ונקבעו לו אחוזי נכות בגין פגיעה מסוימת יכול להגיש תביעה על החמרת מצב. מועד הגשת התביעה הוא אחת לשישה חודשים ממועד הוועדה הרפואית האחרונה.

לאחר שמגישים תביעה על החמרת מצב במשרד הביטחון, יש לעמוד בשנית מול ועדה רפואית. אם הוועדה הזו תיווכח בהחמרה ותכיר בה, התובע/ת יוכלו לקבל פיצויים מוגדלים. אחוזי הנכות ייקבעו בהתאם למצבו הנוכחי של התובע, ותיקים שכאלה ייבחנו על ידי ועדה רפואית מחוזית.

תביעות מהסוג הזה ניתן להגיש במקרים שבהם נקבעו אחוזי נכות של 1% לפחות בתביעה הראשונית.

במקרים שבהם הוועדה הרפואית קבעה 0% נכות, או קבעה שאין פגימה, יש לפנות לקצין התגמולים של משרד הביטחון.

**למאמר נוסף מורחב בנושא החמרת מצב במשרד הביטחון לחצו על הלינק.

החמרה במצב: הגשת בקשות במשרד הביטחון

כמו בתביעה הראשונית, חשוב להגיש בקשות להחמרה בצינורות המקובלים. תחילה, יש לאסוף מסמכים רפואיים שתומכים בטענה של החמרה. מומלץ בשלב הזה להגיש מסמך רפואי מסודר מרופא מומחה שבחן את מצבכם. חשוב לציין שתביעה על החמרת מצב צריכה להיתמך בראיות רפואיות מידי רופאים מוסמכים.

לאחר איסוף המידע הזה, יש להגיש בקשה רשמית להחמרת מצב במחוז השיקום שאליה אתם משתייכים. בקשות כאלו ייבחנו בקפידה, וכל תיק ישובץ לוועדה רפואית עם רופא אחד או מספר רופאים שמתמחים בתחום עם הפגימה שבנידון.

התובע יקבל הודעה רשמית על מועד הוועדה הרפואית, ועל החומרים שיש להביא לוועדה. במועד הוועדה, התובע יישאל על החמרת מצבו, ובמקרים מסוימים המומחים יבצעו בדיקות משלהם כדי לקבוע אם אכן חלה החמרה במצב.

מה עוד חשוב לדעת על תביעות בגין החמרת מצב?

הדבר החשוב ביותר שיש לדעת הוא שישנו סיכון מסוים בהגשת תביעות על החמרת מצב בצבא; התרחיש הטוב ביותר הוא שאכן תקבלו הגדלה באחוזי הנכות. במצבים אחרים ייתכן שאחוזי הנכות יישארו כפי שהם. ישנו גם מצב שלישי שאחוזי הנכות הראשוניים יונמכו. כלומר, ייתכן שתצאו מהוועדה הרפואית עם אחוזים נמוכים יותר לעומת כשנכנסתם, וכתוצאה מכך גם פיצויים נמוכים יותר.

המצב הזה אפשרי לא רק באחוזי נכות זמניים, אלא גם באחוזי נכות שנקבעו לצמיתות. כדי למנוע הפחתה באחוזי הנכות, מומלץ לבחון לעומק אם אכן חלה החמרה במצבכם. ישנם מצבים שאנשים מרגישים כאב מוגבר באיבר שעליו קיבלו אחוזי נכות, אך קביעה רפואית תראה שלא חלה החמרה במצב. לכן, לפני שמגישים בקשה על החמרת מצב בצבא, חשוב לבדוק שזה אכן המצב, ולגבות את הטענות בראיות רפואיות.

כמו-כן, ישנם מצבים שקצין התגמולים מבקש מהוועדה לבדוק גם את איברים אחרים שהוכרו במשרד הביטחון, גם כאשר לא הוגש עליהם בקשה להחמרת מצב. לדוגמא: נכה שהגיש החמרת מצב על פריקות כתף כאשר יש לו גם נכות על הברכיים, יכול קצין התגמולים להורות לוועדה הרפואית לבדוק גם את הברכיים בנוסף לכתף.

 

סובלים מהחמרת מצב מהצבא?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

מה קורה אם החלטות הוועדה הרפואית לא תואמות את המצב הקיים?

ישנם מקרים שבהם החלטות הרפואה אינן תואמות את המצב הקיים. כלומר, במצבים מסוימים הוועדה תקבע שלא חלה החמרה, למרות שבפועל התובע סובל ממגבלות נוספות עקב פגיעה צבאית/ביטחונית.

במצבים שבהם התובע חולק על החלטות הוועדה, ניתן להגיש ערעור על ההחלטה. את הערעור יש להגיש תוך 45 יום ממועד קבלת הודעת קצין התגמולים, בהתאם להוראה 30.03 של אגף שיקום נכים במשרד הביטחון. אם התובע זקוק לזמן נוסף כדי לאסוף ראיות רפואיות וראיות שתומכות בהחמרה, ניתן לבקש ארכה של 60 יום להגשת הנימוקים בערעור. במקרים מסוימים ניתן לקבל 30 ימי ארכה נוספים (בכפוף להחלטת יושב ראש הוועדות הרפואיות).

הגדלת אחוזי נכות בעקבות החמרת מצב

פוסט טראומה אחוזי נכות
קביעת אחוזי נכות

במקרים שבהם הוועדה הרפואית קובעת שאכן הייתה החמרה במצבו של התובע, יחושבו עבורו פיצויים מוגדלים. אחוזי הנכות יעלו בהתאם למצב החדש וישוקללו מחדש. ומה במקרים שבהם יש כמה אחוזי נכות, יתבצע שקלול ממוצע של האחוזים. באופן הזה ניתן יהיה לקבל פיצויים מוגדלים שמאפשרים לאזן את הנכות. נכויות שונות מגבילות פעילות ולא מאפשרות לקיים אורח חיים תקין, בייחוד בכל הנוגע לפוטנציאל השתכרות בעבודה, ולכן חשוב לקבל פיצויים שתואמים את המצב החדש.

קביעת הנכות ושינוי חישוב התגמול יהיו מיום הגשת הבקשה לבדיקה חוזרת בשל החמרת מצב למשרד הביטחון.

כיצד להגדיל את הסיכויים לזכות באחוזי נכות גבוהים יותר בעקבות החמרת מצב?

תיקי תביעה נגד הצבא ומשרד הביטחון הם מעולם לא פשוטים. מדובר בתהליך של מספר חודשים, לכל הפחות, שמהלכו תובעים צריכים להוכיח שהם סובלים מפגיעה גופנית או נפשית. כאשר חלה החמרה במצב, צריך להיות זהירים במיוחד, שכן יש סכנה שאחוזי נכות קיימים יופחתו.

כדי להימנע מכך חשוב לבחון אם אכן חלה החמרה במצב, ולספק ראיות רפואיות לכך. בנוסף, מומלץ להתייעץ עם עורך דין משרד הביטחון שיוכל להעריך את הסיכויים שלכם לזכות בבקשה הזו.

משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף מתמחה בכל הנוגע לתביעות נגד משרד הביטחון: תביעות לאחוזי נכות, תביעות על נכות מוסבת, תביעות בגין החמרת מצב מהצבא, ועוד.

משרדנו קם לאחר ניסיון אישי של עו"ד ידידיה בלומהוף, אשר נפגע במהלך שירותו ביחידת שלדג. מאבק התביעה האישי הראה לעו"ד בלומהוף את פעילות המערכת הצבאית, ועורר בו את הרצון לסייע לחיילים וחיילות שחוו פגיעות בצבא. כיום אנו מלווים חיילים בתביעות נגד הצבא, לרבות תביעות על החמרת מצב. אנו זמינים לספק ייעוץ אישי על ידי מומחים, ולתת לכם סיוע משפטי מקצועי בתביעות נגד הצבא, מכל הסוגים.

סובל/ת מנכות רפואית או נפשית מהצבא

יתכן ואת\ה זכאי\ת להכרה כנכה אגף שיקום במשרד הביטחון ולקבל תגמולים והטבות בהתאם. עורך דין משרד הביטחון לשירותך.

משרד עו"ד ידידיה בלומהוף - תביעות נגד משרד הביטחון

עורך דין תביעות משרד הביטחון ידידיה בלומהוף הינו הבעלים של משרד עורכי דין ידידיה בלומהוף אשר מתמחה באופן בלעדי בתביעות משרד הביטחון. המשרד שלנו זכה להיות המשרד המוביל אשר מייצג את הלוחמים של היחידות המיוחדות.
משרדנו גאה לייצג בכבוד את אותם חיילים / אנשי כוחות הביטחון אשר נפגעו כתוצאה משירותם על הגנת המולדת.

עורך דין משרד הביטחון ידידיה בלומהוף

מעוניינ/ת להגיש בקשה להחמרת מצב במשרד הביטחון?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

"נלחמים עבורך" - בדיקת זכאות בחינם

חיילים , שוטרים או בוגרי שירות ביטחוני אחר ונחבלתם או חליתם במהלך השירות?

יתכן ואתם זכאים להכרה כנכה אגף שיקום – משרד הביטחון, לקבל תגמולים והטבות בהתאם.

דילוג לתוכן